شهرداری بدون مردم نمی‌تواند در راستای حل مشکلات گام بردارد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، احسان خورشیدی عصر جمعه در مراسم گردهمایی فعالان اجتماعی شهرک سهرابیه در سالن همایش امامزاده طاهر (ع) مهرشهر کرج برگزار شد اظهار کرد: از سال ۲۰۱۲ تا به امروز مسئله حکمرانی محلی در دنیا مطرح شد و در حکمرانی هوشمند محلی باید قوانین و شیوه‌هایی را نوشت که مردم حتماً در اداره جامعه دخیل باشند.

وی ادامه داد: در حکمرانی محلی مردم در طول اراده دستگاه‌های دولتی هستند و شهرداری به مثابه میان‌دار یا مسئول دولتی در اداره شهر و مردم در کنار شهرداری کار را پیش می‌برند.

معاون هماهنگ‌کننده سپاه امام حسن مجتبی (ع) استان البرز بیان کرد: این امر یک حرکت پیش برنده است که در سال ۵۷ امام (ره) در ۲۲ بهمن پیروزی انقلاب را اعلام کردند، سپس در ۲۳ بهمن امام (ره) تشکیل کمیته با محوریت مردم در مساجد و محلات صادر کرد.

وی ادامه داد: کمیته انقلاب اسلامی به غیر از مسائل امنیتی، مسائل اجتماعی را حل و با فساد اقتصادی نیز مستقیم مبارزه می‌کرد.

خورشیدی با بیان اینکه این امر آزموده شده است و در قانون جایگاه دارد، تصریح کرد: شهرداری و شهردار بدون مردم نمی‌تواند در راستای حل مشکلات گام بردارد و با ظرفیت مردمی می‌توان پیشرفت کرد.

وی با بیان اینکه وقتی هدف در محلات مشخص شد همت و شوق بیشتر می‌شود، خاطرنشان کرد: مطمئناً زمان حکمرانی محلی در ساز و کار دولتی موفق می‌شود که ترجیحات و اولویت‌های محله را مردم مشخص کنند و استعدادها و ظرفیت‌های محله را شناسایی و معرفی کنند و در گرفتن خدمات اولویت دارند.

معاون هماهنگ‌کننده سپاه امام حسن مجتبی (ع) استان البرز با بیان اینکه مطالبه مردم باید ارزش عمومی شود گفت: بدون دغدغه مطالبات مطرح و به قانون تبدیل شود و در محله سیاست‌گذاری شود.

وی ادامه داد: سپس مدیر و امام جماعت محله و تمام ارکان اثرگذار بر ظرفیت‌های محله ولایت پیدا کنند و باید به فکر قدرت سازی مردمی برای حل مشکلات باشیم.

خورشیدی با بیان اینکه هر اقدامی در محل باید بر اساس مصالح عمومی مردم باشد، اظهار کرد: این امر باعث اعتمادسازی مردم به مدیریت شهری می‌شود و دستگاه‌های دولتی باید برای حل مشکل مردم پیش‌قدم شود و بر اساس اولویت‌ها پیش رفت.

وی متذکر شد: امروز اگر مسائل جدید شهری را به صورت سنتی حل کنیم با بحران مواجه می‌شویم.