دوبرابر شدن حجم مبادلات تجاری با ترکمنستان در دولت سیزدهم / باجگیران مرزی مسافر باقی می ماند


مجید محمدنژاد رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان در گفت وگو با خبرنگار فارس در مشهد، با اشاره به رویکردهای دولت سیزدهم در تعامل با کشورهای همسایه اظهار داشت: دولت های قبلی تلاشی برای بهبود روابط با کشور نداشتند. ترکمنستان و حتی این روابط تیره شده است، اما با تلاش ها ورود دولت سیزدهم، اگرچه ویروس کرونا باعث کاهش ارتباطات شده است، اما روابط سیاسی بیشتر و اجلاس های مختلف مانند شانگهای، فرصتی برای ارتباط موثر ایجاد کرده است.

وی با تاکید بر اینکه امروز از فضای ایجاد شده بین ایران و ترکمنستان در راستای افزایش روابط و تسهیل تجارت استفاده می شود، گفت: البته ترکمنستان به دلیل بیماری کرونا همچنان فضای تنگی دارد و ممکن است نتیجه این روابط نباشد. ممکن در میدان او به درستی احساس سیاسی و تجاری کرد.

رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان با اشاره به عملکرد دولت قبل و دولت سیزدهم در زمینه مبادلات تجاری و اقتصادی بین دو کشور، گفت: تمام کاستی ها و ناکارآمدی های قبلی تحت پوشش این بیماری قرار گرفت، این گونه نیست. ممکن است تحلیل عملکرد بخش خصوصی و دولتی در حوزه مبادلات تجاری و اقتصادی ارائه شده صحیح باشد.

وی تصریح کرد: البته با روی کار آمدن دولت سیزدهم حجم مبادلات تجاری با ترکمنستان دو برابر شده است زیرا در شرایط پیش از کرونا حجم مبادلات به مرز یک میلیارد دلار صادرات رسید که به حدود ۱۵۰ کاهش یافت. میلیون دلار در دوران ویروس کرونا، اما امروز شرایط بهتر شده و حجم معاملات نسبت به قبل بهتر شده است، اما هنوز راه زیادی در پیش است.

محمد نژاد با یادآوری اینکه درهای جمهوری اسلامی ایران به ترکمنستان همیشه باز بوده و فضا برای ترانزیت و تجارت بین دو کشور مورد استقبال قرار گرفته است، افزود: سیاست ترکمنستان در قبال مرز مؤدیان در واقع همان است. اینکه این مرز به صورت مسافری می ماند و بازار آن فعال می شود و به سختی میل به توسعه این مرز در حوزه کالا وجود دارد.

رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان بابیان اینکه مرز سرخس زیرساخت های ریلی و کامیونی دارد و مرز مهمی در زمینه روابط با اوراسیا است، گفت: قزاقستان و اوراسیا به هم متصل بوده و ممکن است تجارت را افزایش داده باشد. .

وی تاکید کرد: با افزایش راه های ارتباطی جمهوری اسلامی ایران و کشورهای هدف صادراتی، می توانیم تجارت منطقی داشته باشیم و با کاهش ترافیک و هزینه، از حمل و نقل مناسب کالا بهره مند شویم.

محمدنژاد یکی از وظایف اصلی اتاق مشترک را توسعه صادرات در حوزه های فنی و مهندسی، کالا و … می داند. در ترکمنستان و تاکید کرد: امروزه با ایجاد روابط مطلوب و مستحکم بین ایران و ترکمنستان و بهبود روابط سیاسی، اجتماعی و اقتصادی می توان بازارهای هدف را توسعه داد.

انتهای پیام/۷۰۰۴۳
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید