رفتن به لیگ بلژیک، صعود یا فقط یک لژیونر؟


به گزارش وانانیوز،

با توجه به سابقه ۱۰۰ ساله بازیکنان ایرانی در فوتبال بلژیک و اتفاقات مختلفی که هر کدام از آنها پشت سر گذاشته اند، این سوال همیشه ذهن را به خود مشغول می کند که آیا رفتن به لیگ بلژیک باعث پیشرفت بازیکنان داخلی شده است یا صرفا به دلیل برچسب این بازیکنان شما لژیونر می شوید آیا برای بازی در این لیگ آماده اید؟

با نگاهی به عملکرد بازیکنان داخلی در لیگ بلژیک، به راحتی می توان فهمید که این لیگ بیشتر یک مقصد شکست خورده برای بازیکنان ایرانی است تا سکوی پرتاب و مکانی برای پیشرفت، به جرات می توان گفت که بیش از ۸۰ درصد بازیکنانی که پس از اجرای ناموفق به لیگ بلژیک رفتند، مجبور شدند به لیگ ایران برگردند یا به لیگ های سطح پایین تر بروند.

محمدرضا مهدوی که خود سابقه بازی در لیگ بلژیک و شارلوا را در کارنامه دارد، در پاسخ به این سوال که این انتقال با توجه به سابقه حضور در لیگ بلژیک چقدر می تواند به پیشرفت این بازیکن کمک کند، گفت: شک نکنید رفتن به بلژیک باعث می شود. وقتی از بلژیک برگشتم و در لیگ ایران بازی کردم واقعا در سطح بالایی بودم و آماده بودم و تجربیاتی که از لیگ بلژیک به دست آوردم توانستم به لیگ ایران بیاورم و موفق باشم. دیدیم که بعد از حضور در لیگ بلژیک چندین بار در ایران قهرمان شدم. قطعاً اگر حسین زاده بتواند به بهترین شکل خود را با زندگی در بلژیک وفق دهد و سالم و حرفه ای به کار خود ادامه دهد، می تواند موفق باشد و ماجراجویی جالبی در پیش دارد.

از علی چینی هم درباره این موضوع جویا شدیم و او هم موافق انتقال حسین زاده است و گفت: سبک بازی امیر یاسین به لیگ بلژیک می آید که با درخشش در بلژیک می تواند راهی دیگر تیم های اروپایی شود. اگر او سالم زندگی کند، بلژیک سکوی پرتاب بسیار خوبی برای او خواهد بود. کاوه در این لیگ هم درخشید و عملکرد خوبی داشت اما سنش از حسین زاده بیشتر بود. اگر بازیکن سالم زندگی کند، قطعاً این فرصت را دارد که خودش را ثابت کند.

در بین دو نظر مساعد، تنها نظر مخالف انتقال استعدادهای جوان به لیگ بلژیک، ستار حمدانی بود. او در گفت و گوی کوتاهی که با او داشتیم به ما گفت: باید تا حد امکان از خروج بازیکنان جوان و مستعد از ایران جلوگیری کنید. جوان با استعدادی که با یک فصل درخشان راهی لیگ های خارجی می شود هنوز راه حرفه ای را یاد نگرفته است. واقعاً حیف است استعدادهای ایرانی به این لیگ ها بروند و فوتبال جوانانشان را خراب کنند. همه دیدیم چه بلایی سر کایدی اومد و الان دیگه اثری از اون پسر تکنیکی و بااستعداد نمی بینیم. امیدوارم این اتفاق برای امیرحسین نیفتد. به نظر من اگر دو سه سال دیگر در استقلال بماند به راحتی می تواند به تیم خیلی بهتری برود. اما متأسفانه برخی از اطرافیان او فقط به سود خود فکر می کنند و از این انتقال سود کلانی به دست آوردند. فقط امیدوارم حسین زاده بتواند خودش را در بلژیک ثابت کند و پیشرفت کند. خدا به کشور افتخار کند و به تیم های بهتر از بلژیک برود و این انتقال فوتبال او را نابود نکند.»