۵۰ میلیارد دلار از محل اعتبارات پروژه سامانه گرمسیری اختصاص یافت – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، حسن بهرامونیا ظهر چهارشنبه در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان در استان با بیان اینکه مسیر سرمایه گذاری توسعه و اشتغال در استان هموار می شود، افزود: باید به وظایف قانونی خود نیز عمل کنند. تا شاهد رونق تجارت و تولید باشیم.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه تلاش مدیران برای دستیابی به رشد اقتصادی ۹.۶ درصدی حائز اهمیت است، افزود: از این میزان ۴.۶ درصد مربوط به بهره وری و ۵ درصد مربوط به سرمایه گذاری است.

وی افزود: رشد اقتصادی استان در چهار حوزه کشاورزی ۱۰.۱ درصد، معدن ۱۱، خدمات ۷ و صنعت ۱۰ درصد تعریف شده است.

استاندار ایلام در ادامه خطاب به مدیران این چهار حوزه گفت: رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و استانداران باید دفترچه ای برای برنامه تعریف شده رشد اقتصادی تهیه کنند و در هر جلسه نرخ رشد واقعی را گزارش کنند.

بهرام نیا در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به اینکه بهره برداری از ۲۰ تلمبه کشاورزی در این استان از حدود ۱۸ سال پیش آغاز شده و تاکنون به بهره برداری نرسیده است، گفت: تکمیل این پروژه ها برای افزایش راندمان و بهره وری در بخش کشاورزی ضروری است. “.

وی در ادامه گفت: در این راستا با معاون وزیر جهاد کشاورزی برای تکمیل پمپ ها از محل و اعتبارات منابع ملی وزارت جهاد کشاورزی، مصوبات استانی و جاده ای این پمپ ها بیش از سه مورد مشورت شده است. -برنامه سال.” .

لزوم اجرای برنامه تضمینی برای کشاورزان ایلام

رئیس ستاد اقتصاد مقاومتی استان در ادامه بر لزوم برنامه تضمینی برای کشاورزان تاکید کرد و گفت: علاوه بر حمایت قاطع از کشاورزان، محصولات راهبردی و کلیدی باید در دستور کار قرار گیرد که برخی از آنها با تصمیمات دولت در مرکز و برخی در تصمیمات استان محقق می شود.

وی ادامه داد: آب بیشترین وزن را در رشد اقتصادی کشاورزی دارد که در نظر داریم ۲۰ پمپ برای آن فعال کنیم و یکی از سازوکارهای مهم افزایش راندمان و بهره وری در کشاورزی استفاده از آب سیمره است.

استاندار ایلام با اشاره به اینکه ۲۱۲ کیلومتر از سامانه گرمسیری در حوزه استحفاظی استان ایلام قرار دارد، افزود: برای تکمیل سامانه گرمسیری ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد دلار اعتبار در نظر گرفته شده که ۵۰ میلیارد آن به این میزان اختصاص یافته است. دور در این راستا وزارت نیرو و جهاد کشاورزی وظایفی را بر عهده دارند.

وی افزود: اولین هدف ما برای تکمیل این پروژه تکمیل پروژه انتقال آب و رساندن آب به پشت سد کنجانچم است. در صورت تحقق این مهم ۱۸ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان آبیاری می شود.