در روند احیای برجام، توپ در زمین ایران استوب سایت کاخ سفید نوشت: یک مقام ارشد کاخ سفید در یک کنفرانس مطبوعاتی در پاسخ به این سوال که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا و امانوئل مکرون، همتای فرانسوی اش در دیدار خود در حاشیه نشست سالانه مجمع عمومی در نیویورک چه موضوعاتی را مورد بحث قرار دادند. . وی با اشاره به اینکه در مورد اوکراین و رایزنی‌های خود با سران کشورهای دیگر گفت‌وگو کردند، گفت: رئیس‌جمهور مکرون با رئیس‌جمهور درباره دیدار دیروز با رئیسی رئیس‌جمهور و صحبت‌هایش با وی درباره برجام صحبت کرد.[توافق هسته‌ای] یک گفتگو بود

این مقام ارشد کاخ سفید ادامه داد: با توجه به دیدارهای رئیس جمهور بایدن با لیز تراس نخست وزیر انگلیس و رئیس جمهور مکرون، مشخص است که تروئیکای اروپایی[آلمان، فرانسه و انگلیس] و آمریکا با یک پیام واضح موافقت می کند، یعنی توپ در زمین ایران است، توافقی روی میز است و آنها باید آن را بپذیرند.

اظهارات این مقام آمریکایی پس از آن مطرح می شود که رئیس جمهور آمریکا در آخرین سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد با اشاره به توافق هسته ای با ایران گفت که آمریکا آماده بازگشت به برجام است، اما به شرطی که ایران به تعهدات خود پایبند است ما اجازه نخواهیم داد ایران به سلاح هسته ای دست یابد.

بایدن افزود: من همچنان معتقدم دیپلماسی بهترین راه برای رسیدن به این هدف است. سیستم منع اشاعه هسته ای یکی از بزرگترین دستاوردهای سازمان ملل است. ما نباید به عقب برگردیم.

سیدابراهیم رئیسی در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: جمهوری اسلامی در خصوص موضوع احیای توافق هسته ای در سال ۲۰۱۵ با حسن نیت و نیت محکم، توافق را پذیرفت و در اولین اقدام به تمام تعهدات خود عمل کرد. اما در نتیجه نقض عهد آمریکا و اعمال تحریم ها بود که به اعتراف خودشان بی سابقه ترین تحریم های تاریخ بود. تحریم ها مجازات عدالت خواهی و استقلال ملت ایران است. تحریم، سلاح کشتار جمعی است و رضایت یا سکوت در برابر آن، کمک به ظلم و ستم است.

رئیسی گفت: آمریکا از توافق خارج شد نه ایران. آژانس بین المللی انرژی اتمی ۱۵ بار در گزارش های خود اعلام کرده است که ایران به طور کامل به مفاد توافق پایبند بوده است. ایران در حالی که هزینه های اجرای تعهدات خود را پرداخت کرده است، به دلیل تخلفات طرف آمریکایی و عدم پایبندی طرف اروپایی، از مزایای این توافق بهره مند نشده است.

وی افزود: بر اساس ظرفیت های دیده شده در تفاهم نامه، اقدامات قانونی برای بازگشت متخلف به تعهدات خود انجام داده ایم. ایران با پایبندی به تعهدات خود، محور بقای برجام بوده است و اگر ابتکارات و انعطاف‌پذیری جمهوری اسلامی ایران نبود، مذاکرات در همان روزهای اول متوقف می‌شد.

رئیسی همچنین تصریح کرد: منطق مذاکره ایران بر اساس تحلیل منصفانه از تحولات تنها یک جمله «پایبندی به تعهدات» است. تضمین های اطمینان بخشی فقط برای آماده شدن برای موارد احتمالی نیست. ما در مورد تجربه صحبت می کنیم. تجربه خروج آمریکا از برجام و تأخیر بیش از یک سال و نیمی دولت فعلی آمریکا برای بازگشت به تعهداتش پیش روی ماست. امروز که دولت آمریکا از قصد خود برای بازگشت به تعهدات خود صحبت می کند، صدای دیگری از داخل آن کشور به گوش می رسد که تعهد آمریکا را زیر سوال می برد. آیا با این تجربه و این دیدگاه می توان در موضوع مهم تضمین ثبات توافق با تسامح عمل کرد؟

وی در ادامه گفت: البته جمهوری اسلامی با ظرفیت‌های عظیم و ارتباطات گسترده با دنیا، آثار تحریم‌ها را یکی پس از دیگری خنثی کرد و فرصت‌های جدیدی را ایجاد کرد. با اعتراف رسمی دولت آمریکا، سیاست فشار حداکثری بر ایران به طرز فجیعی شکست خورده است. ما بدون توجه به هرگونه معامله راه خود را پیدا خواهیم کرد و با قدرت ادامه خواهیم داد. ضمن اینکه در مذاکرات جدی که داشته ایم نشان داده ایم که اگر منافع ملت ایران تضمین شود، اراده قوی برای حل عادلانه این موضوع داریم. ما معتقدیم که گره توافق هسته ای باید از جایی که گره خورده باز شود.

انتهای پیام