۲ کتاب عفاف و حجاب رونمایی شد – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، مراسم رونمایی از دو کتاب تازه منتشر شده از سوی انتشارات جمکران با نام های «قابیل فراموش نمی شود» و «مادام محبوبا» با حضور بهزاد دانشگر داستان نویس و منتقد و سرپرست «روایت کین» برگزار شد. مجموعه، نویسنده کتاب «مادام محبوبا» مرضیه احمد و گردهمایی نویسندگان و دوستداران ادبیات داستانی در دفتر مرکزی انتشارات جمکران برگزار شد.

دانشگر در ابتدای برنامه به معرفی مجموعه خانه روایت پرداخت و گفت: این مجموعه مجموعه ای پرمخاطب در اصفهان است که در زمینه تولید متن فعالیت می کند و تولیدات جذاب و جالبی در زمینه موضوعات مورد علاقه نوجوانان و جوانان دارد. نسل ها و خانواده های فرهنگی

وی ادامه داد: بیشتر آثاری که تاکنون در جامعه تولید شده است آثاری است که به درد پژوهشگران، جامعه شناسان و تاریخ دانان می خورد و برای افراد عادی جامعه مفید نبوده است. هدف مجموعه روایت خانه تولید آثاری است که هر مخاطبی بتواند آن را بخواند، لذت ببرد و مفید باشد.
این نویسنده گفت: هدف این مجموعه پرورش نویسندگان دغدغه مند فرهنگ، دین و انقلاب است. نویسندگانی که به دنبال مکانی امن برای تولید چنین آثاری هستند.

وی در ادامه به فعالیت های این مجموعه کتاب های روح، مجموعه های تولد (برای غیرایرانی های متحول) و این دو اثر اخیراً منتشر شده توسط انتشارات کتاب جمکران اشاره کرد.

دانشگر در پایان سخنان خود گفت: برای ترویج حجاب نباید از ابزاری که دشمن برای ضربه زدن استفاده می کند استفاده کرد. ابزارهایی مثل پوستر، کلیپ و امثال اینها، این سبک برای نوجوانان و جوانان اصلا معنی ندارد و دیده نمی شود، باید به جای آن از درام استفاده کرد. حتی رهبر انقلاب در دیدار با فعالان حوزه حجاب از آنها خواستند که به سراغ داستان نویسان رفته و در این زمینه کتاب و فیلم تولید کنند.

دانشگر همچنین در پاسخ به این سوال که آیا این موضوعات خطر سقوط در ورطه تکرار را ندارد، گفت: اگرچه در این زمینه که به این وادی نفوذ می کند، کار چندانی انجام نشده است، اما هنر نویسنده است. نوع روایتش را طوری انتخاب کند که در این وادی بیفتد

در ادامه احمدی نویسنده داستان مستند «مادام محبوبه» به نحوه انتخاب موضوع کتاب و نگارش آن پرداخت و افزود: پس از شنیدن مصاحبه های شخصیت های داستان تصمیم به نگارش کتاب گرفتم. و سعی کردم با احترام به یکپارچگی کتاب و به دلیل واقعی بودن شخصیت کتاب، اثری جذاب برای خواننده بنویسم و ​​عنصر تخیل زیادی در آن وجود ندارد و همه وقایع آن حکایت از زندگی خود معشوق دارد.

وی درباره تجربه خاص خود در این کتاب ادامه داد: یکی از شیرینی های این کار این بود که همزمان با نگارش این اثر فردی مانند شخصیت محبوب وارد زندگی من شد و قدم به قدم پیش رفت. با داستان من و بسیاری از احساسات کتاب از صحبت های آن شخص گرفته شده است.

وی در پاسخ به این سوال که برنامه ها و مستندهای تلویزیونی در این زمینه چقدر کارش را گرفته است، گفت: آن برنامه ها معمولا مسیر زندگی آدم را تا تحول نشان می دهد اما بعد از تحول چیزی نمی گویند. در حالی که قسمت اصلی و سخت زندگی این افراد پس از تغییر شکل و تغییر سبک زندگی آنها اتفاق می افتد. دغدغه من در این کتاب بیان زندگی محبوبه پس از تحول او بود.

در بخشی از این نشست کلیپی از «زهرا امینی» نویسنده کتاب «قابیل فراموش نمی شود» که به دلیل تولد فرزندش در برنامه حضور نداشت پخش و ضبط شد و وی به ارائه مطالبی پرداخت. کتاب و نحوه نگارش آن را بیان کرد و گفت: چون به دلیل تلخی موضوع مجبور شدم برای پذیرش مخاطب داستان را آراسته کنم. اساساً هدف من از نوشتن چنین کتابی بیان تأثیر نحوه برخورد و قضاوت مردم با دیگران و چگونگی تغییر مسیر زندگی آنهاست. کتابی که برای نوجوانان نوشته شده است تا به کسانی که مشکلات مشابهی دارند کمک کند تا پس انداز کنند و راه حلی پیدا کنند.

در پایان این مراسم حضار به نقد و بررسی کتاب پرداختند و مراسم با اهدای هدایایی به مدعوین به پایان رسید.