سوء ظن در جمهوری خواهان؛ آیا ترامپ می تواند در انتخابات ۲۰۲۴ پیروز شود؟


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی «هیل»، افشای مخرب جلسات کمیته تحقیق و تفحص درباره حمله حامیان ترامپ به کنگره آمریکا در ۶ ژانویه ۲۰۲۱، شک و تردید جمهوریخواهان را تقویت می کند. در سنا درباره اینکه آیا دونالد ترامپ می تواند نامزد حزب در سال ۲۰۲۴ باشد یا حتی برای دومین بار در کاخ سفید نامزد شود.

به گزارش این رسانه متصل به کنگره آمریکا، یکی از سناتورهای جمهوری خواه که خواست نامش فاش نشود، گفت که توالی جزئیات شرم آور رفتار ترامپ در هفته های قبل از ۶ ژانویه ۲۰۲۱ و در جریان حمله به ترامپ ساختمان کنگره به شدت بر قدرت سیاسی او تأثیر گذاشت و قبل از انتخابات ۲۰۲۴ آسیب خواهد دید. این سناتور با اشاره به شهادت کسیدی هاچینسون، دستیار سابق کاخ سفید مبنی بر اینکه ترامپ در آن روز از بردن او به ساختمان کنگره امتناع کرد، به یک مامور سرویس مخفی حمله کرد، گفت: فکر نمی کنم او دوباره نامزد شود. این یک چیز خوب است، به دلیل همه چیزهایی که اتفاق افتاده است.

بر اساس گزارش رسانه ها، هاچینسون که در آن زمان از دستیاران مارک میدوز، رئیس سابق دفتر کاخ سفید بود، اکنون با تحقیقات وزارت دادگستری درباره حمله مرگبار ۶ ژانویه همکاری می کند.

دومین سناتور جمهوری خواه، که همچنین خواستار ماندن نانچاس بود، گفت که اکثریت قریب به اتفاق سناتورهای جمهوری خواه نمی خواهند که او دوباره نامزد ریاست جمهوری حزب شود. این نماینده مجلس توضیح داد: می توانم روی تعداد سناتورهای جمهوری خواه که می خواهند دونالد ترامپ نامزد ما باشد، روی یک دست حساب کنم. اثر تجمعی جلسات ۶ ژانویه بر عملکرد ترامپ در سال ۲۰۲۴ تأثیر خواهد گذاشت.

راه دشوار پیش روی ترامپ در انتخابات مقدماتی حزب جمهوری خواه

به گزارش هیل، رهبران جمهوری خواه سنا به طور علنی پیش بینی کرده اند که ترامپ در انتخابات مقدماتی جمهوری خواهان در سال ۲۰۲۴ با رقابت سختی روبرو خواهد شد. آنها بر این باورند که تسلط ترامپ بر حزب در حال تضعیف است زیرا نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که علاقه بیشتری به ران دیسانتیس، فرماندار فلوریدا دارد.

میچ مک کانل، رهبر جمهوری خواهان سنا اخیرا به خبرنگاران گفت که ترامپ برای ریاست جمهوری با میدان شلوغی روبرو خواهد شد. ویپ جان تون، سناتور جمهوری خواه پیش بینی کرد که رئیس جمهور سابق در چرخه انتخابات بعدی با رقابت تنگاتنگ دیگر جمهوری خواهان روبرو خواهد شد. او بر اهمیت جذب رای دهندگان مستقل و نوسانی برای بازپس گیری کنترل کاخ سفید توسط جمهوری خواهان تاکید کرد.

این قانونگذار آمریکایی همچنین گفت که جلسات استماع ۶ ژانویه برخی از شکاف ها را پر می کند و در حالی که افشاگری ها به ترامپ در میان رای دهندگان جمهوری خواه که از قبل از او حمایت می کنند آسیبی نمی رساند، رای دهندگانی که در وسط قرار دارند بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرند. جزئیات جدید اضافه می شود.

به گفته وب سایت هیل، سناتورهای جمهوری خواه در حال سنجش میزان آسیبی هستند که به ترامپ وارد شده است، حتی در حالی که توجه خود را به بایدن ضعیف شده معطوف می کنند که محبوبیتش به زیر ۴۰ درصد رسیده است.

