قدم های برونکو در تیم ملی ایران/ستاره هایی که به جام جهانی صعود کردند


به گزارش وانانیوز،

برونکو دوران نسبتا خوبی را در تیم ملی سپری کرد و توانست با تیم ملی جواز حضور در جام جهانی ۲۰۰۶ را کسب کند. اما اوج کار برونکو در پرسپولیس بود و با این تیم توانست جام های زیادی را به دست آورد و پرسپولیس را به تیمی قدرتمند تبدیل کند. به جرات می توان گفت برانکو معمار تخت جمشید مدرن بود. تیمی که در سال های اخیر عملکرد فوق العاده ای داشته و توانسته ۵ قهرمانی متوالی لیگ را به دست آورد. پرسپولیس در چند سال اخیر بیشترین بازیکن بین المللی را در اختیار داشته است و حتی الان هم بسیاری از بازیکنانی که در اردوی تیم ملی در قطر و در مسابقات جام جهانی حضور دارند، سابقه حضور در پرسپولیس و شاگردی برونکو را دارند. از زمان پا تاکا، چندین نفر از آنها یکی از ستاره های بی بدیل تیم کیروش به حساب می آیند. به بهانه بازی های ملی و شروع جام جهانی قطر می خواهیم بازیکنان تیم ملی فعلی که تجربه کار با برونکو را دارند مرور کنیم.

علیرضا بیرانوند

بیرانوند در نفت به چهره ای محافظ تبدیل شد و حتی به تیم ملی هم رسید اما در پرسپولیس شهرت زیادی به دست آورد و در پرسپولیس توسط برونکو آورده شد و در این تیم اولین گلزن تیم ملی و فوتبال ایران شد. علیرضا اولین جام جهانی را زمانی که در پرسپولیس بود تجربه کرد. تابستان امسال دوباره به پرسپولیس بازگشت تا در تیم ملی جا بیفتد و حضور در دومین جام جهانی را تجربه کند. دروازه بان شماره یک تیم ملی ۳ سال فوق العاده را با برونکو در پرسپولیس سپری کرد. این همکاری برای پرسپولیس مفید بود و بیرانوند را دروازه بان اصلی تیم ملی کرد. علیرضا در تیم برونکو ۷ جام مختلف را به دست آورد و یک بار فینال آسیا را تجربه کرد، علیرضا اکنون یکی از بازیکنان باتجربه ما در قطر است و کویروس روی او حساب زیادی کرده است.

وحید امیری

کلید فرانسوی پرسپولیس و تیم ملی یکی از بهترین خریدهای برونکو برای پرسپولیس بود، امیری هم شرایط بیرانوند را داشت و وحید هم زمانی که در نفت تهران بود به تیم ملی دعوت شد، اما در پرسپولیس برونکو بود که او در آن حضور داشت. عضو ثابت تیم ملی شد. امیری به غیر از صعود به فینال لیگ قهرمانان آسیا در اکثر مسابقات قهرمانی پرسپولیس با برانکو حضور داشت و نقش موثری برای کروات داشت.

امیری که چند ماه پشت سر خود را تحت عمل جراحی قرار می داد به موقع آماده شد و اکنون در اردوی تیم ملی به سر می برد. کی روش هم مانند برانکو، اسکوچیچ و یحیی گل محمدی تمایلی به نیمکت نشینی امیری ندارد و وحید یکی از مهره های کلیدی تیم ملی در جام جهانی خواهد بود.

احمد نوراللهی

احمد کشف دایی علی بود و از شهریار به پرسپولیس آمد. اما نقش او در تیم برونکو غیرقابل انکار بود و یکی از مهره های بی بدیل برونکو در پرسپولیس به حساب می آمد. احمد یکی از ستاره های چند سال اخیر فوتبال به حساب می آید و در یکی دو سال اخیر به مردی ثابت در خط هافبک تیم ملی تبدیل شده است. نورالهی در تمام موفقیت های برونکو با پرسپولیس حضور داشت و برای اولین بار در زمان حضور برونکو توانست بازوبند کاپیتانی پرسپولیس را به بازو ببندد. احمد حالا به یکی از بازیکنان باتجربه تیم ملی تبدیل شده است و کیروش حساب ویژه ای از او برای بازی های تیم ملی است.

