یونیفرم یگان زینبی فاش نمی شود/ ماموران لباس ضد شوک مناسب ماموریت می پوشند


سردار کرمی گفت: در اغتشاشات اخیر زنان یگان ویژه ۵ مرحله عملیات را انجام دادند که بسیار موفقیت آمیز بود و ضعفی را که در فتنه ۱۳۷۷ در برابر زنان شورشی و نداشتن مامور زن داشتیم جبران کرد.

– گفت و گوی خبرگزاری فارس با سردار حسن کرمی فرمانده یگان های ویژه انتظامی کشور

* سردار آنچه در شبکه های اجتماعی و رسانه های خصمانه نشان داده می شود حضور فعال معترضان در خیابان ها و معابر است و این با واقعیت آن لحظه و آن عبور متفاوت است. به نظر شما این نمایشگر چگونه در شبکه ها نقش و قدرت دارد؟

یکی از مسائلی که مردم باید به آن توجه کنند جنگ روانی دشمن است که بسیار قوی است.

دشمن در عرصه رسانه و شبکه های مجازی و بارگذاری اخبار کذب و ساختگی برای فریب مردم با تحریف واقعیت بسیار قوی عمل کرده است.

نکته مهم در این دوره ناآرامی این بود که برای نشان دادن بیشتر ناآرامی ها محله محور عمل کردند، یعنی در مکان های کوچک نزدیک به هم مستقر شدند تا نشان دهند این آشوب ها همه جا هست.

با وجود اینکه در سال ۱۹۹۸ یک دهم جمعیت شورشیان را نداشتند، اما به صورت پراکنده برنامه ریزی و مستقر کردند تا خبرهای خوبی داشته باشند و از طرفی می خواستند کمبود جمعیت را جبران کنند. با خشونت بالا، هر چند ما نیز تاکتیک های خود را برای مقابله با آنها داشتیم، واحدهای ضربت را بسیج کرده بودیم.

* سردار، در برخی از شبکه های معند، تصاویر متهم به خشونت و رفتار زشت افسران یگان ویژه از تردد خودروهای سازمان های مختلف به عنوان جبهه گرفته تا شکستن شیشه خودروهای مردم در چراغ قرمز و تصاویری از این دست منتشر شده است. واقعیت چیست؟

باید بگویم که نیروهای ویژه هرگز از پوشش استفاده نمی کنند.

تاکتیک ما این است که به میدان بیاییم و خود را در جایی قرار دهیم که شورشیان بتوانند ما را ببینند. فلسفه یگان ویژه ایجاد ترس در دل افراد بی خبر است.

ماشین ها و ابزارها را در یک ستون ردیف می کنیم و جلو می رویم تا دیده شویم و تاثیر روانی خود را داشته باشیم و کاپوت برای ما معنایی ندارد. اگر بخواهیم پوشش داشته باشیم تجهیزات لازم را داریم و نیازی به خودروهای شرکت های دیگر نداریم.

اینها همه تبلیغات منفی دشمن است تا تاثیرات روانی بر عملکرد ما و ارتباط مردم با پلیس داشته باشد.

در مورد فیلمی که فردی شیشه ماشین را شکست، نمی دانیم در دعوا چه اتفاقی افتاده است و نمی توانیم از روی فیلم بفهمیم که قصد و هدف چه بوده است.

* در سخنرانی خود گفتید که این بار اغتشاشات خشونت آمیز بوده است، به نظر شما چرا تظاهرکنندگان اینگونه عمل کردند؟ چه تاکتیک هایی درگیر بود؟

به نظر من چون می دانستند مردم تحرکات مورد نظرشان را به خوبی و درستی دریافت نمی کنند، با استفاده از سلاح های سرد فراوان، این سلسله خشونت ها را افزایش دادند.

اگر افرادی را که شهید یا مجروح شده اند ببینید، اکثر آنها با سلاح سرد مجروح یا شهید شده اند یا میزان تخریب زیاد بوده است.

* موضوع ویژه؛ به قول خودتان گفتید که بدنه اصلی شورشیان با موتور رفت و آمد می کردند. یگان ویژه خودروی شورشیان را چگونه شناسایی می کند؟

باید بگویم که ما سیستم‌هایی داریم که تعداد دور هر وسیله نقلیه را می‌شمارند، خواه موتورسیکلت باشد یا خودرو. مثلاً دستگاه موتور چند بار دور میدان می چرخد ​​و یا چند بار در این قسمت آمده و رفته است.

* بعد از شمارش تعداد دور یا ترافیک چه می کنید؟

پس از شمارش، ابتدا به موتور یا وسیله نقلیه ای که تردد زیادی دارد، هشدار می دهیم که منطقه را ترک کند. بعد اگر در محل بماند با توجه به اینکه پلیس طاقت ندارد ببیند یک نفر بیاید و به ارکان و انقلاب توهین کند. با کسانی که اموال عمومی و خصوصی را می سوزانند و باعث سلب آسایش می شوند برخورد خواهیم کرد.

