پلوسی از تعهد آمریکا به تقویت روابط با ارمنستان خبر داد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز یکشنبه با نیکول پاشینیان رئیس جمهور ارمنستان از این سفر بازدید و تعهد خود را برای تقویت همکاری بین دو کشور ابراز کرد.

پلوسی در حساب توییتر خود نوشت: روز یکشنبه، هیئت کنگره ما افتخار دیدار با نیکول را داشت. پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان، شریک ارزشمند در ارتقای امنیت، رفاه و دموکراسی در منطقه قفقاز. اعضای ما قدردانی و تعهد خود را برای تقویت همکاری بین ایالات متحده و ارمنستان ابراز کردند.

وی همچنین بر تعهد ایالات متحده به حل و فصل مناقشه قره باغ کوهستانی از طریق مذاکره تاکید کرد.

قبلا، پاشینیان وی پس از دیدار با پلوسی گفت که ارمنستان از موضع صریح ایالات متحده در قبال فعالیت های آذربایجان علیه خود قدردانی می کند و به حمایت واشنگتن در شورای امنیت سازمان ملل امیدوار است.

پلوسی همچنین پیشتر در بدو ورود به جمهوری آذربایجان گفت: ما حملات آذربایجان به مرزهای ارمنستان را محکوم می کنیم. هیچ راه حل نظامی برای این درگیری وجود ندارد. وی در ادامه تاکید کرد: در برابر هرگونه تلاش برای تغییر مرزهای این کشور مقاومت خواهیم کرد.

نانسی پلوسی روز شنبه وارد ایروان، پایتخت ارمنستان شد. ارمنستان اولین مقصد رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در کشورهای قفقاز است.

دور جدیدی از درگیری ها بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان در هفته جاری آغاز شد، اماارمنی گریگوریان، دبیر شورای امنیت ملی ارمنستان، روز پنجشنبه اعلام کرد که ارمنستان و جمهوری آذربایجان به لطف تلاش های بین المللی در ساعت ۲۰ به وقت محلی (۷ بعد از ظهر به وقت مسکو) در ۱۴ سپتامبر به توافقی درباره آتش بس دست یافتند.

وزارت دفاع ارمنستان روز سه‌شنبه اعلام کرد که اندکی پس از نیمه‌شب، نیروهای جمهوری آذربایجان از سامانه‌های توپخانه‌ای، مسلسل‌های سنگین و سلاح گرم به سمت شهرک‌ها شلیک کردند. گوریس، سوتک و جام راک پس از این درگیری، شورای امنیت ملی ارمنستان جلسه فوق‌العاده‌ای تشکیل داد و تصمیم گرفت با اجرای مفاد معاهده دوستی، همکاری و کمک متقابل و همچنین سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) از روسیه کمک بگیرد. شورای امنیت سازمان ملل متحد مطابق با پاشینیاندست کم ۱۰۵ سرباز ارمنی در دور جدید درگیری ها کشته شدند.

در ضمن الهام علی افرئیس جمهوری آذربایجان تشدید تنش های کنونی را رهبری سیاسی و نظامی ارمنستان مقصر دانست و گفت که نیروهای مسلح کشورش در حال انجام اقدامات تلافی جویانه هستند. کنجکاو همه چیز. به گفته وزارت دفاع آذربایجان، در این درگیری ها ۵۰ نظامی آذربایجانی جان باختند.