سفر به اعماق تاریخ در شهر زیرزمینی سامان+فیلم


فارس – خبرگزاری همدان: «سفر به شهر زیرزمینی»، شاید بسیاری از ما این جمله را افسانه، داستان یا داستان بدانیم، سفری به شهری زیرزمینی که زمانی ارواح خاص خود را داشته و اتاق های تودرتو آن شما را به قلب تاریخ خواهد برد. . ، گاهی ساعت ها می توانید به سرزمین گذشته سفر کنید و لذت ببرید.

وقتی به شهر زیرزمینی سفر می‌کنید، این تاریخ است که شما را به داستان‌ها و رویاها می‌برد، داستانی که پیش روی شماست و شما را به سوی دیگر تاریخ می‌برد، تاریخی که زندگی اجداد ما و اکنون ما را روایت می‌کند. کسانی هستند که رد پای خود را به جا گذاشتند. .

شهر زیرزمینی سامان مهمترین بنای دستکند در غرب کشور است، مجموعه ای در ۱۰ کیلومتری شهر ملایر.

این شهر زیرزمینی در زیر بستری از سنگ گرانیت در مرکز شهر سامان قرار دارد که در سال ۱۳۸۳ در جریان عملیات ساختمانی کشف شد و یادآور این بود که تاریخ هرگز فراموش نمی شود و نمی توان از آن دوری کرد یا عمداً از آن دوری کرد. به فراموشی سپرده شود

در این شهر بیش از ۵۰ اتاق کوچک و بزرگ در زیرزمین با معماری خاص وجود دارد و آثار او که در نوع خود بی نظیر است کشف و شناسایی شده است.

علاوه بر کشف این معماری شگفت انگیز، اسکلت ها و بقایای هدایای باستانی در این شهر پیدا شد، این یافته ها نشان می دهد که از این شهر برای مدت طولانی به عنوان گورستان استفاده می شده است.

در این مجموعه پنج فصل تحقیقات باستان شناسی شامل شناسایی، پاکسازی، مستندسازی و تحقیق در سال های ۸۶، ۸۷، ۸۹ و ۹۰ زیر نظر علی کاکسار با اهداف مشخص از جمله ارائه گاهشماری مجموعه و تعیین آن وجود دارد. استفاده بر اساس از برای مطالعه شواهد و یافته ها.

این مجموعه باورنکردنی تاکنون در دست تحقیق، مرمت و نورپردازی بوده است، اما اکنون آماده بازگشایی است و به زودی در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.

مدیر پایگاه ملی صنایع دستی استان همدان در این خصوص می گوید: شهر زیرزمینی سامان در سال ۱۳۸۳ کشف شد و از سال ۱۳۸۷ مطالعات و کاوش های باستان شناسی این مجموعه آغاز شد و تا سال ۱۳۹۳، ۶ فصل از این دست ساخته شده است. کاوش کرد. . .

علی حکسار بیان می کند: اشیا و اسکلت های انسانی کشف شده از این مجموعه به اداره میراث فرهنگی ملایر منتقل شده است تا پس از تکمیل و افتتاح مجموعه در محل موزه دستکند سامان در معرض دید گردشگران قرار گیرد.

وی به اتمام روشنایی فاز اول مجموعه دستکند سامان اشاره می کند و در مورد دستکند اینگونه توضیح می دهد: ورودی مجموعه دستکند سامان ساختمانی ۱۷۰ متری است که سه سال پیش توسط شرکت مخابرات خریداری شد و به عنوان مرمت و بازسازی شد. یک سایت. برای کارکنان و نگهبانان مجموعه.

مدیر پایگاه ملی دستکند استان همدان با اشاره به اینکه نتیجه مجموعه دستکند به ملک خصوصی که در اختیار ما گذاشته شده نیز رسیده است، می گوید: نصب دوربین های نظارت تصویری، مرمت، مطالعات باستان شناسی و خرید و آزادسازی املاک در سایر قسمت هایی که دستکند زیر آن قرار دارد، کار در حال انجام است و در سال های آینده نیز ادامه خواهد داشت.

وی می گوید: اشیای کشف شده از مجموعه نشان می دهد که هسته سکونتگاه مربوط به دوره اشکانیان است، اما این مجموعه در دوره ساسانیان نیز مورد استفاده قرار می گرفته است، البته به اعتقاد من این مجموعه قبل از دوره اشکانی ایجاد شده و از بستر آن استفاده شده است. . در دوره اشکانی، اما تاکنون شواهد و آثاری وجود ندارد که قدمت مجموعه را قبل از دوره اشکانی نشان دهد.

حکسار می گوید: تاکنون بیش از ۲ میلیارد دلار برای تحقیقات، مرمت، حفاظت، آزادسازی اموال و اقدامات باستان شناسی این مجموعه هزینه شده است، اما همچنان برای تکمیل مجموعه و ادامه کاوش ها اعتبار لازم است.

وی ضمن قدردانی از شهروندان ثامین و صبر و شکیبایی شهروندان در این دوره تحقیقاتی خاطرنشان کرد: پس از ۱۵ سال این مجموعه از صنایع دستی تاریخی بازگشایی و در معرض دید عموم قرار می گیرد که امیدواریم از مزایای گردشگری در این شهرستان نیز برخوردار باشد. ثامن.

انتهای پیام/۸۹۰۰۳/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید