دیابت نوع ۲ – سطوح بالای HbA1c در دوران بارداری می تواند دیابت کامل را پیش بینی کند

پس از تشخیص دیابت حاملگی یا بارداری، زنان ۳ تا ۷ برابر بیشتر در معرض ابتلا به دیابت نوع ۲ در طی ۷ تا ۱۰ سال آینده هستند. پیش‌بینی خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ می‌تواند در دانستن اینکه چه زنانی باید پس از زایمان تحت نظارت دقیق قرار گیرند، مفید باشد.

ژوئن ۲۰۱۸، مجله پزشکی تحقیقات دیابت و عمل بالینی گزارش داد که همکاران در دانشگاه استلنبوش و بیمارستان تایگربرگ در کیپ تاون، آفریقای جنوبی، ارتباطی بین سطح HbA1c در زنان مبتلا به دیابت بارداری و خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ در آنها پیدا کردند. محققان سطح HbA1c را در ۷۸ زن که چهار هفته قبل از تولد فرزندشان دیابت بارداری تشخیص داده شده بود، مقایسه کردند. ۶ تا ۱۲ هفته بعد، زنانی که سطح HbA1c 6.2 درصد و ۶.۵ درصد چهار هفته قبل از زایمان داشتند، نسبت به زنان با سطوح پایین‌تر احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ را داشتند.

زنانی که سطح HbA1c حداقل ۶.۵ درصد داشتند، پنج برابر بیشتر از زنانی که سطوح HbA1c کمتری داشتند، در معرض ابتلا به دیابت کامل بودند.

از نتایج فوق، محققان به این نتیجه رسیدند که زنانی که در دوران بارداری به دیابت مبتلا شده بودند و سطح HbA1c حداقل ۶.۵ درصد چهار هفته قبل از زایمان داشتند، شش هفته بعد در معرض خطر فوق العاده بالایی برای ابتلا به دیابت نوع ۲ بودند.

توصیه فعلی غربالگری دیابت نوع ۲ شش هفته تا سه ماه پس از تولد و تکرار آزمایش هر یک تا دو سال یکبار است. بر اساس مطالعه فوق، این امر عمدتاً بر زنان با مقدار HbA1c 6.5 درصد یک ماه قبل از زایمان تأثیر می گذارد.

نگه داشتن سطح HbA1c زیر ۶.۵ درصد در دیابت بارداری، مانند کنترل همه انواع دیابت، شامل…

  • رژیم غذایی،

  • ورزش، و

  • دارو.

افزایش وزن مناسب در دوران بارداری به وزن مادر قبل از بارداری بستگی دارد…

  • پزشک یا ماما می تواند افزایش وزن مناسب را توصیه کند و در هر ویزیت قبل از زایمان بیمار را وزن کند.

  • بیشتر وزن باید در نیمه آخر بارداری اضافه شود.

  • ممکن است مراقب یک رژیم غذایی پر از میوه و سبزیجات و کم گوشت های فرآوری شده، گوشت قرمز و قندهای خالص را توصیه کند.

  • فعالیت بدنی حتی در زنانی که قبل از بارداری ورزش نمی کردند نیز قابل انجام است. ورزش‌های ایمن شامل تمرین‌هایی هستند که نیازی به حس تعادل یا تماس فیزیکی ندارند.

انسولین داروی استانداردی بود که برای درمان دیابت بارداری استفاده می شد، اما در حال حاضر برخی از داروهای خوراکی نیز تجویز می شوند.

رژیم لاغری سریع