دفاع مقدس خالق ادبیات مقاومت در کشوردفاع مقدس برگ زرینی در تاریخ این کشور است که همچون نگینی درخشان در ادبیات ایران اسلامی می درخشد و بر جریان های فکری نوین تأثیر می گذارد.

هفته دفاع مقدس یادآور ایام حماسه، ایثار و از خودگذشتگی دلاورانی است که با تمام توان در مقابل رژیم مسلح بعث عراق ایستادند و با فداکاری جان عزیزشان برگ زرینی بر کتاب پرافتخار نهادند. . جمهوری اسلامی ایران

مصادف شدن هفته دفاع مقدس با ایام سوگواری دهه پایانی ماه صفر، یادآور ایستادگی، مقاومت و سازش ناپذیری در برابر مستکبران و مستکبران جهان است که با پیروزی انقلاب اسلامی محقق شد. انقلاب در پرتو رهبری حکیمانه و بصیرت افزاینده امام عظیم الشان و رهبری جانشین صالح ایشان.

هدف دشمن از شروع جنگ تحمیل نابودی انقلاب اسلامی بود که با ایستادگی و مقاومت رزمندگان اسلام روح انقلاب شعله ورتر شد و ثروت عظیمی از معنویت، دینداری و آرمان گرایی را در ایران ایجاد کرد. هشت سال دفاع مقدس

حفاظت از کشور با مقاومت بدست می آید نه با تسلیم

رهبر معظم انقلاب اسلامی امروز سی ام شهریور ماه با بیان اینکه سه عنصر قدرت و اقتدار عظیم انقلاب، رهبری امام خمینی (ره) و ویژگی های بارز ملت ایران، خطر بزرگ جنگ را به وجود آوردند، فرمودند: به فرصتی عالی تبدیل شد و تاکید کرد: دفاع مقدس برای ملت ایران تبیین کرد که حفاظت از کشور با مقاومت حاصل می شود نه با تسلیم.

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار فرماندهان و رزمندگان دفاع مقدس در آستانه هفته دفاع مقدس در حسینیه امام خمینی (ره) با اشاره به جانبازان دوران دفاع مقدس، به جانبازان دوران دفاع مقدس اشاره کردند. دفاع مقدس را مصداق آیه شریفه «السبکون علیکیون» دانست و تاکید کرد: آنان هستند که زودتر از دیگران نیاز را تشخیص داده و برای رسیدن به آن به میدان جهاد شتافتند.

وی مدافعان عرصه دفاع مقدس را وظیفه همگان دانست و افزود: دفاع مقدس دورانی پرهیجان، پرحادثه، پرمعنا و مفید و یکی از اتفاقاتی است که بر دیروز، امروز و فردای ما تأثیر می گذارد. جانبازان این حادثه و در این رویداد مهم قطعا باید مورد توجه و احترام قرار گیرند.

ادبیات دفاعی جهان و رساندن آن به گوش جوانان

دفاع مقدس نیز یکی از پدیده های شاخصی است که افکار و ذهن نویسندگان امروزی را جهت داد و زمینه ساز ایجاد نوعی ادبیات در میهن اسلامی ما شد. پدیده دفاع مقدس هر چند یک کتاب از دایره المعارف انقلاب اسلامی باشد و آن را زیرمجموعه ای از آن قرار دهد، اما دارای ثروت، شور، نشاط، رشد، حوادث، وقایع و وقایع آموزنده تاریخی است. مخلوق اسلامی و انسانی به عنوان جریان فکری در ادبیات جایگاهی برای خود باز کرد و در تقسیم بندی ادبیات معاصر جایگاه ویژه ای برای خود باز کرد و نوعی اهمیت یافت.

