زنجان خاستگاه نان بربر است – خبرگزاری مهر ایران و جهان نیوزبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز اطلاع رسانی شرکت بازرگانی دولتی ایران (مباد)؛ ولی الله همزمان با هشتم مردادماه (روز ملی زنجان) با اشاره به مصادف شدن روز زنجان پایتخت شور و شعور حسینی با آغاز ماه محرم گفت: کالاهای اساسی. مورد نیاز جمعیت یک میلیون و نیمی استان زنجان در انبارها و به مقدار کافی تامین می شود و پادگان ها و سیلوهای این استان نگهداری می شود.

وی با اعلام اینکه ۶ کارخانه تولید آرد در استان زنجان در حال فعالیت هستند که علاوه بر تامین نیاز ساکنان استان، آماده تامین بخشی از آرد مورد نیاز استان های همجوار نیز هستند، افزود: علاوه بر گندم، راهبردی است. ذخایر سایر کالاهای اساسی این استان نیز در وضعیت خوبی قرار دارد.

وی یک بار از اقدامات لازم برای تامین بخشی از برنج و شکر مصرفی هیئت های مذهبی استان زنجان در ایام محرم و صفر با قیمت مصوب خبر داد و تاکید کرد: همچنین ۳۲ واحد نانوایی نان مورد نیاز شهروندان را تامین می کنند. شهر نیم میلیونی زنجان در دهه اول محرم شیفته دو و با هم هستند.

مدیر کل غلات و خدمات بازرگانی استان زنجان با تاکید بر اینکه نان در سبد و سفره خانوارهای زنجانی دارای معنا و جایگاه ویژه ای است، خاطرنشان کرد: گفته می شود زنجان خاستگاه نان بربر بوده و از نخستین شهرها بوده است. در ایران که این نان رواج داشت در آن تولید می شود.