روسیه: وعده آمریکا برای معافیت مواد غذایی از تحریم ها محقق نشد


به گزارش خبرگزاری بین المللی فارس، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در گفت وگوی تلفنی با آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا گفت: وعده آمریکا مبنی بر معافیت مواد غذایی روسیه از تحریم ها محقق نشده است.

وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای اعلام کرد که لاوروف تلفنی با بلینکن درباره اجرای توافقنامه عبور غلات اوکراین از دریای سیاه گفتگو کرده است.

وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که دیپلمات های ارشد دو کشور درباره این موضوع “به تفصیل” گفتگو کرده اند. لاوروف با انتقاد از پیچیده شدن موضوع از سوی آمریکا گفت: وعده های آمریکا مبنی بر ارائه معافیت های مناسب برای محصولات غذایی روسیه هنوز محقق نشده است.

آنتونی بلینکن همچنین به لاوروف درباره تلاش برای الحاق بخش‌های بیشتری از خاک اوکراین به روسیه هشدار داد و تاکید کرد که «جهان مناطق ضمیمه شده را به رسمیت نمی‌شناسد» و «علیه روسیه، در صورت اتخاذ چنین اقداماتی، هزینه‌های بیشتری تحمیل خواهد شد». “

وزارت خارجه روسیه در بیانیه ای اعلام کرد که لاوروف به بلینکن گفته است که اهداف روسیه در اوکراین “به طور کامل محقق خواهد شد.”

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا به سی ان ان گفت که این تماس تلفنی ظهر پنجشنبه به وقت واشنگتن انجام شد و تقریباً ۲۵ دقیقه به طول انجامید.

روسیه در ۵ مارس (۲۴ فوریه) دستور حمله نظامی به اوکراین را صادر کرد. این تحول چند روز پس از آن رخ داد که مسکو رسما استقلال جمهوری های دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین را به رسمیت شناخت. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، هدف از عملیات نظامی کشورش را «غیرنظامی‌کردن اوکراین» و «نجات‌زدایی» این کشور اعلام کرد.

روسیه همچنین اعلام کرد که اوکراین به تعهدات خود بر اساس توافقات مینسک که در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ برای حل مناقشات بین جدایی‌طلبان و کیف منعقد شده بود، عمل نکرده است.

ساعاتی پس از حمله روسیه، اوکراین اعلام کرد که تمامی روابط دیپلماتیک خود را با این کشور قطع کرده است. در واکنش به اقدام نظامی روسیه، کشورهای غربی بارها از تحریم اکثر موسسات مالی، بخش انرژی و نخبگان سیاسی مسکو خبر داده اند و از جمله ارتباط چندین بانک این کشور را با سامانه پیام رسان بانکی سوئیفت قطع کرده اند.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید