پلیس مسئول قتل «شینزو آبه» است – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، در ادامه تحقیقات درباره ترور نخست وزیر سابق ژاپن، فومیو کیشیدا، نخست وزیر کنونی این کشور پلیس را مسئول مرگ شینزو آبه معرفی کرد. . .

نخست وزیر ژاپن با انتقاد از عملکرد پلیس در کشورش گفت: در تدابیر امنیتی مشکلاتی وجود دارد.

کیشیدا افزود که کمیسیون امنیت ملی و آژانس پلیس در حال بررسی خطاها و نقص های احتمالی در نحوه کشته شدن شینزوآبه هستند و گروهی از افسران پلیس برای بررسی به مقر پلیس در نارا، شهر محل وقوع حادثه اعزام شده اند.

شینزو آبه صبح روز جمعه در شهر نارا در غرب ژاپن در حین سخنرانی تبلیغاتی خود مورد حمله قرار گرفت. تتسویا یاماگامی ۴۱ ساله از پشت به این سیاستمدار نزدیک شد و از فاصله ۱۰ متری با اسلحه دست ساز خود دو گلوله به گردن و سینه شینزو شلیک کرد. بر اساس اطلاعات، مهاجم نزدیک به یک سال برنامه ریزی قتل نخست وزیر ۶۷ ساله سابق این کشور را داشت.

بر اساس گزارش های پلیس و رسانه ها، مهاجم آبه به بازرسان گفته است که نخست وزیر سابق را به دلیل شایعاتی مبنی بر ارتباط او با گروه خاصی کشته است.

پیشتر هیروکازو ماتسونو، دبیر ارشد و سخنگوی کابینه ژاپن در یک نشست خبری درباره ترور آبه اعلام کرد که دولت توکیو گزارشی دریافت کرده است که حاکی از نقض سیستم امنیتی و نگهبانی سخنرانی نخست وزیر سابق است.

به گفته این مقام دولتی ژاپن، خلأهای امنیتی ذکر شده منجر به ترور شینزو آبه شد.