اکنون ادبیات دفاع مقدس در همه عرصه ها اعم از شعر، داستان کوتاه، رمان، نمایشنامه، فیلمنامه، آثار ادبی، تحلیلی، توصیفی، تمثیلی، انتقادی و… حرف های جدیدی برای گفتن دارد که کمتر به این گستردگی می بینیم. پدیده

باید نسل جدید را با مسائل دفاع مقدس آشنا کنیم

فرمانده کل قوا امروز (۳۰ شهریور ماه) با بیان اینکه بیش از ۳۰ سال از اتمام دفاع مقدس می گذرد، تاکید کرد: وقتی در میانه حادثه هستیم نمی توانیم ابعاد حادثه را ببینیم. در تاریخ ما این لحظه یک لحظه در نظر گرفته شده است. شما بزرگترها خیلی از مسائل دفاع مقدس می دانید اما نسل جدید از مسائل دفاع مقدس اطلاع چندانی ندارند. ما باید کاری کنیم که نسل جدید مثل شما مسائل دفاع مقدس را بشناسند و بفهمند. این چیزی است که من از خودم و دیگران انتظار دارم.

رهبر معظم انقلاب با اشاره به گزارش رئیس ستاد کل نیروهای مسلح مبنی بر ترویج و نشر ارزش های دوران دفاع مقدس تاکید کردند که حقایق دفاع مقدس باید به گوش مردم برسد. از جوانان و افزود: این انتظار من از خودم و دیگران است.

وی تاکید کرد: من به نوعی با جوانان در ارتباط هستم، گاهی سوالی مطرح می شود و حرفی زده می شود، می بینم که از دفاع مقدس خیلی سوال نمی داند. دوست دارم این حقایق دفاع مقدس به گوششان برسد. حقایقی که ما در دفاع مقدس به آن توجه می کنیم، دیگر ادعای محض نیست. ما یک بار ادعا کردیم که تمام قدرت های جهان علیه ما می جنگند. اما الان کسانی که می گفتند ما فقط ادعا می کنیم امروز اسناد و مدارکی از شرق و غرب در این باره منتشر می شود که ادعای ما را ثابت می کند.

امتیاز ادبیات دفاع مقدس و القای روحی نو در جامعه

یکی از امتیازاتی که ادبیات دفاع مقدس می تواند در تاریخ شکوهمند انقلاب اسلامی داشته باشد، مزیت «مستند» است. ادبیات امروز علاوه بر جذب و اقناع مخاطب، پرکردن اوقات فراغت خوانندگان و فعال کردن عرصه‌های فرهنگی-هنری، می‌تواند به عنوان سندی انکارناپذیر از ادبیات و تاریخ کشور برای نسل‌های آینده باقی بماند. نسل های آینده می توانند با توجه به علاقه، علاقه و نیاز خود از آن استفاده کنند و مطالب مفیدی را از آن استخراج کنند یا مثال بزنند.

این اسناد ادبی، حتی اگر تحریف شده باشند، با بررسی و نقد و تحلیل محتوا و مقایسه با آثار دیگران می توان به حقیقت پی برد و دریافت که نویسنده این ادبیات تا چه اندازه وقایع و حوادث عصر را بیان کرده است. دفاع مقدس صادق و مؤمن است، اما از آنجایی که نویسندگان ادبیات دفاعی جهان عمدتاً از حوادث جبهه و جنگ کور شده اند و از شمیم ​​کویار الهام گرفته اند، کمتر آسیب دیده اند. لغزش ها و تحریف ها، حتی اگر در بیان و قدرت انتقال پیام و استفاده بهینه، کم و بیش فاقد خلاقیت در استفاده از واژه ها و داستان ها باشد، در بیان مفاهیم صمیمانه بوده است.

از این رو دفاع مقدس را برگ زرینی در تاریخ می بینیم که همچون نگینی درخشان در ادبیات حماسی، ادبیات نمایشی، ادبیات عرفانی، ادبیات انتقادی، ادبیات توصیفی می درخشد و جریان های فکری متاثر از آن را منعکس می کند. کلمات در ادبیات جان تازه ای در روح و جان انسان ها دمیدند.