جامعه شناس: سلبریتی های قلابی باعث سردرگمی جوانان می شود/ اعتماد نهادی در ایران باید تقویت شود


بهروز اسلامی، جامعه شناس و مدرس دانشگاه یزد در خصوص اغتشاشات اخیر به خبرنگار فارس از این استان گفت: با توجه به اینکه پدیده اجتماعی تک بعدی وجود ندارد، تجمعات و در نهایت اغتشاشات اخیر نیز محصول عوامل مختلفی است که نیاز است. بیشتر به آن پرداخته شود نظر مردم و مسئولان لحاظ شود.

وی با بیان اینکه دشمنان انقلاب اسلامی ایران از ابتدا تاکنون در تلاش بوده اند از کوچکترین حادثه در کشور نهایت استفاده را ببرند، تصریح کرد: پس از تحمل شکست های متعدد در دهه های مختلف ملت ایران، این بار دشمنان به باورها حمله کردند. و احساسات ۸۰. هدایت می شود

این جامعه شناس در ادامه زوال جدی سرمایه اجتماعی را یکی از مهم ترین عوامل آسیب های اجتماعی و چنین اتفاقات تلخ و گرانی برای دولت دانست و گفت: بی توجهی به قانون یکی از نمادهای زوال سرمایه اجتماعی در هر جامعه ای است. . که متأسفانه در برخی از دهه های هشتاد به آن اشاره می شود.

اسلامی کاهش اعتماد نهادی ناشی از تضادهای رفتاری را یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در بروز ناهنجاری های اجتماعی عنوان و تصریح کرد: نابسامانی ها محصول طرح فریب جوانان و وجود یک سری تضادهای رفتاری است که در بین چهار جامعه اجتماعی وجود دارد. عناصر مردم

وی با بیان اینکه خانواده، جمع دوستان، رسانه و مدرسه چهار عامل اجتماعی شدن افراد هر جامعه هستند، گفت: متأسفانه تاکنون هیچ یک از عناصر موثر آنطور که باید برای معرفی یک فرد مناسب عمل نکرده اند. مدلی برای جوانان دهه ۸۰ همه چیز

این استاد دانشگاه نداشتن سواد رسانه ای را یکی دیگر از عوامل موثر در این چالش دانست و خاطرنشان کرد: از یک سو جوانان الگوی مناسبی ندارند و از سوی دیگر برخی سلبریتی ها دارای تناقض شدید در رفتار و رفتار هستند. . با اهدافی از پشت صحنه می خواستند سردرگمی ایجاد کنند و تبدیل به ذهن جوانان شدند.

وی بیان کرد: به نظر من برخی سلبریتی ها در اغتشاشات اخیر به دو دسته افراد دانسته و ناآگاهانه تقسیم می شوند که دسته اول با یک سری وعده های دروغین مردم را آگاهانه به شورش تحریک می کنند و دسته دوم فقط به دلیل جذب مخاطب بیشتر در فضای مجازی ناآگاهانه نظر دادند.

اسلامی در بخشی دیگر از سخنان خود با بیان اینکه برخی سلبریتی ها سواد رسانه ای نداشتند و الگوهای ناقص و نادرست برای جوانان و نوجوانان شدند، تصریح کرد: قدرت برخی سلبریتی ها ساختگی است و برای نظام هزینه بر است.

این جامعه شناس در پایان به اهمیت قدرت و جریان رسانه ای اشاره کرد و تاکید کرد: امروزه رسانه ها از دهه ۸۰ نقش هدایت جمعیت بزرگی از نوجوانان و جوانان را به شیوه ای نوین بر عهده دارند و هیچ برنامه ریزی منسجم و درستی نداشته است. در این راستا انجام شده است و این امر مستلزم مشارکت جدی مسئولان و دست اندرکاران مربوطه است.

انتهای پیام/ها
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید