ناتو از صربستان و کوزوو خواست خویشتنداری کنند – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الیوم روسیه، دبیرکل ناتو از کوزوو و صربستان دعوت کرد تا از تنش های جدید خودداری کنند.

بر اساس این گزارش، ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو پس از دیدار با الکساندر ووچیچ، رئیس جمهور صربستان در بروکسل در جمع خبرنگاران گفت: از همه طرف ها می خواهم که خویشتن داری کنند و از خشونت پرهیز کنند.

وی افزود: ناتو از نزدیک اوضاع را زیر نظر دارد. نیروهای حافظ صلح ما همچنان بر اجرای ماموریت سازمان ملل متمرکز هستند و در صورت تهدید ثبات در منطقه آماده مداخله در شرایط هستند.

اتحادیه اروپا اعلام کرد که جوزف بورل، نماینده سیاست خارجی اتحادیه اروپا با رئیس جمهور صربستان و نخست وزیر کوزوو در بروکسل دیدار و رایزنی خواهد کرد.

تنش میان صربستان و کوزوو پس از اجرای قانون جدید کوزوو در مورد تردد خودروهای با پلاک صربستان و اعمال محدودیت برای آنها تشدید شد.

بنا به درخواست سفارت آمریکا، مقامات منطقه کوزوو اعلام کردند که قانون ممنوعیت ورود افراد دارای پلاک و مدارک صربستان به کوزوو یک ماه دیگر (اول شهریور) به تعویق افتاده است. مقامات کوزوو قبلاً اعلام کرده بودند که این قانون از اول آگوست اجرایی می شود.

لازم به ذکر است که کوزوو که عمدتاً آلبانیایی‌ها در آن زندگی می‌کنند، در سال ۱۹۹۹ از صربستان جدا شد و در سال ۲۰۰۸ اعلام استقلال کرد. آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان و ترکیه و برخی کشورهای دیگر استقلال کوزوو را به رسمیت شناخته اند، اما صربستان همچنان کوزوو را استانی خودمختار تحت حاکمیت خود می داند.