* برخی می گویند که در میان شورشیان نبوده اند، اما خودروی آنها آسیب دیده یا مورد اصابت قرار گرفته اند. چگونه این اتفاق افتاد؟

همانطور که قبلا گفتم یگان ویژه قبل از انجام عملیات اخطار می دهد و حتی ماشین ها را از نبرد دور می کند تا هیچ ماشینی عمدا منهدم نشود. اگرچه این احتمال وجود دارد که یک نفر بی گناه در نبرد مجروح شود زیرا به هشدارها توجه نکرد و از آنجا دور نشد و فقط آنجا ایستاد تا ببیند در وسط نبرد چه اتفاقی می افتد.

مواظب باشید وقتی یگان ویژه حالت عملیاتی می گیرد تشخیص آن سخت است و به هیچ وجه عمدی نیست زیرا قبل از انجام عملیات رعد و برق در چند مرحله تذکر و اخطار و فرصت و صبر می دهیم اما در وسط عملیات. دیگر نمی توان تشخیص داد که چه کسی بی گناه است و چه کسی طغیانگر.

* دستگیری مجرمان در لباس پلیس!

گاهی افرادی را که شرور بودند و لباس پلیس می پوشیدند و از این لباس ها برای آسیب رساندن به مردم استفاده می کردند دستگیر می کردیم و حتی در یک مورد وارد خانه مردم می شدند و باعث آسیب می شدند و از آنها فیلم می گرفتند و در شبکه های معند نشان می دادند.

* در صحنه اغتشاشات اخیر متوجه شدیم که در بسیاری از موارد زنان و دختران جوان به عنوان رهبر حضور داشتند و اغتشاشات را هدایت می کردند.

چون مجبور بودیم از زنان برای رعایت موازین دینی و مسائل دینی استفاده کنیم، «یگان زینبی» پلیس ویژه وارد عمل شد.

این یگان متشکل از بانوانی است که آموزش کامل افسری را دیده اند و به عنوان یک واحد عملیاتی قوی در تهران سازماندهی می شود و زمانی که خانم ها در تجمعات روبروی ما هستند برای راهنمایی و هشدار و کارهای عملیاتی در صورت وجود اقدام می کنند. باید دستگیر شوند و بهانه شرعی باشد، این زنان یگان ویژه ای هستند که وارد عمل می شوند.

در اغتشاشات اخیر زنان یگان ویژه ۵ مرحله عملیات را انجام دادند که بسیار موفقیت آمیز بود و ضعفی را که در فتنه ۱۳۷۷ در برابر زنان شورشی و نداشتن مامور داشتیم جبران کرد.

خوشبختانه عملکرد یگان بانوان ما دشمن را بسیار مضطرب و درمانده کرد زیرا موفق شدند مردان اصلی را دستگیر کنند.

* در فیلمی از زنان نیروی ویژه که در فضای مجازی منتشر شد، زنان با کت، شلوار، ماسک و کلاه نظامی دیده می شوند، چه می گویید.

این شبهه ضدانقلابی است، اگرچه می توان عملیات را با چادر انجام داد، اما با توجه به اینکه ماموران ما در محل عملیات دستگیر می شوند، طبق نقل قول های شرعی و با رعایت حدود شرعی از این پوشش برای آنها استفاده کردیم. . .

اگرچه معتقدیم حجاب محدودیت نیست و حجاب یک حجاب برتر است، اما ماموران ما در حین رعایت حجاب لباس ضد شوک مناسب ماموریت می پوشند و نقاب می زنند و کلاه به سر می کنند.

یونیفرمی که کاملا پوشیده شده و بدن را نشان نمی دهد و بر اساس ماموریت آنها طراحی شده است. همانطور که ورزشکاران ما در صحنه ورزش از لباس هایی استفاده می کنند که منافاتی با رعایت حجاب نداشته باشد، خوشبختانه یگان بانوان زینبی در عملیات اخیر بسیار موفق عمل کردند.

* ویژگی اصلی حضور شورشیان در ناآرامی های اخیر را چگونه ارزیابی می کنید؟

ویژگی اصلی اغتشاشات اخیر این بود که کار سازماندهی شده بود و مردم به صورت ویژه آموزش می دیدند و از طرفی اغتشاشات اخیر از نظر جمعیتی با اغتشاشات قبلی در سال ۹۶ و ۹۸ تفاوت زیادی داشت زیرا مردم از ما استقبال کردند. و این موضوع کاملا ملموس بود.

از سوی دیگر تحرک و خشونت زیاد و استفاده از سلاح سرد و ساچمه زنی از دیگر ویژگی های ناآرامی های اخیر بود. همچنین حضور افراد با سابقه و سابقه کیفری که فقط برای دلار وارد صحنه می شدند و یا ارزهای رمزنگاری شده را در کارت های خود واریز می کردند از موارد خاص در این مدت بود.

افراد برجسته و اصلی لات های حاضر در محل بازداشت ما در اعترافات خود گفتند که از جمله دستوراتی که به آنها داده شده تحرک و خشونت زیاد و احضار و به کارگیری اراذل و اوباش دیگر بوده است.

