قانون تنظیم بازار تکمیل شد، ضعف در اجرا داریم/عرضه ۹۵ درصد محصولات پتروشیمی در بورس


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، سید جواد جهرمی معاون عملیات و نظارت بورس کالای ایران با تاکید بر اینکه به جای جرم انگاری سیاست های نظارتی بورس، بهتر است مشوق های پیشنهادی شورای عالی در نظر گرفته شود. بورس اوراق بهادار در دستور کار و در حوزه تنظیم بازارها نیز قوانین کاملی هستند، اما در اجرای آنها مشکلات و ضعف هایی وجود دارد.

معاون عملیات و نظارت بورس کالای ایران در شبکه فراتان برنامه افگ سیما گفت: در حوزه محصولات پتروشیمی حدود ۹۵ درصد محصولات در بورس عرضه می شود، بنابراین همان قانونی که باعث شد کف عرضه در پتروشیمی ها رعایت شود. می توان به محصولات دیگر از جمله فولاد اشاره کرد. در این زمینه به نظر می رسد نه نبود قانون، بلکه ضعف اجرای قانون اصلی ترین چالشی است که باید تقویت شود.

به گفته وی، با تعریف و چارچوب بندی قوانین و مقررات یکسان در حوزه عرضه و تقاضا، حقوق کیفری و شبکه توزیع می توان نیازهای بازار را به نحو مطلوبی برآورده کرد.

معاون عملیات و نظارت بورس کالای ایران با تاکید بر اینکه در صورت تقویت قوه مجریه و نحوه اجرای قانون در نهادهای ناظر، دغدغه نمایندگان مجلس برطرف می شود، گفت: چالش ها و مشکلات وجود دارد. در اقتصاد ما زمانی شکل گرفت که ما در ساختارها دخالت کردیم و راهکارهای شوراهای مختلف را دستکاری کردیم.

یحرمی پیشنهاد کرد: به جای جرم انگاری، بهتر است از مشوق های پیشنهادی شورای عالی بورس استفاده شود.

وی تاکید کرد: بزرگترین چالش و دغدغه ما تکرار اتفاقات سال ۹۷ در بازارهای کالایی است. در این سال بر اساس مصوبات تمام اختیارات در اختیار وزارت حراست قرار گرفت و خسران از آن منطقه بین سهامداران تقسیم و رانت کلانی تقسیم شد. اکنون نگرانی بزرگ تکرار همین روند است.

جهرمی در پایان درباره پذیرش کالاهای بورسی نیز گفت: بهتر است بر اساس همان ساختار قبلی که به شورای عالی بورس و ناظر بازار سرمایه مراجعه می کند تصمیم گیری شود.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید