پیش بینی بورس روز شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱به گزارش وانانیوز،

شاخص کل بورس امروز چهارشنبه ۱۵ مهرماه بیش از ۱۲ هزار واحد افزایش را به ثبت رساند. شاخص کل امروز با ۱۲ هزار و ۱۱۵ واحد افزایش به رقم یک میلیون و ۳۴۶ هزار رسید. همچنین شاخص هم وزن نیز در راستای شاخص کل حرکت کرد و در کانال ۳۹۲ هزار واحد قرار گرفت.

بیشترین ارزش معاملات امروز نمادهای خودرو، خساپا، خگستر، شپنا، آسیاتک، شبندر و نوری بودند. از سوی دیگر نمادهای فارس، فولاد، میدکو، فملی و کگل بیشترین ارزش معاملات را در بازار سرمایه داشتند. همچنین ارزش معاملات در این روز به بیش از دو هزار میلیارد دلار رسید.

بازار سهام منتظر گزارش های مالی است
اکنون زمان انتشار گزارش مالی شش ماهه شرکت ها است که تغییرات وضعیت مالی شرکت را پوشش می دهد. البته پیش بینی می شود با توجه به عواملی مانند قطعی برق، افت قیمت مواد اولیه در بورس های جهانی، افت قیمت نفت، نوسانات قیمت دلار، گزارش های مالی مطلوبی نداشته باشیم. و غیره. البته این عوامل ۱۰۰ درصد نیستند و ممکن است برخی شرکت ها عملکرد بسیار مثبت و برخی دیگر عملکرد منفی داشته باشند.

اکثر کارشناسان معتقدند شرکت های خارجی با کاهش سود مواجه خواهند شد، اما شرکت های داخلی و ریالی عملکرد بهتری خواهند داشت.

تحلیلگران بازار سرمایه می گویند با توجه به گزارش های مثبت شش ماهه و سه ماهه، بازار سرمایه شاهد روند صعودی خواهد بود. البته در حال حاضر ۹۹ درصد سهام بازار سرمایه از ارزش کافی برخوردار است و بی توجهی سهامداران به این سهام به دلیل ترس از سقوط است.

این ترس نیز ناشی از بی ثباتی وضعیت فعلی است. این بدان معناست که وضعیت مذاکرات برجام و قیمت دلار به دلیل آن مشخص نیست. این دو مولفه به تنهایی می تواند تاثیر منفی بر اقتصاد کشور و معاملات بازار داشته باشد.

با مشخص شدن وضعیت مذاکرات برجام، کشور نیز از بلاتکلیفی در مذاکرات خارجی رها می شود و سرمایه گذاران می توانند سرمایه گذاری های شفاف و کم ریسک انجام دهند.