نامه تروئیکای اروپایی درباره ادعای پهپاد ایرانی را دریافت کرده ایم


سخنگوی سازمان ملل گفت که نامه ترویکای اروپایی را در رابطه با ادعای روسیه مبنی بر استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین دریافت کرده است.

به گزارش ایرنا؛ استیون دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل متحد روز جمعه به وقت محلی به خبرنگاران گفت: نامه سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان را درباره پهپادهای ایرانی دریافت کردیم.

وی ادامه داد که اکنون نمی توانم در این مورد چیزی بگویم، جز اینکه همه اطلاعاتی که اعضای سازمان ملل به ما داده اند را تحلیل خواهیم کرد.

سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان با تکرار اتهام استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین اعلام کردند که سازمان ملل باید این اتهام را بررسی کند.

برخی از مقامات اروپایی معتقدند باید مشخص شود که آیا این اقدام روسیه و ایران نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است یا خیر.

تروئیکای اروپایی در این نامه اعلام کرد: از تحقیقات تیم سازمان ملل متحد که مسئول نظارت بر اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است استقبال می کنیم و آماده حمایت از هرگونه تحقیقات فنی و بی طرفانه در این زمینه هستیم.

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل متحد روز پنجشنبه به وقت محلی به خبرنگاران درباره نامه اوکراین به سازمان ملل گفت: اکنون نمی توانم بیش از این بگویم، ما در حال تجزیه و تحلیل همه اطلاعات ارائه شده توسط اعضای سازمان ملل هستیم.

دوژاریچ افزود: مذاکرات ادامه دارد. خانم رزماری دی کارلو، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور سیاسی و صلح، روز گذشته گزارشی در این باره به شورای امنیت ارائه کرد.

سخنگوی سازمان ملل همچنین گفت: اقدامات سازمان ملل بر اساس قطعنامه ها و دستورالعمل هایی است که یکی از آنها یادداشت رئیس شورای امنیت در سال ۲۰۱۶ است، اما سازمان ملل در هیچ موضوعی پیش داوری نمی کند.

وی روز چهارشنبه به وقت محلی در پاسخ به سوالی درباره نامه اوکراین به رئیس شورای امنیت سازمان ملل و اینکه آیا سازمان ملل در تشخیص ایرانی بودن پهپادهای سرنگون شده در اوکراین مشارکت خواهد داشت یا خیر؟ وی افزود: ما همیشه حاضریم هر اطلاعاتی را که اعضای سازمان ملل به ما می دهند در نظر بگیریم.

دوجاریک تصریح کرد که نامه نماینده اوکراین درباره ادعای روسیه مبنی بر استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ را بررسی خواهیم کرد.

وی در عین حال تصریح کرد: ابتدا باید اطلاعاتی که در اختیار ما قرار می گیرد بررسی شود و سپس متخصصان و کارشناسان ما نظر خود را اعلام کنند.

این درخواست تروئیکای اروپایی در حالی مطرح شد که امیر سعید ایروانی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در نامه ای به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد از وی خواسته بود از سوء استفاده از قطعنامه ۲۲۳۱ جلوگیری کند. در رابطه با جنگ اوکراین و ادعاهای بی اساس درباره ایران.

ایروانی تاکید کرد: محدودیت‌های مندرج در بند ۶ ضمیمه ب قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد در اکتبر ۲۰۲۰ به پایان رسید و از آن زمان تاکنون هیچ یک از فعالیت‌های ایران برای تامین، فروش یا انتقال سلاح یا مواد مرتبط به سایر کشورها مشمول قطعنامه ۲۲۳۱ نیست.

سفیر و نماینده ایران در سازمان ملل متحد نیز معتقد است ادعای اوکراین در خصوص بند ۴ پیوست ب قطعنامه ۲۲۳۱ برداشت نادرست و خودسرانه از قطعنامه و روح این بند است.

وی تاکید کرد: بند ۴ ضمیمه ب قطعنامه ۲۲۳۱ به وضوح به محدودیت اشیاء، مواد، تجهیزات، کالاها و فناوری مربوط به توسعه سامانه های موشکی تسلیحات هسته ای اشاره دارد.

ایروانی در این نامه گفته است که پیشنهاد کارشناسان سازمان ملل متحد اوکراین برای بازدید از این کشور برای بررسی قطعات پهپادهای سرنگون شده و مرتبط کردن آن با اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ در خصوص توافق هسته‌ای ایران فاقد وجاهت قانونی در این قطعنامه است. .