ضرورت همکاری های سینمایی ایران و عراق و استفاده از ظرفیت ها/ضرورت استفاده از کمک سینما و دیپلماسی تصویر در روابط بین الملل


به گزارش فارس، به نقل از روابط عمومی سازمان چین، محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی کشور در دومین روز از سفر خود به بغداد با سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق دیدار و گفتگو کرد. محمد کاظم الصادق و در نشستی مشترک درباره فرهنگ و سینمای ایران و عراق بحث و تبادل نظر کردند.

محمد هزائی در این نشست با اشاره به موقعیت و فرصت های منطقه ای سینمای ایران، به اهمیت توسعه فعالیت های فرهنگی و سینمایی بین دو کشور عراق و ایران اشاره کرد و گفت: توسعه هنر و دیپلماسی سینمایی برای تسهیل و تقویت روابط سیاسی بین ملت ها باید در دستور کار قرار گیرد.

وی ادامه داد: سفارتخانه ها می توانند نقش اساسی در بازار منطقه ای و بین المللی برای معرفی امکانات سینمایی و رونق و تحرک اقتصادی در چرخه اکران فیلم داشته باشند.

رئیس سازمان سینمایی با بیان اینکه دیپلماسی تصویر و سینما یا فرهنگ برای تقویت روابط بین الملل ملت ها مهم است خاطرنشان کرد: استفاده از محصولات سینمایی برای دوستی و نزدیکی ملت ها و گسترش روابط دیگر یکی از موارد است. از برنامه های دیپلماسی و رایزنی فرهنگی که خوشبختانه به آن توجه ویژه ای دارید.

خزاعی با اشاره به اینکه موفقیت نظام دیپلماسی با ظرفیت های فرهنگی محقق و تضمین می شود افزود: هرجا فرهنگ و هنر به دیپلماسی کمک کند دستاوردهای پایدار شکل می گیرد.

وی افزود: متأسفانه در سال های گذشته به دلیل بی توجهی به نقش لاینفک فرهنگ و سینما فرصت های بسیاری را از دست داده ایم.

رئیس سازمان سینمایی با بیان اینکه ابزاری مانند سینما می تواند کشورها را از نظر اقتصادی، اجتماعی و سیاسی به یکدیگر نزدیک کند، گفت: خوشبختانه تعاملات فرهنگی و هنری خوبی بین دو ملت ایران و عراق و دو کشور در حال گسترش است. به دلیل اشتراکات دیرینه دینی و تمدنی، توانایی های زیادی برای گسترش همکاری ها دارند.

در این دیدار محمدکاظم الصادق سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق ضمن خیر مقدم به حضور نفر اول سازمان سینمایی در بغداد گفت: زبان هنر، زبان فصاحت است و با عنایت به می توان از وحدت فرهنگی، تمدنی و مذهبی دو کشور، از ظرفیت سینما و سریال برای تقویت و تعمیق همکاری ها و روابط استفاده کرد.

وی با اشاره به جایگاه هنرمندان و سینماگران خاطرنشان کرد: کشورهای خاور دور به دلیل نقش هنرمندان در دیپلماسی عمومی و نشان دادن اهمیت و تاثیرگذاری هنرمندان به همه هنرمندان کشورشان گذرنامه دیپلماتیک داده اند.

وی با بیان اینکه به دلیل اشتراکات فرهنگی، مذهبی و مذهبی با ملت عراق روابط عمیقی داریم، گفت: این اشتراکات باعث شده مردم عراق از محصولات سینمایی و سریال های ایرانی استقبال کنند.

استقبال گسترده از آثاری مانند: مریم مجدس، سریال مختار، به الشام و غیره. نشان می دهد که روح حاکم بر تولیدات سینمایی و تلویزیونی چنین آثاری با جامعه عراق همگن است.

الصادق با تاکید بر اینکه همواره تلاش کرده ایم تا فرصت تولید مشترک را ایجاد کنیم، افزود: عراقی ها ملتی مهربان، عاطفی و مهمان نواز هستند.

وی خاطرنشان کرد: مشترکات زیادی بین مردم ایران و عراق وجود دارد، موضوعاتی مانند سلمان فارسی، اشتراک تاریخی، غدیر، حماسه اربعین، داعش و … که ساخت فیلم درباره آنها تاثیر مثبتی در رابطه بین این دو دارد. دو قوم

وی پیشنهاد کرد: در تولیدات مشترک از عوامل و بازیگران مشترک دو کشور استفاده شود.

سفیر ایران در عراق با بیان اینکه فیلم و سریال می تواند به حفظ واقعیت های تاریخی هر دو ملت کمک کند، گفت: باید از هنر و فرهنگ برای انتقال مفاهیم و باورهای مشترک استفاده کرد.

وی آمادگی سفارت ایران در عراق را برای هرگونه همکاری در حوزه فرهنگی و سینمایی اعلام کرد.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید