سن کبد انسان کمتر از ۳ سال است – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر جهنم th به گفته محققان آلمانی، کبد به طور مداوم در حال بازسازی و جایگزینی سلول های خود در جوان و پیر است.

کبد سموم را از بدن ما پاک می کند و بنابراین در خطر آسیب مداوم است. برای غلبه بر این مشکل، او توانایی منحصر به فردی برای بهبودی از مصدومیت دارد. اما مشخص نبود که آیا توانایی کبد برای بازسازی با افزایش سن کاهش می یابد یا خیر.

«اولاف برگمان، سرپرست تحقیقات مرکز توانبخشی درسدن، آلمان، می گوید: «برخی از مطالعات نشان می دهد که سلول های کبدی عمر طولانی دارند، در حالی که برخی دیگر چرخش ثابتی را نشان می دهند. برای ما واضح بود که اگر می‌خواهیم بدانیم در انسان چه می‌گذرد، باید راهی برای ارزیابی مستقیم سن انسان پیدا کنیم.

برای این مطالعه، محققان از تکنیکی به نام تاریخ تولد استفاده کردند رادیوکربن این برای تعیین سن کبد در بسیاری از افرادی که بین ۲۰ تا ۸۴ سالگی مرده بودند استفاده شد. در همه آنها سلولهای کبد کم و بیش هم سن بودند.

برگمن گفت: فرقی نمی کند ۲۰ ساله باشید یا ۸۴ ساله، کبد شما به طور متوسط ​​کمتر از سه سال سن دارد.

با این حال، همه سلول های کبد آنقدر جوان نیستند. برخی از سلول ها می توانند تا ۱۰ سال قبل از بازسازی زندگی کنند. به گفته محققان، این سلول ها DNA بیشتری نسبت به سلول های طبیعی کبد دارند و می توانند نقش محافظتی ایفا کنند.

برگمن می‌گوید: «بیشتر سلول‌های ما دو دسته کروموزوم دارند، اما برخی سلول‌ها با افزایش سن، DNA بیشتری را جمع‌آوری می‌کنند. در نهایت، چنین سلول هایی می توانند چهار، هشت یا حتی گروه های بیشتری از کروموزوم ها را حمل کنند.

وقتی تیم او سلول‌های طبیعی کبد را با سلول‌های غنی‌تر از DNA مقایسه کردند، تفاوت‌های اساسی در بازسازی پیدا کردند.

برگمن می‌گوید: «سلول‌های طبیعی تقریباً سالی یک‌بار بازسازی می‌شوند، در حالی که سلول‌های غنی‌تر از DNA می‌توانند تا یک دهه در کبد باقی بمانند.»

از آنجایی که این نسبت با افزایش سن به تدریج افزایش می‌یابد، می‌تواند مکانیزم محافظتی باشد که ما را از تجمع جهش‌های مضر محافظت می‌کند.