هیلاری منتل، نویسنده برنده دو جایزه بوکر خبرگزاری مهر ایران و جهان نیوز درگذشت.به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، هیلاری مانتل، نویسنده مشهور انگلیسی و برنده ۲ جایزه بوکر برای کتاب های تاریخی «تالار گرگ» و «اجازه ها را بلند کنید» درگذشت. او ۷۰ سال داشت.

خبر درگذشت وی ساعتی پیش ظهر جمعه توسط ناشران وی تایید شد.

هارپر کالینز در بیانیه ای در شبکه های اجتماعی نوشت: ما از درگذشت نویسنده محبوبمان لیدی هیلاری مانتل متأسفیم. این یک ضایعه ویرانگر است و تنها می توان شکرگزار بود که چین از مجموعه فوق العاده ای از آثار او جان سالم به در برده است.

مانتل یکی از مشهورترین نویسندگان بریتانیایی و نویسنده بیش از ۱۲ کتاب است. درام تاریخی فوق‌العاده برنده جایزه بوکر Wolf Hall به یک فیلم موفق با بازی مارک رایلنس و دامیان لوئیس تبدیل شد و دنباله آن Raise the Corpses برنده جایزه بوکر دوم شد. به این ترتیب هیلاری مانتل اولین نویسنده زنی شد که برنده دو جایزه بوکر شد. او همچنین تنها نویسنده ای است که با دو رمان متوالی خود دو جایزه بوکر را متوالی دریافت کرده است.

در سال ۲۰۲۰، آخرین رمان او، آینه و نور، در فهرست نهایی جایزه من بوکر قرار گرفت.

منتل در سال ۱۹۵۲ در شمال دربیشایر متولد شد و در دانشکده حقوق لندن و دانشکده حقوق شفیلد تحصیل کرد.

مانتل در سال ۱۹۸۲ به همراه همسرش به عربستان سعودی نقل مکان کرد و در آنجا سومین رمان خود را با عنوان “هشت ماه در خیابان عزا” نوشت که در جده اتفاق می افتد.

او در سال ۱۹۸۶ به بریتانیا بازگشت و مدتی به عنوان منتقد فیلم برای اسپکتیتور کار کرد و برای رمانش سیل جوایز ادبی گرفت و برای پنجمین رمانش به نام «مکان امن‌تر» برنده جایزه کتاب ساندی سریع‌السیر سال شد.

او در سال ۲۰۰۹ با فیلم The Wolf Hall که به یک موفقیت بین المللی تبدیل شد و زندگینامه تخیلی توماس کرامول و به قدرت رسیدن او در دربار هنری هشتم را روایت کرد، بزرگترین موفقیت حرفه ای خود را به دست آورد. دنباله ای بر این رمان در سال ۲۰۱۲ با عنوان «جسدها را بلند کنید» منتشر شد.

مانتل در سال ۲۰۰۶ مدال امپراتوری بریتانیا و در سال ۲۰۱۴ مدال دایم دریافت کرد.