پاسخ به سوالات داوطلبان کنکور انتخاب رشته


به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس، یک میلیون و ۴۸۹ هزار و ۲۲۰ داوطلب در ۵ گروه آزمایشی مختلف کنکور سراسری ۱۴۰۱ از ۱۷ تا ۲۰ تیرماه شرکت کردند.

نتایج اولیه کنکور سراسری ۱۴۰۱ بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر شده است و داوطلبان می توانند با وارد کردن شناسنامه یا اطلاعات داوطلب، کارنامه آزمون را از اینجا مشاهده کنند.

از مجموع داوطلبانی که در کنکور شرکت کردند، یک میلیون و ۱۵۷ هزار نفر مجاز به انتخاب رشته به تفکیک رشته ها و رشته های دارای آزمون هستند.

این داوطلبان باید اطلاعات کاملی در مورد زمان و نحوه انتخاب رشته داشته باشند.

* جزئیات انتخاب رشته

فارس: داوطلبان چه زمانی می توانند برای انتخاب رشته اقدام کنند؟

پور عباس: ویژه نامه انتخاب رشته پیک سنسینگ و سامانه انتخاب رشته مجازی از پنجشنبه ۲۲ مرداد ماه بر روی سایت سازمان سنجش فعال می شود.

راهنمای انتخاب رشته از روز جمعه ۲۳ مرداد از طریق سایت سازمان سانس قابل دریافت است.

دوره انتخاب رشته نیز از روز دوشنبه ۲۶ مرداد آغاز و تا شنبه ۲۲ مرداد ماه ادامه دارد.

فرس: سیستم انتخاب رشته مجازی چیست؟

پورعباس: سامانه مجازی انتخاب رشته سازمان سنجش آموزش کشور از ۲۲ مردادماه از طریق سایت سازمان سنجش در اختیار داوطلبان قرار می گیرد و داوطلبان می توانند با در نظر گرفتن گروه های آزمایشی، سهمیه، درصد، کمتر از ۲۰ هزار تومان هزینه کنند. و رتبه داوطلبان لیست رشته ها و دانشگاه های روزانه، شبانه، دولتی، آزاد، غیرانتفاعی، پیام نور، پردیس ها و غیرانتفاعی پذیرفته شدگان با آخرین اطلاعات سال های اخیر برای انتخاب رشته خود.

البته داوطلبان علاوه بر این سامانه باید بدانند که مدارس و مراکز مشاوره تحصیلی و برخی از دانشگاه ها نیز با کمک سازمان سنجش امکان مشاوره با هزینه کم را فراهم می کنند.

بنیاد شهید، ایثارگران و کمیته امداد نیز امکان مشاوره دادن به داوطلبان کنکور را دارند.

فارس: برخی از داوطلبان برای کنکور اقدام نکردند و حالا تصمیم گرفتند برای ادامه تحصیل در رشته های بدون آزمون (با سابقه تحصیلی) اقدام کنند این داوطلبان چه باید بکنند؟

پور عباس: داوطلبانی که در کنکور شرکت نکرده اند می توانند از ۲۷ مردادماه در رشته های بدون آزمون از طریق سایت سازمان سنجش ثبت نام کنند.

این مهلت تا ۲۳ آگوست ادامه دارد.

فارس: داوطلبانی که در آزمون نمونه دولتی ثبت نام کردند و غیبت کردند چطور؟

پور عباس: در صورتی که این داوطلبان تمایل به ادامه تحصیل در رشته های بدون آزمون داشته باشند، نیازی به ثبت نام مجدد در این رشته ها ندارند و می توانند تا ۱۵۰ رشته محل را از دفترچه راهنمای انتخاب رشته در مناطقی که پذیرش آنها بر اساس سوابق تحصیلی است انتخاب کنند. (بدون آزمایش).

فارس: متقاضیان ورود به دانشگاه پیام نور، غیرانتفاعی و یا دانشگاه آزاد اسلامی چه باید بکنند؟

پورعباس: داوطلبانی که در حین ثبت نام پذیرش در دانشگاه پیام نور و دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی در این مرحله اظهاری نکرده اند، می توانند سود هر یک از این دوره ها را به صورت جداگانه به مبلغ ۲۰۰۰۰۰ ریال از طریق پرداخت اینترنتی سازمان پرداخت کنند. سامانه سانسه، برای انتخاب رشته های مرتبط با این دانشگاه ها.

داوطلبان علاقه مند به پذیرش در دانشگاه فرهنگیان و تربیت معلم شهید رجایی تهران در صورت مجاز بودن انتخاب رشته های دانشگاه فرهنگیان شهید رجایی و تربیت معلم، در این مرحله می توانند با پرداخت شهریه مربوط به نرخ بهره. حوزه های این دانشگاه ها به مبلغ ۲۰۰ هزار ریال از طریق سامانه پرداخت آنلاین سازمان سنجش نیز می توانند حوزه های مربوط به این دانشگاه ها را انتخاب کنند.

داوطلبان علاقه مند به انتخاب رشته های تحصیلی واحدهای دانشگاه آزاد از ۲۷ مرداد ماه پس از انتشار نتیجه اولیه آزمون جهت اطلاع از زمان و نحوه انجام آزمون به درگاه اطلاع رسانی مرکز سنجش، پذیرش و سوالات مدرک دانشگاه آزاد مراجعه کنند. منطقه این دانشگاه را انتخاب کنید. .

به گزارش فارس، ظرفیت پذیرش در کنکور سراسری ۱۴۰۱ حدود ۵۰۳ هزار نفر است که از این تعداد ۱۶۷ هزار نفر از طریق رشته های امتحانی و ۳۳۶ هزار نفر تنها از طریق رشته های سوابق تحصیلی و نتایج نهایی سال ۱۴۰۱ پذیرش می شوند. کنکور سراسری در هفته آخر شهریور ماه اعلام می شود.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید