قانون کنترل تسلیحات ایالات متحده؛ راه حل اساسی یا رفع مشکل – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


خبرگزاری مهر، گروه بین الملل: در روزهای اخیر، اخبار مربوط به قانون محدودیت تسلیحاتی ایالات متحده به تیتر روزنامه ها، وب سایت ها و خبرگزاری ها تبدیل شده است. در عین حال فضای مجازی سهم بالایی در بازتاب این رویداد و مسائل مربوط به آن دارد.

حال سوال این است که آیا با توجه به تلاش‌های بایدن، غول‌های رسانه‌ای جهان، در عمل تغییری شگرف در تعداد تیراندازی‌های جمعی و کشتار روزانه مردم این کشور به وجود خواهد آمد؟

پیام دو اتفاق متناقض همزمان

حکم دیوان عالی آمریکا در مورد «حق حمل سلاح در علنی» و برعکس، تصویب لایحه «تحریم تسلیحاتی» توسط کنگره و امضای بایدن بر آن دو نقطه مقابل بودند.

روز پنجشنبه، دوم ژوئیه، دادگاه عالی ایالات متحده قانون اسلحه مستقر در نیویورک را که بیش از یک قرن پیش تصویب شده بود، لغو کرد و اعلام کرد که آمریکایی ها حق حمل سلاح در ملاء عام را دارند. نقطه عطف زمانی بود که شهر نیویورک شاهد تیراندازی های مرگبار جمعی از جمله کشتن ۱۰ سیاه پوست در یک خواربار فروشی بوفالو توسط اهداف نژادپرستانه توسط یک مرد جوان سفیدپوست بود.

بسیاری از ناظران بر این باورند که کار دیوان عالی آمریکا با سیاست های جمهوری خواهان و گروه های طرفدار مسلح همخوانی دارد. اگرچه این اولین باری است که دادگاه عالی حق مردم آمریکا را برای حمل اسلحه در ملاء عام به رسمیت می شناسد، اما در سال ۲۰۰۸ برای اولین بار حق افراد را برای نگهداری اسلحه در خانه برای دفاع از خود به رسمیت شناخت.

اندکی پس از حکم دادگاه عالی، بایدن لایحه دو حزبی کنگره را امضا کرد که فروش اسلحه و آزادی حمل اسلحه را محدود می کند و این قانون را قانون اجرایی کشور می کند.

کنگره آمریکا روز جمعه ۳ جولای با ۲۳۴ رای موافق و ۱۹۳ رای مخالف طرح اعمال محدودیت در خرید و فروش تسلیحات را تصویب کرد. ۱۴ قانونگذار جمهوری خواه نیز به این طرح رای مثبت دادند. مجلس سنای آمریکا پنجشنبه شب این طرح را با ۶۵ رای موافق و ۳۳ رای مخالف تصویب کرد که در نهایت با امضای بایدن به قانون تبدیل شد.

قانون جدید چه ویژگی هایی دارد؟

آنچه از مفاد قانون تحدید سلاح به دست می آید، تمرکز بر نوجوانان برای مدت سه سال است. طبق مقررات او، از ۱۸ تا ۲۱ سالگی، آنها از این پس تنها با بررسی دقیق سوابق ضعیف خود و انجام تست سلامت روان قادر به تهیه اسلحه خواهند بود. این طرح همچنین ایالت ها را تشویق می کند که به قانون پرچم سرخ در مورد توقیف سلاح های پرخطر پایبند باشند.

طبق اسناد دریافتی، این قانون میلیون ها دلار برای بهبود سلامت روانی افراد، ایمنی مدارس، برنامه های مدیریت بحران و مشوق هایی برای ایالت ها برای ثبت سوابق جوانان و نوجوانان در سیستم ملی سوابق جنایی ارائه می دهد.

بسیاری از ناظران بر این باورند که بحران اسلحه در آمریکا آنقدر عمیق است که با تغییر در روند خرید اسلحه توسط نوجوانان حل نخواهد شد. اگرچه این قانون می تواند در بازگرداندن محبوبیت از دست رفته بایدن و به دست آوردن طیف دموکراتیک در انتخابات میان دوره ای و ریاست جمهوری ۲۰۲۴ موثر باشد. حزبی که در طول تاریخ خود همواره از کنترل تسلیحات حمایت کرده است.

لابی اسلحه در بحث تاریخی دموکرات-جمهوری خواه

کمتر کسی از رویکرد دو حزب بزرگ آمریکایی به حمل سلاح آگاه نیست. حمایت جمهوری خواهان از آزادی حمل اسلحه و مخالفت دموکرات ها با آن همواره در گفتار و عمل بیان شده است و آن را به یکی از بحث برانگیزترین موضوعات در مقاطع مختلف به ویژه در دوران مبارزات انتخاباتی تبدیل کرده است.

اولین قانون مهم دموکراتیک کنترل تسلیحات به سال ۱۹۹۴ باز می گردد که تولید و تولید مهمات با ظرفیت بالا را ممنوع کرد اما ۱۰ سال بعد در سال ۲۰۱۴ لغو شد.

نیویورک تایمز اخیراً در مورد تقابل بین دموکرات ها و جمهوری خواهان گزارش داد و نوشت که برای بایدن و طرفداران این طرح، سازش فعلی منعکس کننده دهه ها کار روی قانون ایمنی اسلحه است. پس از تیراندازی سال ۲۰۱۲ در مدرسه ابتدایی سندی هوک در نیوتاون که منجر به کشته شدن ۲۰ کودک شد، بایدن، معاون رئیس جمهور وقت آمریکا، از سوی رئیس جمهور باراک اوباما دستور داد تا فهرستی از اقدامات مربوط به سلاح گرم تهیه کند، اما تلاش های سنا لایحه کنترل اسلحه را تصویب کرد.

البته نمی توان به اختلاف تسلیحاتی بین دو طرف اصلی در ایالات متحده اشاره کرد، اما او از قدرت و نفوذ لابی های آمریکایی مانند NRA یا انجمن ملی تسلیحات آمریکا که به طور قابل توجهی با آنها همسو است، آگاه نبود. جمهوری خواهان

انجمن ملی تسلیحات آمریکا، با اعضای تاثیرگذار و پرشمار خود، مقوله سختی در رقابت های ریاست جمهوری آمریکا است و کلید رسیدن ترامپ به کاخ سفید در ژانویه ۲۰۱۷ بود.

الجزیره به نقل از Open Secrets، یک سازمان غیرانتفاعی که مخارج و مخارج در سیاست ایالات متحده را ردیابی می کند، گزارش داد که از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۲۰، گروه های حامی تسلیحات ۱۷۱.۹ میلیون دلار برای لابی کردن برای نفوذ لابی کردند. آنها مستقیماً به قوانین پرداخت کردند و NRA به تنهایی از سال ۱۹۹۸ ۶۳,۸۵۷,۵۶۴ دلار پرداخت کرده است.

بر اساس این گزارش، گروه های تسلیحاتی در یک دوره ۱۰ ساله از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ مبلغ ۱۵۵.۱ میلیون دلار به اصطلاح خارجی پرداخت کرده اند که بیش از ۱۴۰ میلیون دلار از سال ۲۰۰۰ تاکنون خرج شده است. دلار در چنین مواردی خرج می شود. این مبلغ شامل کلیه هزینه های انجام شده برای حمایت از یک نامزد بدون هماهنگی مستقیم با وی می باشد.

چگونه دموکرات ها پس از سه دهه موفق شدند؟

مهم ترین عاملی که باعث آشتی برخی جمهوری خواهان با دموکرات ها شد، تعداد زیاد و در عین حال نگرانی از تیراندازی های دسته جمعی در ایالات متحده بود. به طوری که امسال هر سال اخباری از تیراندازی های دسته جمعی در نقاط مختلف آمریکا به گوش می رسد و ادامه این روند حتی طیف رقیب بایدن را نیز به وحشت انداخته است.

عمق این فاجعه زمانی آشکار می شود که به دوره سه ماهه (فروردین، اردیبهشت و خرداد) نگاه کنیم که در آن در فروردین و اردیبهشت ۴ مورد و در ژوئن ۳ مورد تیراندازی جمعی ثبت شده است (تصویر زیر).

قانون کنترل تسلیحات ایالات متحده؛  راه حل اساسی یا پاکسازی صورت مشکل

با افزایش چشمگیر تیراندازی ها و تلفات جمعی، به ویژه پس از حوادث بوفالو و اووالد، بایدن سخت تر تلاش کرده است تا ممنوعیت سلاح های تهاجمی را بازگرداند. از آنجایی که در این دو حادثه از سلاح های نیمه اتوماتیک و جنگی استفاده شد، بایدن به دنبال ممنوعیت چنین سلاح هایی بود.

مخالفت جمهوری‌خواهان با محدود کردن استفاده و حمل سلاح بزرگترین مانع برای دموکرات‌ها تاکنون بوده است و بایدن تنها بر سن و سلامت روان مصرف‌کنندگان تمرکز کرده است. وی پیش از این گفته بود که اگر ممنوعیت فروش این سلاح ها مورد موافقت سناتورهای دو طرف قرار نگیرد، حداقل محدودیت سنی برای خرید این سلاح ها افزایش می یابد.

بنابراین، در حالی که بایدن و حزبش موفق شدند جمهوری خواهان را با طرح حداقلی خود برای محدود کردن عرضه تسلیحات به توافق برسانند، ۳۹۰ میلیون اسلحه در دست غیرنظامیان فاجعه ای بود که ایالات متحده ۳۳۰ میلیونی را به انبار باروت تبدیل کرد.

بنابراین، چنین اقداماتی بیشتر برای کاخ سفید برای پیروزی در انتخابات میان دوره ای و ریاست جمهوری است تا کاهش خشونت و تیراندازی های دسته جمعی. این دستاورد همچون روزهای گذشته در سراسر جهان در بوق و کرنا پخش می شود.

* حسن شکوهی نسب: تحلیلگر اروپایی و آمریکایی