واگذاری ۲۷۵۰ واحد مسکونی به مددجویان اجتماعی در خراسان جنوبی – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانمحمد خسروی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص ساخت آپارتمان برای افراد تحت پوشش کمک های اجتماعی اظهار داشت: از ابتدای اجرای طرح اعطای آپارتمان برای مشمولان کمک های اجتماعی تاکنون دو هزار و ۷۵۰ واحد مسکونی واحدها به جامعه هدف بهزیستی استان و ۵۵۵ واحد مسکونی در دست ساخت واگذار شده است.

وی با بیان اینکه از سهم سال ۱۴۰۱ تاکنون ۱۵۰ واحد با کمک بلاعوض ۲۰۰ میلیارد یورویی به جامعه هدف واگذار شده است افزود: ۵۰ واحد مسکونی در قالب متفاوت (یکی معلول و سایر مشتریان عادی و خانوارهای دارای دو معلول اعضا و بیشتر) در دست ساخت است.

خسروی افزود: در سال ۱۴۰۰ تعداد ۳۸۰ واحد مسکونی با کمک بلاعوض حدود ۲۷۰ میلیارد ریال به جامعه هدف واگذار شد که در واگذاری و جذب وام نسبت به سال قبل بیش از ۵۰۰ درصد افزایش داشته است.

وی بیان کرد: در قالب تفاهم نامه همکاری دوجانبه مشترک با بنیاد مصطفان برای تامین مسکن خانوارهای شهری و روستایی با حداقل دو نفر با نیازهای ویژه و بیشتر که از ابتدای سال جاری آغاز شد، از ۵۳ سهمیه استان ، ۱۶ واحد مسکونی شهری و ۱۷ واحد مسکونی روستایی به صورت مستقل در حال ساخت می باشد.

معاون مشارکت های مردمی، اشتغال و مسکن استانداری خراسان جنوبی گفت: پس از اعلام افزایش سهمیه کشوری در این قالب، بهزیستی استان تعداد ۱۷۰ خانوار در مناطق شهری و روستایی را برای دریافت وام معرفی کرد. کمک های مالی، او گفت. : در حال حاضر این تعداد در سهمیه استان گنجانده شده است.

خسروی سقف کمک بلاعوض از سوی تشکل های اجتماعی برای خانوارهای دارای دو معلول و بیشتر در مناطق شهری را ۲۰۰ میلیون و در مناطق روستایی را ۱۵۰ میلیون اعلام کرد و ادامه داد: در قالب تفاهم نامه دوجانبه بین مددکاری های اجتماعی و بنیادهای مستضعف برای تامین این موارد. مبالغی است که به این خانوارها مسکن پرداخت می شود.

وی افزود: مبالغ واحدهای مسکونی در حال ساخت در پنج فاز توسعه فیزیکی و برای واحدهای خریداری شده توسط خانوارهای تحت پوشش در یک فاز پرداخت می شود.

خسروی بیان کرد: سقف کمک بلاعوض تامین مسکن خانواده های معلول و سایر استفاده کنندگان ثابت در سال ۱۴۰۱ ۱۰۰ میلیون تومان است که در سه فاز پیشرفت فیزیکی واحدهای در حال ساخت و در یک فاز واحدها پرداخت می شود. خریداری شده توسط کاربران..

وی ادامه داد: در برخی موارد ممکن است این کمک هزینه برای واحدهای دارای پیشرفت فیزیکی در مرحله نجاری به صورت یکجا پرداخت شود.

خسروی تصریح کرد: تاکنون بر اساس آخرین وضعیت ثبت نام خانوارهای مشمول مددکاری اجتماعی در سامانه طرح های حمایتی مسکن وزارت راه و شهرسازی در قالب «برنامه اقدام ملی مسکن» حدود دو هزار خانوار وجود دارد. .

وی افزود: از این تعداد حدود یک هزار و ۷۰۰ خانوار با تایید اولیه در حال رصد و اقدامات در راستای تحت پوشش و مشمولیت دریافت یارانه مسکن هستند.

معاون مشارکت های مردمی، اشتغال و مسکن اجتماعی خراسان جنوبی تصریح کرد: مشکل اصلی این افراد در حوزه تامین مشارکت اولیه ثبت نام تعدادی از آنها در سامانه برنامه اقدام ملی است. مورد “با برچسب مددکاری اجتماعی” که فقط توسط وزارت راه و شهرسازی قابل اصلاح است.

به گفته وی، در شهرستان بیرجند علاوه بر مشکل تامین سهم اولیه از سوی مددجو، مشکل قیمت نهایی پروژه نیز وجود دارد که پیشنهاد می شود در روستاهای اطراف شهر داده شود. بیرجند مانند چکند و شکراب زمین برای ساخت واحدهای مسکونی با متراژهای کوچکتر و مقرون به صرفه برای این خانوارها.

خسروی افزود: در دو سال اخیر اداره مسکن مشمولان بهزیستی استان بر اساس ابلاغیه ستاد مسکن بهزیستی کشور در رابطه با معرفی خانوارهای مشمول تحت پوشش، نسبت به پرداخت ودیعه مسکن به بانک های عامل اقدام کرده است. اعطای تسهیلات و در این راستا تاکنون ۷۰ خانوار واجد شرایط شده اند که برای این منظور شرایط استان معرفی شده است.