سهم ۳.۲۳ درصدی آذربایجان شرقی در ارزش افزوده کشور – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی، پروین اشراقی در جلسه شورای برنامه نقش توسعه ای به تشریح چارچوب کلی و دستورالعمل های کلان دستیابی به رشد اقتصادی پیش بینی شده در استان پرداخت و با اشاره به روند رشد اقتصادی استان و کشور در دهه ۹۰، سهم ارزش افزوده استان از کشور در دهه ۱۴۰۰ را تشریح کرد. و ۱۴۰۱ وی به ترتیب ۲.۳ و ۳.۲۳ درصد اعلام کرد.

وی همچنین بر هدف گذاری نرخ رشد اقتصادی استان و دستیابی به آن از طریق بهره وری تاکید کرد. عرضه منابع مالی پایدار، ایجاد اشتغال، توسعه تولید دانش بنیان، تکمیل زنجیره تولید، عدالت اجتماعی و برابری، فعال سازی واحدهای تولیدی، توجه به آمایش سرزمین و توسعه صادرات مشاهده شده است.

روشنایی تعداد پروژه ها تاثیر گذار استان برای دستیابی به رشد اقتصادی ۷.۸ درصدی ۹۰۹ پروژه اعلام و اضافه کرد: برای این مهم باید حدود ۸ وام دولتی هزینه شود و برای جذب ۴۲ ریال، ۵۷۰ میلیون دلار و ۶۳۴ میلیون یورو از مجموع سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی می‌شود.

معاون توسعه و برنامه ریزی رئیس جمهور نقش مدیریت و سازمان برنامه نقش این استان تصریح کرد: رشد اقتصادی کشور در بخش کشاورزی ۶.۹، معدن ۱۰.۷، صنعت ۸.۸، خدمات ۷.۱ و در کل کشور در سال ۱۴۰۱ رشد اقتصادی ۸ درصد و در همان سال رشد اقتصادی استان خواهد بود. در بخش کشاورزی ۸.۷ درصد، معدن ۱۵.۷ درصد، صنعت ۹.۳ درصد، خدمات ۶.۵ درصد و رشد اقتصادی استان ۷.۸ درصد برآورد شده است.

وای، عرضه زیرساخت های تولیدی در حوزه آب و انرژی، افزایش منابع تخصیصی از بودجه سالانه استان با افزایش منابع سهم استان در بودجه های متمرکز، بررسی سیستم ها و فرآیندهای واگذاری یا اجاره زمین برای فعالیت های تولیدی در صنایع کوچک و سازمان شهرک‌های صنعتی و سازمان جنگل‌ها، مرنگلی و حوزه‌های آبخیز، تدوین استانداردهای فنی کالاهای صادراتی مطلوب مطابق با استانداردهای کشورهای صادرکننده، توسعه شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی در استان را به عنوان الزامات مختلف پیشنهاد کردند. زمینه های دستیابی به رشد اقتصادی مورد انتظار استان.

اشراقی تاکید کرد: اولویت استفاده از ظرفیت های خالی و افزایش بهره وری است.

در نهایت با توجه به تصویب طرح های رشد اقتصادی استان در شورای برنامه نقش مقرر شد پروژه های دستگاه های اجرایی برای اجرا و نظارت بر درخواست های تحقق آنها به دستگاه ها گزارش شود و هر سه ماه یکبار دستگاه های اجرایی گزارش پیشرفت پروژه ها را به شورای برنامه ریزی ارائه کنند. ارائه دادن.