روابط پکن و واشنگتن از زمان ترامپ بهبود نیافته است – خبرگزاری مهر ایران و ورلد نیوزبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المیادین، سفیر چین در آمریکا اعلام کرد که روابط کشورش با روسیه نه ائتلافی است و نه تقابلی و هدفش طرف سوم نیست.

کین گنگ با اشاره به روابط پکن و واشنگتن ادامه داد: روابط چین و آمریکا از زمان ترامپ بهبود نیافته است. پکن امیدوار است که اعلام تعهدات جو بایدن به عمل تبدیل شود.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود افزود: ما خواستار ادامه مذاکرات صلح با همه طرف ها از جمله روسیه، آمریکا و ناتو هستیم.

این دیپلمات چینی همچنین گفت که پکن خواهان پایان فوری جنگ در اوکراین و ادامه مذاکرات صلح است.

این اظهارات سفیر چین در آمریکا در حالی بیان می شود که ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین سه شنبه گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که پکن قاطعانه با تمام سوء ظن ها و تهدیدات بی اساس برخورد خواهد کرد. در برابر او مخالف است و ایالات متحده باید در گام های اشتباه خود در مورد اوکراین تجدید نظر کند و به ایجاد شرایط برای گفتگوهای صلح کمک کند.

ژائو گفت: چین همیشه در مورد اوکراین بی طرف بوده و طرفدار صلح و عدالت است. ما به شدت با هرگونه سوء ظن، تهدید و فشارهای بی اساس بر چین در این زمینه مخالفیم. همچنین ما همواره با تحریم های غیرقانونی یکجانبه و نفوذ فراسرزمینی که مبنایی در حقوق بین الملل ندارد، مخالف بوده ایم.

وی تاکید کرد: آمریکا به‌عنوان آغازگر و موتور محرکه بحران اوکراین برای اعمال حداکثر فشار و شعله‌ور کردن این موضوع باید عمیقاً به اقدامات اشتباه خود فکر کند و از آن به عنوان فرصتی برای مقابله با بلوک‌ها و ایجاد جنگ استفاده نکند. سرماخوردگی جدید بس کن

این مقام چینی در پایان گفت: آمریکا باید مسئولیت خود را نشان دهد و به نحوی مناسب برای حل بحران اوکراین و همچنین ایجاد شرایط و محیط لازم برای مذاکرات صلح بین طرف های مربوطه کمک کند.

پیشتر وزارت خارجه آمریکا گفته بود که اگر چین به روسیه برای دور زدن تحریم ها کمک کند، هزینه زیادی برای آن خواهد پرداخت. «ند پرایس» سخنگوی این وزارتخانه تاکید کرد: آمریکایی ها هنوز چنین اقداماتی را دنبال نمی کنند، اما رعایت مکانیسم تحریم ها را به دقت دنبال می کنند.