چگونه از ترس فرزندتان از مدرسه جلوگیری کنیم/علائم اضطراب جدایی والدین – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، امین ماهورام وی ترس از مدرسه را یکی از مشکلات رایج در دوران تحصیل عنوان کرد که به ویژه در سال های ابتدایی دوره ابتدایی به چشم می خورد.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از کودکان هنگام جدا شدن از والدین خود مضطرب می شوند، به والدین هشدار داد: جلوگیری از هرگونه تماس کودک با محیط بیرون این پیام را به کودک می دهد که محیط بیرون خطرناک است.

تخصص روانپزشکی این کودک و نوجوان با بیان اینکه ترس از مدرسه ترس اغراق آمیزی است که برخی از کودکان از رفتن و ماندن در مدرسه دارند، افزود: این کودکان ممکن است دوری از مادر را در جاهای دیگر تحمل کنند.

وی خاطرنشان کرد: ترس از مدرسه می تواند از قسمت خاصی از مدرسه، عملکرد تحصیلی، محیط مدرسه و یا از تجربه اتفاقات ناخوشایند مانند آزار و اذیت دوستان در مدرسه یا مشکلات در مسیر خانه تا مدرسه باشد، در این موارد کشف علت هراس برای مداخلات درمانی ضروری است.

ماهورام وی با اشاره به اینکه برخی از کودکان هنگام جدا شدن از مادر دچار اضطراب شدید می شوند، تصریح کرد: در برخی موارد کودک برای غلبه بر اضطراب خود حتی در خانه زیر سایه مادرش می رود. چنین کودکانی تمایلی به جدا شدن از مادر (یا یکی از والدینشان) و خانه ندارند، زیرا به شدت وابسته هستند.

وی با اشاره به اینکه اضطراب جدایی می تواند به اشکال مختلف حتی شکایات جسمی مانند معده درد، تهوع، بی اشتهایی، مشکلات خواب، سردرد و کابوس های شبانه بروز کند، افزود: در صورت بروز علائم اضطراب جدایی در نوجوانان باید بررسی و درمان شود. جدی تر باشید، زیرا در برخی موارد، علائم اولیه افسردگی نوجوانان، اضطراب جدایی است.

تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان به والدین توصیه کردند: کودک از جزئیات تمام قوانین و مقررات مدرسه اطلاعی ندارد و تهدید و ارعاب می تواند مشکل ساز باشد، پس هرگز او را از معلم نترسانید، مثلاً اگر می خواهید به او نگویید. غذا نمی خورند به معلمت می گویم.

ماهورام وی تاکید کرد: برای کاهش استرس و نگرانی از شروع مدرسه برای فرزندانتان باید به سراغ روش تمرین و تکرار بروید، یعنی تغییرات روزمره ای که در زندگی آنها بعد از شروع سال تحصیلی اتفاق می افتد را ایجاد کنید. کم کم قبل از آن زمان آماده کنید.به آنها عادت کنید. به عنوان مثال، می توانید چند روز قبل از شروع مدرسه، کودک خود را صبح زود بیدار کنید.

وی ادامه داد: بسیاری از والدین عادت دارند تا آخرین لحظه در کنار فرزند خود بمانند و به کودک خود دلداری دهند، در حالی که این امر باعث می شود کودک از والدین جدا شود. پدر و مادر بهتر چگونه به تدریج از کودک دور شوید تا برای کودک قابل تحمل باشد و ترس از جدایی پس از مدتی از بین برود.

ماهورام وی به والدین یادآور شد: اگر فرزند شما مشکل جدی یا اختلال خاصی نداشته باشد، می تواند یاد بگیرد که خود را با شرایط جدید وفق دهد و به مدرسه برود. در حالی که مهم است که از ترس ها و نگرانی های فرزندتان آگاه باشید و آنها را نادیده نگیرید، به فرزندتان اجازه دهید بداند که شما در کنار او هستید و می توانید با کمک متقابل برای این مرحله جدید از زندگی او آماده شوید.