به گفته تون، «افرادی هستند که در یک اردوگاه یا اردوگاه دیگر نیستند و احتمالاً مستعد انتشار اطلاعات جدید و انتشار اطلاعات جدید هستند. انتخابات – حداقل انتخابات سراسری – را مردم در میانه تصمیم می گیرند (به جز هواداران حزب). آنهایی که در پایان برای برنده شدن حتما همه متوجه آنها شده اند. هر دو طرف به گوشه‌ها و اردوگاه‌های مربوطه خواهند رفت و احتمالاً هیچ چیز نظر آنها را در مورد هیچ یک از اینها تغییر نخواهد داد، اما آن دسته از رأی‌دهندگان مستقلی که دیر تصمیم می‌گیرند… یا شاید هم اکنون توجهی ندارند، احتمالاً همینطور هستند. آنها نتیجه را مشخص خواهند کرد.»

دیدگاه های منفی ترامپ در نظرسنجی ها

به گزارش این رسانه آمریکایی، تعداد فزاینده ای از سناتورها و رای دهندگان جمهوری خواه به سمت نگرش منفی تر نسبت به ترامپ پیش می روند. نظرسنجی رویترز/ایپسوس هفته گذشته نشان داد که ۴۰ درصد از جمهوری خواهان اکنون فکر می کنند ترامپ سزاوار سرزنش حمله به ساختمان کنگره است. این نظرسنجی همچنین نشان می‌دهد که یک سوم جمهوری‌خواهان فکر نمی‌کنند ترامپ باید دوباره نامزد ریاست‌جمهوری شود، در حالی که در اوایل ماه گذشته ۲۵ درصد افزایش داشت.

حتی متحدان رسانه‌ای ترامپ با دقت به رقبای احتمالی که می‌توانند ترامپ را در انتخابات مقدماتی جمهوری‌خواهان شکست دهند یا حتی او را از نامزدی منصرف کنند، نگاه می‌کنند.

مجریان برنامه صبحگاهی فاکس نیوز «فاکس اند فرندز» در روز دوشنبه در یک نظرسنجی پیشتازی دیسانتیس را در چندین جمعیت سنی و همچنین تسلط قوی فرماندار در نیوهمپشایر، میشیگان و فلوریدا را برجسته کردند که واکنش خشمگینانه ترامپ را در پی داشت.

هیئت تحریریه نیویورک پست که صدایی محافظه کارانه دارد، از سکوت ترامپ در ۱۵ دی ماه انتقاد کرد و تصریح کرد: ترامپ ثابت کرده است که شایسته نیست دوباره رئیس اجرایی این کشور شود.

سرمقاله وال استریت ژورنال یک روز پس از جلسه استماع کمیته منتخب مجلس نمایندگان گفت: مهم نیست که در مورد کمیته ویژه ۶ ژانویه چه فکر می کنید، حقایقی که این کمیته در جلسات استماع ارائه می دهد نگران کننده است.

این روزنامه آمریکایی با اشاره به تصمیم مایک پنس معاون ترامپ برای انجام وظایف قانونی خود و تایید نتایج انتخابات نوشت: شخصیت در بحران آشکار می شود و آقای پنس در ۶ ژانویه آزمون خود را پس داده است. آقای ترامپ در این زمینه به شدت شکست خورده است.

یکی از سناتورهای جمهوری خواه که به طور محرمانه با هیل صحبت کرد، پیش بینی کرد که سایر مجریان ارشد فاکس نیوز در سال آینده توجه بیشتری به سایر نامزدهای جمهوری خواه خواهند داشت. این سناتور گفت که رای دهندگان حزب جمهوری خواه ترامپ را دوست دارند اما به دنبال نامزدهای دیگری هستند.

ترامپ همچنان یک نیروی سیاسی قدرتمند است

به گزارش هیل، با وجود همه این ها، سناتورها و استراتژیست های جمهوری خواه گفتند که ترامپ همچنان یک نیروی سیاسی قدرتمند است. سناتور تد کروز که به عنوان نامزد احتمالی ریاست جمهوری در نظر گرفته می شود، گفت: “نامزدهای جمهوری خواه ریاست جمهوری ترامپ را از نزدیک زیر نظر خواهند داشت تا ببینند او چه می کند.” در طرف جمهوری خواه، سوال واضح این است که دونالد ترامپ چه کاری را انجام خواهد داد. نمی دانم چه خواهد کرد. همه کسانی که مسابقه را تماشا می کنند منتظرند ببینند ترامپ چه تصمیمی می گیرد.”

کروز در پاسخ به این سوال که آیا فکر می کند ترامپ از تحقیقات کمیته منتخب مجلس نمایندگان در مورد حادثه ۶ ژانویه از نظر سیاسی آسیب دیده است، گفت: “من فکر می کنم این جلسات یک سیرک سیاسی بود.” فکر نمی کنم آنها افکار عمومی را تحریک کنند.

انتهای پیام/ص
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید