هیچ نشانه ای از حمله نظامی چین به تایوان – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تی آر تیکاخ سفید گفت، علیرغم هشدارهای پکن به واشنگتن مبنی بر «بازی با آتش» به دلیل گزارش های تایید نشده از سفر برنامه ریزی شده نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، هنوز هیچ نشانه ای از افزایش فعالیت نظامی چین وجود ندارد.

“زندگی کربیسخنگوی امنیت ملی کاخ سفید در پاسخ به سوالی مبنی بر سفر احتمالی نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به این جزیره، گفت: آمریکا هیچ مدرکی دال بر فعالیت نظامی احتمالی چین علیه تایوان ندیده است.

کربی وی روز جمعه به خبرنگاران گفت: ما هیچ نشانه فیزیکی و ملموسی در مورد تایوان از چین ندیده ایم.

در چند روز گذشته چین به نشانه حمایت از تایوان نسبت به سفر احتمالی پلوسی به تایوان هشدار داده است.

تنش بر سر جزیره تایوان، موضوع داغ در تماس تلفنی جو بایدنرئیس جمهور آمریکا و همتای چینی اش خاکسترشی جین پینگ روز پنجشنبه در حالی که رئیس جمهور چین به همتای آمریکایی خود هشدار داد که بر سر تایوان با آتش بازی نکند.

اگر پلوسی با وجود هشدارهای چین به تایوان سفر کند، دومین مقام آمریکایی خواهد بود که این کار را انجام می دهد. نیوت گینگریچ جمهوریخواه در سال ۱۹۹۷ به تایوان سفر می کند.

گفته می شود که انتظار می رود سایر اعضای کنگره نیز پلوسی را در سفر به تایوان که هفته آینده انجام می شود، همراهی کنند. اما دفتر پلوسی تاریخی در این زمینه اعلام نکرده است.

پکن تایوان را یک “استان جدا شده” می داند که توسط سیاست چین واحد تعریف شده است.

روابط واشنگتن و تایپه از زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا، رشد قابل توجهی داشته است و قانونگذاران سابق و کنونی ایالات متحده در چندین نوبت از این جزیره ۲۵ میلیونی بازدید کرده اند.

ایالات متحده به طور رسمی چین را در سال ۱۹۷۹ به رسمیت شناخت و روابط دیپلماتیک خود را از تایپه به پکن تغییر داد و تایوان را به عنوان بخشی از سرزمین اصلی تحت سیاست چین واحد واشنگتن پذیرفت.