تیم امید فاقد تنوع تاکتیکی و تمرکز است/ کاش یک مربی تاثیرگذار ایرانی در کنار مهدویکیا بود


به گزارش وانانیوز،

عباس چمنیان وی در خصوص شکست دو بر صفر تیم ملی فوتبال امید کشورمان از ترکمنستان در مسابقات قهرمانی زیر ۲۳ سال آسیا گفت: با توجه به بازی نگران کننده ای که تیم ملی کشورمان مقابل قطر انجام داد، این شکست از ترکمنستان قابل پیش بینی بود. با وجود بازیکنان خوبی که در اختیار داریم، در روز بازی با قطر هیچ نشانه ای از تیم بودنمان ندیدیم. موفقیت یک تیم در یک تورنمنت مستلزم انسجام و یکنواختی است اما تیم ما در اولین مسابقه چنین شکل و شمایلی نداشت.

وی افزود: در نیمه اول هم مقابل ترکمنستان توپ را در اختیار داشتیم اما در کدام قسمت زمین؟ در اختیار داشتن توپ در خانه یا یک سوم میانی در شرایطی که حریف عقب نشینی کرده است به معنای موفقیت نیست. توپ را بیشتر در زمین خودمان و بین بازیکنان خط دفاعی می چرخاندیم و کمتر در خط حمله خطرناک ظاهر می شدیم و هر ۲-۳ بار موقعیت هایی برای زدن یک گل ایجاد می کردیم. در ایجاد موقعیت های گل و تنوع تاکتیکی هم چالش بزرگی داشتیم، مثل بازی با قطر مقابل ترکمنستان. تیم ما در هر دو دیدار از تنوع تاکتیکی و استراتژی برای رسیدن به دروازه حریف برخوردار نبود و امیدواریم در دیدار فینال مقابل تیم قدرتمند ازبکستان چنین مشکلاتی نداشته باشیم.

منتخب سابق تیم ملی جوانان کشورمان در مورد اینکه آیا این مشکلات تا زمان اجرا وجود دارد کارکنان داره برمیگردهگردگیری یا آماده سازی نامناسب تیم امید، پاسخ: عوامل مختلفی در این موضوع تاثیرگذار است. یکی از مشکلاتی که تیم های ما در دوره های مختلف با آن مواجه هستند، عدم برگزاری بازی های تدارکاتی است. این یک مشکل دائمی است. تیم های امید ما حتی بزرگسالان وقتی می خواهند وارد تورنمنت های بزرگ شوند چنین چالشی دارند و مطمئناً در مسابقات بزرگ به دردشان می خورد.

چمنیان وی افزود: با این حال باید برتری فنی و فردی جوانان خود را مقابل قطری که در این تورنمنت حضور داشت و یا ترکمنستانی که همیشه از سطح فوتبال ما پایین است نشان می دادیم. ما نباید در این دو مسابقه به چالش کشیده می شدیم. همیشه نگران این بودیم که مقابل تیم هایی مثل ازبکستان، ژاپن، کره جنوبی و تیم های سطح بالاتر مشکل داشته باشیم اما الان تیم ما مقابل ترکمنستان مشکل دارد!

وی در خصوص اینکه مهدی مهدوی کیا مدعی است با تیم ملی زیر ۲۰ سال در مسابقات قهرمانی آسیا حضور داشته اما ترکمن ها هم سن و سال ایران بوده اند، گفت: عدم برتری تیم ما در این دو مسابقه ربطی به این ندارد. سن.” بسیاری از اعضای تیم فعلی ما امید در لیگ برتر بازی می کنند و در رده پایه نیز در تیم ملی حضور داشتند. هر یک از این کودکان تجربه بازی در سطح بین المللی از نوزادان گرفته تا بزرگسالان جوان را دارند و حتی بسیاری از آنها در دوران نوجوانی با من کار می کردند. بر این اساس او در تورنمنت های مختلفی حضور داشته است اما تیم امید ما آنطور که باید تیم ملی تمرکز لازم را روی دیدار با قطر و ترکمنستان نداشت.

کارشناس فوتبال کشورمان در رده های پایه تصریح کرد: بخشی از این تمرکز را می توان از شفافیت برنامه های تاکتیکی به دست آورد. وقتی تکلیف مشخص باشد آرامش بیشتر می شود و همه به یک هدف و برنامه مشترک می اندیشند. یکی از نشانه های عدم تمرکز تیم امید ما در نیمه دوم بازی با ترکمنستان این بود که کارت های زرد و حتی قرمز زیادی دریافت کردیم و همین عدم تمرکز در بازی کاملا موثر بود.

چمنیان مشخص شده: اگر در کارکنان تیم امید در کنار مهدوی کیا یکی دو مربی تاثیرگذار خانگی داشت که می توانستند بهتر با بازیکنان ارتباط برقرار کنند که این به نفع تیم ما بود. در فاصله قطر و ترکمنستان باید ببینیم چه اتفاقی افتاده است. عموم مردم فوتبال انتظار داشتند تیم ما در بازی دوم برنامه ریزی شده و منسجم تری بازی کند. تیمی که بازی های آمادگی مسابقات کمتری داشته باشد، هر چه کیفیت بازی آنها بالاتر باشد، بهتر است. بازی های اول و دوم هر تورنمنت برای چنین تیمی مثل یک بازی تدارکاتی و هماهنگی برای بچه هاست و باید کم کم شرایط تیم بهتر شود اما در تیم امید مقابل ترکمنستان شاهد چنین وضعیتی نبودیم.

انتهای، آخر پیام/