وعده رئیس جمهور فرانسه برای حل بحران کمبود سوخت در پمپ بنزین ها – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک؛ امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه روز چهارشنبه متعهد شد که بحران سوخت این کشور را حل کند و گفت که بحران عرضه سوخت ناشی از اعتصاب در پالایشگاه‌های توتال انرژی و اسو-اکسون موبیل هفته آینده حل خواهد شد..

مکرون با اشاره به مشکلات ناشی از اعتصاب مداوم کارگران پالایشگاه در فرانسه گفت: این یک درگیری اجتماعی بین مدیریت و کارکنان دو شرکت است و من می‌خواهم هر دو طرف پاسخگو باشند. توافق با Eso-ExxonMobil امضا شده است. نخست وزیر همچنین گفت که اعتصاب لغو می شود و من از آن حمایت می کنم. «این وضعیت غیرقابل قبول است.

مکرون در سخنرانی خود به ناتوانی دولتش نیز اشاره کرد او این موضوع را رد کرد که از بدتر شدن وضعیت جلوگیری کرده است و گفت که دولت او تا کنون تمام تلاش خود را انجام داده است. او گفت: “ما همیشه فکر می کنیم که همه چیز به رئیس جمهور و دولت بستگی دارد.” همه باید در جای خود باشند و مسئولیت را بر عهده بگیرند. یک شرکت، مدیر و سهامداران و کارمندان آن وجود دارد و همه باید پاسخگو باشند».

اعتصاب کارگران انرژی در فرانسه از ۲۱ سپتامبر یعنی حدود چهار هفته پیش آغاز شد. این اعتصاب پس از اعتصاب کارگران اکسون موبیل آغاز شد و به دنبال آن کارگران توتال انرژی در ۲۷ سپتامبر اعتصاب کردند. سه شنبه گذشته، اتحادیه ها با اعلام اعتصاب سه روزه خواستار افزایش ۱۰ درصدی دستمزدها و همچنین شاخص سازی دستمزدها در سال ۲۰۲۲ برای مطابقت با تورم فعلی شدند و بعداً اتحادیه ها از تمدید نامحدود اعتصاب خبر دادند.. کارگران پالایشگاه می گویند افزایش حقوق با نرخ تورم در کشور همخوانی ندارد و سطح زندگی آنها را تحت تاثیر قرار داده است..

این اعتصابات به ویژه بر بزرگترین پالایشگاه فرانسه در نزدیکی لو هاور در نرماندی و همچنین سایر پالایشگاه ها و کارخانه ها تأثیر گذاشت.

روز یکشنبه، وزارت انرژی فرانسه اعلام کرد که نزدیک به ۳۰ درصد از پمپ بنزین های این کشور بدون سوخت هستند..

روز دوشنبه به دلیل اعتصابات، صف های طولانی در پمپ بنزین ها در بزرگراه اصلی نزدیک پاریس تشکیل شد و سوخت گازوئیل برخی از پمپ بنزین ها تمام شد. رانندگان فرانسوی از این وضعیت شاکی هستند و می گویند باید ساعت ها در صف بمانند و مقامات فرانسوی را مقصر بحران انرژی کشور بدانند.

پیش از این دولت فرانسه کارگران پالایشگاه ها را تهدید کرده بود که اگر به اعتصاب پایان ندهند به زور به اعتصاب پایان خواهند داد.

تا کنون وزرای دولت و همچنین امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه خواستار حل این بحران شده اند. با این حال، اولیویه وران، سخنگوی دولت تهدید کرد که برای پایان دادن به حملاتی که چندین پالایشگاه و انبار نفت فرانسه را فلج کرده است، از زور استفاده خواهد کرد. به گفته وی، اگر اعتصابات “فورا” متوقف نشود، “اقدام می کنیم. این بدان معناست که ما برای حذف آن مداخله خواهیم کرد.”

گفته می شود کمبود سوخت در فرانسه باعث شده برخی برای سوخت گیری به نروژ بروند. فرانسه اخیرا اعلام کرده است که به دلیل کمبود سوخت ممکن است از نروژ نفت وارد کند یا از ذخایر استراتژیک خود خارج شود.