مهدی طارمی

فوق ستاره فعلی فوتبال ایران کشف علی دایی بود اما مهدی با حضور برونکو در پرسپولیس ملی پوش شد. طارمی در دوران برونکو جدا از جام هایی که با پرسپولیس به دست آورد. او توانست دو بار عنوان آقای گل لیگ برتر را از آن خود کند و لژیونر شود. به جرات می توان گفت در رده باشگاهی بعد از علی دایی، برانکو بیشترین تاثیر را در درخشش طارمی داشت و خود مهدی نیز بارها به این موضوع اشاره کرد. طارمی که فصل بی نظیری را در پورتو سپری کرد و با این تیم به دور دوم لیگ قهرمانان اروپا راه یافت، امید اول تیم ملی برای گلزنی در جام جهانی خواهد بود. شماره ۹ تیم ملی امیدوار است در دومین تجربه جام جهانی برای اولین بار طعم شیرین صعود از مرحله گروهی را بچشد.

صادق محرمی

صادق یافته بزرگ برونکو در پرسپولیس بود. زمانی که کروات محرمی جوان را از ملوان به پرسپولیس آورد، هیچکس این بازیکن را نمی شناخت، اما صادق آنقدر در پرسپولیس خوب بود که برانکو رضاییان را نیمکت نشین کرد و حسین ماهینی را به سمت چپ دفاع منتقل کرد تا محرمی در پست مورد نظر بازی کند. . پدیده چند سال پیش لیگ برتر اکنون نه تنها یکی از لژیونرهای فوتبال ما محسوب می شود، بلکه مدافع راست اصلی تیم ملی نیز محسوب می شود و به طور منظم در تمام مسابقات مقدماتی جام جهانی بازی می کند. محرمی که فصل خوبی را با تیم دینامو گرب سپری می کند، فرصت حضور در اولین جام جهانی خود را پیدا کرده و مانند زمانی که در پرسپولیس حضور داشت، برای حضور در ترکیب اصلی با رامین رضایان رقابت می کند. تیم ملی در جام جهانی

شویا خلیل زاده

شویا یک مدافع میانی محبوب برای برانکوها بود. ایوانکوویچ آنقدر به سبک بازی هلیل زاده اعتقاد داشت که چند سالی او را خرید و در نهایت موفق شد مدافع مورد علاقه اش را به خدمت بگیرد. شجاع بهترین بازی های دوران فوتبال خود را هم برای پرسپولیس و هم برای برونکو انجام داد و خود را به عنوان یکی از بهترین مدافعان میانی سال های آخر فوتبال ایران معرفی کرد و برخلاف پیش بینی هایی که خیلی ها تصور می کردند کیروش شجاع را به تیم ملی دعوت نخواهد کرد. ، سرمربی پرتغالی این کار را انجام داد و شویا یکی از بازیکنان قطر است و اولین جام جهانی را تجربه می کند.

مهدی ترابی

مهدی یکی از خریدهای مهم برونکو در پرسپولیس بود که در لیگ هجدهم از سایپا جذب شد. برونکو علاقه زیادی به سبک بازی ترابی داشت و همیشه از او به عنوان یکی از بهترین بازیکنان وینگر فوتبال ایران یاد می کرد.کویروس هم نظر برونکو را درباره ترابی دارد و در فصلی که این بازیکن اصلا خوب نبود، کیروس از او دعوت کرد. به هر حال ملی آن را با خود به قطر برد. حالا مهدی امیدوار است بتواند برای اولین بار در دومین جام جهانی خود که دور از انتظار نخواهد بود به میدان برود.

رامین رضاییان

رامین در لیگ پانزدهم توسط برونکو خریداری شد و یکی از بهترین بازیکنان پرسپولیس در آن فصل بود و خودش را در فوتبال ایران ثابت کرد. رضاییان پیش از این ذخیره واریا غفوری در تیم ملی بود اما پس از درخشش در پرسپولیس با هدایت برونکو، مدافع راست تیم ملی شد. اما بعد از یک فصل رابطه برانکو و رضاییان قطع شد و استاد رامین از پرسپولیس اخراج شد. رامین و برانکو اگرچه با هم مشکل داشتند اما رابطه رضاییان و کیروش بسیار گرم و دوستانه بود. رضاییان حالا با توجه به بازگشت مربی محبوبش شانس حضور در جام جهانی را پیدا کرد. چرا که اگر اسکوچیچ همچنان سرمربی تیم ملی بود، رامین به هیچ وجه جایی در لیست او برای جام جهانی نداشت.