۳ سال پس از برداشت؛ نسخه بلاتکلیف بیمارستان محلی مهر شهرستان بیرجند – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانخبرگزاری مهر ، گروه استان ها: ضعف زیرساخت های بهداشتی و نبود مرکز درمانی و بیمارستان مجهز در شمال بیرجند باعث شد تا مسئولان وقت صرف ساخت بیمارستان در شمالی ترین نقطه شهر کنند و در نهایت ، پس از کش و قوس های بسیار، مجوز ساخت بیمارستان محلی را با توجه به شرایط منطقه دریافت کنید.

این پروژه که در ابتدا با پیگیری مدیریت درمان سازمان تامین اجتماعی، برنامه ریزی ها و پیگیری های لازم برای ساخت آن انجام شد، پس از رایزنی، ادامه روند به دانشگاه علوم پزشکی واگذار شد و پس از UP برای اخذ پروانه ساختمانی پس از اعلام وزارتخانه مبنی بر اینکه در «در صورت آمادگی خیرین، ساخت بیمارستان روان باشد، قرارداد منعقد می شود و سپس تفاهم نامه ای با خیر برای شروع کار منعقد می شود. “

سرانجام ساخت بیمارستان محلی مهرشهر در سال ۱۳۹۷ با همت خوب پروژه در زیربنای حدود ۲۱۸۰ متر مربع و در مساحتی بالغ بر ۵۰۰۰ متر مربع در خیابان نهم مهرشهر متوقف شد. بخش‌های مختلف این بیمارستان محلی شامل مراقبت‌های اورژانسی با درمان سریع، بستری فوری، زنان و زایمان، سالن جراحی سرپایی، اداری و سرپایی اعلام شد و قرار بود پس از ساخت، کلینیک تخصصی برای مشاهده بسته کامل‌تر خدمات ساخته شود. . . در بیمارستان.

اجرای این طرح درمانی که از بهمن ماه سال ۱۳۹۷ کلید خورد و طبق اخبار موجود دانشگاه علوم پزشکی بیرجند تاکنون بیش از سه میلیارد دلار سرمایه گذاری شده و قرار بود تا پایان سال ۱۴۰۰ به پایان برسد. . با تلاش و حمایت خوب دانشگاه برای ارائه خدمات به بیماران در شمال شهر، گزارش ها و نظارت ها حاکی از آن است که این پروژه با پیشرفت ۱۵ درصدی در مرحله فونداسیون و اسکلت سازی متوقف شده و ادامه آن به دلیل نامشخص بودن شرایط.

تلاش خوب و دولت برای ساخت

رئیس دفتر فنی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: با توجه به نبود بیمارستان در شمال بیرجند و نیاز مردم مهرشهر به خدمات درمانی، احداث بیمارستان محلی در این منطقه احساس شد.

مجتبی مالکی با بیان اینکه در سفر معاون وزیر بهداشت به وزارت بهداشت استان در سال ۱۳۹۶ موافقتی برای احداث بیمارستان محلی در مهرشهر دریافت شد، افزود: در بهمن ماه سال ۱۳۹۶ نامه ای مبنی بر اینکه احداث بیمارستان در منطقه مهرشهر در صورت وجود اهداف خیریه با مشکل مواجه می شود و سپس با خیر برای ساخت بیمارستان محلی توافق شد.

وی بیان کرد: پس از نظارت نهادهای ذی صلاح، زمین در اختیار دانشگاه علوم پزشکی بیرجند قرار گرفت و سپس با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رایزنی شد که پس از احداث بیمارستان محلی در این منطقه، به این بیمارستان اضافه خواهد شد و کلینیک تخصصی.

۱۵ درصد پیشرفت

ملکی با بیان اینکه یکی دیگر از وظایف دانشگاه نظارت بر تامین برق و گاز و نظارت بر ساخت پروژه مذکور است، افزود: دانشگاه علوم پزشکی بیرجند سه میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال برای خرید زمین و تایید ساخت پرداخت کرد. .

وی ادامه داد: در حال حاضر پس از اجرای فونداسیون توسط خیر محترم، این پروژه ۱۵ درصد پیشرفت داشته است و ادامه روند در گرو تلاش خیر است.

به گفته مالکی، ادامه این پروژه به دلیل شرایط اقتصادی، هزینه ها و … بلاتکلیف است و با وجود اینکه از احداث بیمارستان در سال ۹۷ دفاع می کرد، اما با توجه به شرایط، دولت تداوم این پروژه را برعهده گرفت. این پروژه، ماده ۲۳ قانون مورد نیاز است و بنابراین نمی توان برای آن پروژه ملی تعریف کرد.

با نگاه به آینده

وی با اشاره به محدود بودن بخشی از اعتبارات وزارت بهداشت از تلاش دانشگاه علوم پزشکی بیرجند برای جایگزینی بیمارستان عمومی شمال این شهرستان خبر داد و افزود: در صورت ساخت اسکلت این بیمارستان. توسط خیر و ما پروژه را به حداقل ۴۰ درصد پیشرفت می دهیم، می توانیم پروژه را تراز کنیم.

به گفته وی بیش از پنج میلیارد دلار برای این پروژه نیاز است.

شمال شهر بیرجند به غیر از تعداد محدود مراکز بهداشتی درمانی، فاقد مراکز درمانی و بیمارستان های مجهز بوده و از نظر خدمات درمانی کامل نیز ضعیف است. امیدواریم این پروژه خیریه با همت و همکاری خوب دولت تدبیر و امید به اتمام برسد و از بار مشکلات بهداشتی منطقه شمال شهرستان بیرجند اندکی کاسته شود.