مالکان اراضی کشاورزی آذربایجان غربی نسبت به صدور سند اقدام کنند – خبرگزاری مهر ایران و جهان نیوزبه گزارش خبرنگار مهر ناصر عتباتی ظهر چهارشنبه در جلسه ستاد صدور سند کشاورزی استان. او بیان کرد: صاحبان اسناد مالکیت حجمی باید قبل از پایان سال نسبت به جایگزینی سند مالکیت حجمی با سند تک برگی اقدام و در این زمینه گام بردارند.

وی با قدردانی از تلاش های کشاورزی استان در زمینه مشارکت در صدور اسناد کشاورزی، افزود: در خصوص تعداد پلاک های ارائه شده در کمیسیون ها موانع ما بالاترین رتبه را در بین استان های کشور داریم و از نظر شاخص تثبیت و ساماندهی مالکیت زمین رتبه سوم را در کشور داریم که جای تقدیر دارد اما این روند نیاز به تسریع دارد.

رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی گفت: یکی از مزایای اجرای طرح مرزبندی است کاداستر در املاک و اراضی ملی، کشاورزی باید از پرونده های مربوط به زمین خواری جلوگیری و کاهش یابد، زیرا این اقدام از تخلفات احتمالی جلوگیری می کند و اجرای این طرح منجر به کاهش پرونده های ورودی به دادگاه ها در حوزه املاک و مستغلات شده است. و زمینه حل تعارض در زمین متفاوت است

عتباتی ادامه داد: افرادی که دارای زمین در مقیاس بزرگتر هستند باید در اولویت صدور اسناد کشاورزی باشند.

در این نشست تفاهم نامه ای به امضا رسید بعد از انعقاد قرارداد بین سازمان جهاد کشاورزی، اداره کل دادگستری و ثبت اسناد و املاک استان به منظور تسریع در روند صدور سند اراضی کشاورزی و تثبیت مالکیت دولت با مشارکت سازمان نظام مهندسی و منابع طبیعی کشاورزی استان.

طبق قانون هرگونه تغییر کاربری و واگذاری زمین کشاورزی، ساخت، حفاری، حصارکشی و دیوارکشی مزارع و باغات بدون کسب مجوز از سازمان جهاد کشاورزی و بدون ارائه خدمات ممنوع است. ثبت شده است مثلاً صدور سند مالکیت تفکیکی یا اضافی برای این گونه اراضی مجاز نمی باشد.