توصیه های رفتاری برای کودکان مبتلا به سرطان


مریم محمدعلی، رئیس گروه روانشناسی مؤسسه موحک در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، گفت: در بررسی نحوه دوستی با کودکان بیمار و در حین بیماری «نه» وجود دارد. همیشه از این موضوع آگاه است.» ، اینها را نباید در تمام تعاملات با والدین و اطرافیان کودک رعایت کرد تا آثار منفی رفتار آنها بر فرزندان تأثیر نگذارد.

وی درباره رفتارهایی که نباید در مواجهه با کودک سرطانی رخ دهد، گفت: پس از مواجهه با بیماری کودک نباید زیاد به او توجه کرد. علاقه شدید او را به این فکر می‌اندازد که در موقعیت غیرعادی قرار دارد و این سوال باعث ایجاد حس حسادت، ترحم و همدردی غیرعادی در خواهران و برادرانش می‌شود. بنابراین توصیه می شود که همه اعضای خانواده در طول روند درمان رفتار بسیار عادی داشته باشند.

رئیس گروه روانشناسی موسسه ماهک با بیان اینکه انجام آزمایشات متعدد، بستری شدن در بیمارستان، دریافت داروهای شیمی درمانی و مواردی از این دست کودک را فردی حساس، سریع و آسیب پذیر می کند، افزود: در این شرایط رفتار منطقی همراه با مهربانی و همدلی همراه با روشن شدن شرایط همچنین ارائه توضیحات کامل در مورد روند درمان توصیه می شود.

محمدعلی گفت: یکی از مهم ترین دغدغه های کودکان سرطانی عدم پذیرش در گروه های دوستی و همکلاسی است که اطلاع رسانی به دوستان صمیمی از وضعیت آنها کمک می کند تا مانند گذشته در این گروه ها حضور داشته باشند. این به روند بهبودی کمک زیادی می کند.
وی ادامه داد: مراجعه مکرر به بیمارستان و دریافت دارو باعث می شود کودک خود را هم سن و سال خود نبیند. به خصوص اگر به دلیل طولانی شدن دوره درمان مجبور باشد برای مدت طولانی از مدرسه غیبت کند. عزت نفس کودک را تحت تاثیر قرار می دهد و برای تسهیل در روند درمان و حفظ عزت نفس بیمار بهتر است در این مسیر از روانشناسان کمک بگیرید.

رئیس گروه روانشناسی مهک در صورتی که درمان بیماری با تغییرات ظاهری همراه باشد، مهم ترین چالش کودک را پذیرش مجدد در گروه های دوستانه عنوان کرد و تاکید کرد: در این صورت بهتر است او را در محل قرار دهیم. گروه های مرکب از بیماران

محمدعلی افزود: در این مجالس افرادی مثل خودش را می بیند، با آنها تعامل می کند و از تجربیات آنها استفاده می کند. در این راستا ماهک همواره با استفاده از ظرفیت های مختلف سعی در توجه جدی به این هدف داشت.

وی یادآور شد: روانشناسان محک همواره در تلاش هستند تا با بررسی دانش علوم رفتاری بهترین و به روزترین روش های مقابله با کودکان سرطانی را در دستور کار خود قرار دهند تا کودکان محک در حین درمان و پس از درمان، آسیب کمتری داشته باشند. از نظر ذهنی غافلگیر شده و قوی تر از قبل، برای یک زندگی متعادل آماده شوید.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید