“مافیای مسابقه” به سمت “آموزش و پرورش” می رود – خبرگزاری مهر ایران و جهان نیوزاحمد نادری عضو هیأت رئیسه شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر. در ارتباط با دلیل حاشیه ها ایجاد شده وی درباره تقلب گسترده در کنکور و ابهامات موجود در بررسی صحت برگزاری آن گفت: قبل از اینکه درباره اتفاقات کنکور سال ۱۴۰۱ صحبت کنم باید بگویم که در حال حاضر با شورای عالی انقلاب فرهنگی بر سر مصوبه اخیر که نباید منتشر می شد اختلاف دارد.

وی در پاسخ به این سوال که دلیل مخالفت شما و برخی کارشناسان با این مصوبه چیست؟ وی گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی حق قانون گذاری ندارد قانون گذاری بر اساس قانون مسئول مجلس است. هیچ جایی جهان در نظامی که رئیس جمهور و مجلس با رای مستقیم مردم انتخاب می شوند، اختیار قانونگذاری را به رئیس جمهور نمی دهند! این درست نیست که ریاست جمهوری قانونگذار باشد. شورای عالی انقلاب فرهنگی حق تصویب قانون ندارد. قانون برای مجلس است.

نادری با تاکید بر اینکه مصوبه اخیر یک فاجعه آموزشی است و پیامدهای آن یک دهه پس از ابلاغ آن است. بی عدالتی خواهیم دید، گفت: اولین انحراف در تاریخ جمهوری اسلامی زمان هاشمی رفسنجانی بود. اگر این مصوبه در دولت ریاست جمهوری منتشر شود، دومین انحراف تاریخی در جمهوری خواهد بود رویداد اسلامی می افتد.

یکی از اعضای هیأت رئیسه مجلس تصریح کرد: این مصوبه نظام آموزشی را به عاملی برای طبقه بندی جامعه تبدیل می کند. در حقیقت جامعه را طبقه بندی می کند و فرصت پیشرفت را از طبقه محروم می گیرد. آینده کشور در دست فرزندان ما خواهد بود که به قدرت یا ثروت دسترسی دارند. هیچکس از جنوب کرمان نمی تواند در دانشگاه های تهران تحصیل کند یک درس بخوانید و وارد ساختار قدرت شوید. جامعه قطعا آسیب خواهد دید.

وی تاکید کرد: ابلاغ و اجرای این قطعنامه دومین خروج تاریخی جمهوری اسلامی است. این را بارها گفته ام و در تلویزیون زنده به آن اشاره کرده ام.

نادری در پاسخ به این سوال که آیا مجلس گزارش تیم ویژه رئیس جمهور برای بررسی سلامت کنکور را قبول دارد؟ وی بیان کرد: مجلس وظیفه بررسی سازمان سنجش را به ما محول کرده است. شاید هیچکس به اندازه من و تعداد محدودی از تخلفات چند سال اخیر سازمان سانسه اطلاعی نداشته باشد. باید بگویم در سال های گذشته کلاهبرداری ها بیشتر بود اما چه شد که امسال اخبار کلاهبرداری اینقدر برجسته شد؟ دلیل آن هم بسترسازی برای اجرای مصوبه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بود.

عضو هیأت رئیسه مجلس تصریح کرد: با این مصوبه مافیای کنکور به مافیای آموزشی منتقل می شود. شعار او «مافیایی کردن آموزش و پرورش» است. مافیای کنکور برای تصویب این طرح و گسترش سلطه بر آموزش و پرورش از روش های آن استفاده کرد. اگر امکان حمله به کنکور را فراهم می کند و این طرح با فشارهای اجتماعی مواجه می شود و در نهایت اجرا می شود.

وی افزود: مردم بدانند در آزمون سال گذشته تخلفات بیشتر شده است. امسال شخصی در چانه خود “اسکنر” داشت، سال گذشته نیز مورد مشابهی وجود داشت. یعنی روش ها تقلب در امتحان ۱۴۰۱، سال گذشته نیز وجود داشت. اما چرا اگر نرفتی؟ مافیای رقابت خود این سوالات اگر داد تا قطعنامه مذکور را فشار داده و اجرا کنند.

نادری ادامه داد: از سوی دیگر روزنامه های اصلاح طلب و مسئولان سابق وزارت علوم و سازمان سنجش پیگیر موضوع هستند. روزنامه اطلاع رسانی دو روز مانده به کنکور روی این موضوع کار کرد که با فشار نمایندگان مجلس تعداد زیادی از کلاهبرداران بفرمایید تو، بیا تو دانشکده پزشکی و دندانپزشکی شد. شروع این ماجرا با این روزنامه بود کم کمبا شیب بحث نرم تقلب را در کنکور مطرح کردند.

عضو هیأت رئیسه مجمع تاکید کرد: تکذیب نمی کنم; کلاهبرداری رخ داده و جدی بوده است. اما من می گویم سال های قبل هم بوده و تقلب بزرگ تری هم اتفاق افتاده است.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از مسائل محرمانه است و من نمی توانم آنها را فاش کنم، گفت: باید بدانید که یک برنامه سیاسی و اقتصادی از سوی گروه خاصی پشت برجسته سازی شکنجه های امسال است. سیاسی در این معنا از این نظر که «مافیای رقابت» می‌خواهد «مافیای آموزش» و «مافیای معدل» باشد، ضربه‌ای به دولت و اقتصاد رئیس‌جمهور وارد می‌شود. بازار و در حال گسترش می دهد

نادری در پایان خاطرنشان کرد: به همین دلیل در مشکلات اخیر بهداشتی به کنکور اشاره نشده است. من منکر تخلفات نیستم. اما بله! سوال چیز دیگری بود.