میراث فرهنگی در بافت تاریخی یزد با مالکان همکاری کند – خبرگزاری مهر ایران و جهان نیوزبه گزارش خبرنگار مهر ، آیت الله محمدرضا ناصری در دیدار با نماینده ویژه میراث فرهنگی کشور و مدیران و نمایندگان میراث فرهنگی استان یزد با اشاره به اهمیت حفظ و نگهداری بافت تاریخی در شرایط بحرانی، گفت: شرایط و اظهار داشت: باید تدابیر استاندار، شهرداری و میراث فرهنگی استان اندیشیده شود تا در صورت بحران بافت تاریخی و بناهای تاریخی با مشکل مواجه نشوند.

وی افزود: قسمت های آسیب دیده بافت تاریخی عمدتا به خانه های خالی از سکنه برمی گردد و میراث فرهنگی باید برای مرمت، مرمت و مقاوم سازی خانه ها با مالکان همکاری کند.

امام جمعه یزد با اشاره به حضور گردشگران خارجی در ایام محرم در شهر یزد گفت: راهنمایان تور باید افراد آگاه و با تجربه باشند تا در این ایام اصل واقعه عاشورا، اهمیت ایام محرم و مکان اماکن مذهبی را می توان به خوبی برای گردشگران توضیح داد

ناصری گفت: حفظ حریم خانواده و همسایه در معماری ایران به ویژه شهرهای کویری به خوبی دیده می شود و راهنمایان تور باید بتوانند این موارد را به وضوح به بیگانگان منتقل کنند و آداب، منش، اخلاق و رفتار را تبیین کنند. به مردم یزد چاه.» داد

وی خواستار تبلیغ سالم دین و نظام در ایام محرم شد و گفت: باید قدر این ایام را بدانیم و بتوانیم چهره واقعی اسلام و کشور را به جهانیان معرفی کنیم.

تی شلاق برای بازگرداندن آرامش به زندگی مردم

نماینده ویژه میراث فرهنگی کشور با اشاره به وقوع سیل اخیر در استان و شهر یزد گفت: تصاویر غم انگیزی که از حزن و اندوه مردم یزد در خصوص تخریب های ایجاد شده پخش می شود یک روی سکه است. از سوی دیگر تصاویر زیبای کمک و همدلی.» مردم برای تسکین اوضاع در کنار یکدیگر هستند.

وی افزود: حضور اساتید و دانشجویان در یک بافت تاریخی برای مرمت و بازسازی خانه ها و بناهای آسیب دیده از دیگر تصاویر زیبای ثبت شده در شرایط سخت و بحرانی است.

نماینده ویژه میراث فرهنگی کشور علاوه بر قدردانی از مسئولان و مردم یزد تصریح کرد: دستورات رئیس جمهور، وزیر کشور و وزیر میراث فرهنگی در خصوص خسارات وارده به یزد مورد تاکید است و امیدواریم. که آسایش و آرامش در اسرع وقت برقرار خواهد شد.