درخواست ۴۰۰ دفتر بسیج دانشجویی برای برخورد با مقصران حادثه کلانشهر


به گزارش خبرگزاری فارس، دفاتر بسیج دانشجویی ۴۰۰ دانشگاه کشور در نامه‌ای به حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضائیه خواستار دیدار با همه مسئولان دولتی و غیردولتی در اسرع وقت شدند. با قانون، با عدم نظارت آنها منجر به حادثه شدیدی در کلانشهر شد تا تحت پیگرد قانونی قرار گیرند.

متن این نامه به شرح زیر است:

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای

رئیس محترم قوه قضائیه

سلام

همانطور که می دانید حادثه دلخراش تخریب ساختمان کلانشهر چند صباحی است که ماتم مردم شریف میهن عزیزمان و بویژه استان کوزستان را در سوگ گرفته است. تخریب ساختمان متعلق به یکی از افراد برجسته صنعت ساختمان و کارآفرین نمونه کشور با ادعای ۷۰ سال سابقه در عرصه ساخت و ساز، عدم نظارت صحیح بر روند ساخت و ساز و نوعی رها شدن از سوی مسئولان مربوطه نشان می دهد. .

با استناد به مواد ۴ و ۸ قانون امر به معروف و نهی از منکر و با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر تعقیب عاملان حادثه و مجازات آنها با همکاری قوه قضائیه. از کلیه مقامات دولتی و سازمان های مردم نهاد که به طور مستقیم یا غیرمستقیم با عدم نظارت خود به این فاجعه انسانی منجر شده اند (طبق ماده ۲۹۱ قانون مجازات اسلامی مربوط به فعل ترک جرایم غیرعمد) تقاضا داریم تحت پیگرد قانونی قرار گیرند.

بر اساس مقررات و اهداف و وظایف مسئولان، سازمان های دولتی زیر در این حادثه دخیل بودند.

۱- شهرداری آبادان و بویژه شهردار وقت که طبق ماده ۱۰۰ موظف است از طریق مأمورین خود از بهره برداری از تأسیسات بدون پروانه یا پروانه در زمین بسته یا غیر محصور جلوگیری کند. همچنین بر اساس ماده ۲۶ آیین نامه اجرایی ماده ۳۳ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، ناظران باید در صورت مشاهده تخلف، موارد را جهت رسیدگی و اقدام به سازمان نظام مهندسی عمران استان گزارش و همچنین ماده ۲۷ شهرداری ها مقررات و سایر پروانه های ساختمانی موظفند جهت وقوع تخلفات ساختمانی دستور کتبی به وزارت مسکن و شهرسازی یا سازمان عمران استان و یا ناظرین صادر و مراتب را در اسرع وقت به ناظر اعلام و تا زمان رفع آسیب از کار بیشتر جلوگیری کنید.

۲- اعضای اصلی کمیسیون ماده ۱۰۰ بر اساس ماده مذکور موظفند در صورت عدم رعایت اصول فنی، بهداشتی و شهرسازی و عدم صلبیت لازم نسبت به صدور دستور تخریب اقدام نمایند.

۳- اداره کل راه و شهرسازی استان کوزستان که از وظایف اصلی آن در حوزه ساخت و ساز شهری نظارت عالی بر اجرای ضوابط و مقررات شهرسازی و مقررات ملی ساخت و ساز در طراحی و اجرای کلیه ساختمان ها و شهرسازی می باشد. برنامه ها

همچنین بر اساس ماده ۳۰ آیین نامه اجرایی ماده ۳۳ قانون کنترل و کنترل مهندسی ساختمان های وزارت مسکن و شهرسازی به عنوان ناظر ارشد در حوزه ساخت و ساز بر کار سازمان های مسئول کنترل و نظارت نظارت می کند. اجرا بر اساس مقررات ملی ساختمان و ضوابط شهرسازی. در صورت مشاهده هرگونه تخلف، موارد به مراجع پروانه ساختمانی و سازمان نظام مهندسی عمران استان اعلام و تا رفع تخلف، کار توسط مراجع قانونی و در صورت نیاز توسط مراجع قضایی رصد می شود.

۴. مدیران دولت وقت اعم از استاندار و فرماندار آبادان که در زمان اجرای پروژه نظارت کافی نداشتند، به ویژه استاندار وقت که قانوناً مسئول نظارت بر اجرای برنامه های عمرانی است (ملی، استانی) و در صورت لزوم مسئولین اجرایی و یا گزارش به سازمان و وزارتخانه ذیربط جهت رفع نواقص احتمالی و همچنین معاون وقت هماهنگی امور عمرانی استانداری کوزستان که مسئول کنترل برنامه پروژه های استان با استفاده از سامانه کنترل می باشد. و نظارت بر پلان ها و پروژه های انکشافی و ارائه گزارش های تحلیلی از پروژه های استان می.

۵- نظارت بر کلیه سازمان های زیرمجموعه شهرداری و ساختمان های شهری بر عهده شورای شهر آبادان می باشد.

۶- کلیه مدیران، مهندسان، ناظران و کارشناسانی که در ساخت این ساختمان نقش داشته و با نظرات کارشناسی اشتباه خود باعث این حادثه شده اند.

۷- دادستان وقت شهرستان آبادان در حین ساخت کلانشهر پاسخگوی کار قضایی خود باشد.

۸- عباس احمد آهوندی وزیر وقت راه و شهرسازی که با اصلاح آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی نظام ساختمانی روند گزینش و ناظر را تغییر داد تا ناظر توسط کارفرما انتخاب شود. در حالی که به گفته بسیاری از کارشناسان و مسئولان این بخشنامه مفسده دارد زیرا در این صورت ناظر ناظر را انتخاب می کند و این به ناظر اجازه می دهد انتخاب کند که چه کسی به دنبال منافع ناظر یا مالک است.

با توجه به اینکه برخورد قضایی با عاملان این حادثه به یک درخواست عمومی در بین مردم به ویژه ساکنان داغدار آبادان تبدیل شده است، طبق ماده ۳۵۲ قانون آیین دادرسی کیفری، از جنابعالی تقاضا داریم برای رسیدگی به این موضوع دادگاه علنی تشکیل شود. حادثه.

در پایان با توجه به لزوم پیشگیری از حوادث مشابه، دستور مستقیم جنابعالی به سازمان بازرسی کل کشور جهت رسیدگی به پرونده سایر تاسیسات مشابه در سطح کشور به ویژه مجتمع های مسکونی و تجاری در آبادان را به اطلاع مردم می رسانیم. آبادان در آینده شاهد وقوع چنین فاجعه ای نیست.

امیدواریم با ورود قوه قضائیه به بحث احیای حقوق عامه که به تعبیر رهبر معظم انقلاب یکی از وظایف اجتناب ناپذیر قوه قضائیه است، شاهد احیای امید و افزایش اعتماد ملی به این نظام باشیم. . .

اسامی دفاتر بسیج دانشجویی اسامی دفاتر بسیج دانشجویی

انتهای پیام/
این را برای یک صفحه جلد پیشنهاد دهید