* در ادامه اغتشاشات با کشف حجاب چند تن از افراد مشهور مواجه شدیم؛ آیا اقدامات این چند نفر تاثیری در ادامه روند اعتراضی داشته است؟

همانطور که می دانید در ایران اقشار مختلف مردم نسبت به موضوع حجاب حساس هستند و مردم تعصبات خاصی نسبت به حجاب دارند. در این میان عده ای از سلطنت طلبان و منافقان شال خود را برداشتند و فکر کردند که شورش ملی کرده اند و هیچکس با آنها همکاری نکرد.

اکثریت دستگیرشدگان چه گروه سنی بودند؟

همانطور که گفتم افراد در این مدت متحرک بودند، یعنی موتورسوارانی در تیم های ۴ تا ۵ نفره که یک جا سر و صدا می کردند و بعد به جای دیگر می رفتند، گاهی جوان بودند.

در تجمعات ابتدا با افرادی مواجه شدیم که برای تماشا می آمدند، یعنی علاقه مند به عملیات، حرکت و تجهیزات یگان ویژه، برخی از آنها پس از اخطارها متفرق شدند و برخی دیگر به دلیل اینکه می خواستند ببینند، علاقه مند به ماندن و دیدن بودند. فضای مجازی در مقایسه با آنچه روی صحنه است تبلیغ می شود.

این سوال اساساً ضعف فرهنگی جامعه را نشان می دهد زیرا دانش آموزان ما دو سال در ایام کرونا به فضای مجازی رفتند و این روزها نیز این فضا ذهن آنها را پر از اخبار مختلف کرد و روشنگری اتفاق نیفتاد.

* رسانه‌های معاند در آفرینش‌های اخیر سعی در ایجاد شکاف بین پلیس و دولت با افراد تحصیل کرده و دانش‌آموزان داشته‌اند. برخورد پلیس با دانش آموزان چگونه است؟

خوشبختانه در این اغتشاشات مشکل خاصی با قشر تحصیلکرده از جمله دانش آموزان نداشتیم. آمدند و رفتند و شعار دادند و دوباره متفرق شدند.

* شگردهای یگان ویژه در شناسایی و دستگیری مجرمان چیست؟

ما در دستگیری ها هدف قرار می گیریم، یعنی تعدادی از عناصر کلیدی را در همان صحنه درگیری شناسایی و دستگیر می کنیم و دیگران را که شناسایی می کنیم تحت پیگرد قانونی قرار می دهیم.

* آیا در اتفاقات اخیر مردم از شما کمک خواسته اند؟

بله، به وفور، آخرین مورد در امامزاده حسن بود که اراذل و اوباش آمدند و تمام شیشه ها را شکستند، مردم از پنجره ها فریاد می زدند و به مسئولان ما می گفتند اینها را جمع کنید و اینها را ببرید، زندگی ما را خراب کردند.

* آیا یگان ویژه ای در صحنه مستند وجود دارد؟ مبنای دستگیری رهبران چیست؟

چون ما در کف میدان مقابل معترضان هستیم و آنها در دید ما هستند، کاملاً مستند و حرفه ای آنها را با فیلم و عکس و اسناد شناسایی و دستگیر کرده ایم و اینگونه جلوی رهبران اصلی را گرفته ایم.

لازم به ذکر است که امسال در رده های «ماگیرات» یگان ویژه فقط دستور دستگیری سران و عوامل صحنه را داشتیم. ما روی افرادی تمرکز کردیم که دیگران را تحریک می کردند و عمداً عمل می کردند، عمدتاً افراد شرور، جنایتکاران و اراذل و اوباش.

سردار درباره مستندسازی و تهیه عکس و فیلم از دستگیری ها گفت; ابزار یگان ویژه در این زمینه چیست؟

باید بگویم همه گردان های یگان ویژه مجهز به ریزپرنده هستند و برای شناسایی عوامل اصلی در اغتشاشات از ریزپرنده ها استفاده کردیم، آنها متواری شدند و در همین رابطه پرنده های کوچک را برای شناسایی عوامل تحریک کننده می فرستیم و پس از شناسایی دستگیر می کنیم. آنها در عمل

همچنین تمامی فرماندهان یگان ویژه دارای ابزار دستی هستند و کل صحنه عملیات را کنترل می کنند، حتی برخی از خیابان ها و مناطق دورتر نیز تحت کنترل فرمانده است. زیرا تعدادی از نمایندگان با دوربین لباس آنلاین مرتبط هستند.

* از جمله افراد برجسته دستگیر شده توسط یگان ویژه چه کسانی بودند؟

در حوادث اخیر اتباع بیگانه را نیز دستگیر کرده ایم که نشان می دهد دشمن این آشوب ها را طراحی کرده و حتی از عناصر خود در محل برای هدایت و هدایت فضای حاکم استفاده کرده است.

در همین حال، ما افرادی در سطوح مختلف داشتیم. از آدم هایی که پول گرفتند تا دو خط شعار بنویسند و عکس بگیرند و بفرستند تا پول را بگیرند، تا آدم هایی که برای گوشی هوشمند پول گرفتند تا وسط جنگ چند بار شعار بدهند.