ته روانچی توضیح می دهد: وضعیت انسانی وحشتناک در افغانستان، سوریه، فلسطین و یمن


به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل امروز (سه شنبه) در اجلاس ECOSOC با حمایت از بیانیه نماینده پاکستان به نمایندگی از این گروه از ۷۷ و چین .: جامعه بین المللی با چالش های جدید و در حال تحول در برخورد با شرایط اضطراری بشردوستانه مواجه است. با افزایش تعداد افرادی که از پیامدهای بلایای طبیعی، درگیری‌های مسلحانه و اشغال خارجی و همچنین همه‌گیری کووید-۱۹ و اقدامات قهری یکجانبه از جمله محاصره و حتی گرسنگی رنج می‌برند، ظرفیت ما برای مقابله کاهش می‌یابد. مانع از توسعه کشورهای آسیب دیده است.

وی افزود: در منطقه ما وضعیت وحشتناک انسانی در افغانستان، سوریه، فلسطین و یمن باعث درد و رنج شدید مردم شده است و در همسایگی ما نیز هجوم گسترده مهاجران افغان به کشورهای همسایه این فاجعه را تشدید کرده است. .

ته روانچی گفت: ما قویاً معتقدیم که رسیدگی به ریشه‌های بحران‌های انسانی و شرایط اضطراری و همچنین سرمایه‌گذاری بیشتر برای پیشگیری، تنها راه‌حل پایدار برای مقابله با این پدیده جهانی است.

از نظر ما، تمام اصول و اهداف منشور ملل متحد، به ویژه احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها، باید توسط همه کشورها و همچنین سازمان های بشردوستانه به طور جدی رعایت شود. ضمن تاکید بر نقش و مسئولیت کلیدی دولت ها در واکنش به شرایط اضطراری بشردوستانه، مالکیت و رهبری ملی در هماهنگی کمک های بشردوستانه باید به رسمیت شناخته شود تا از ارائه موثر کمک های بشردوستانه اطمینان حاصل شود.

به گزارش فارس، نماینده ایران در سازمان ملل متحد تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران بر اهمیت فعالیت های کمک های بشردوستانه از جمله سامانه واکنش بشردوستانه سازمان ملل متحد با حفظ ماهیت صرفاً انسان دوستانه آن تاکید دارد. فعالیت های متناقض تحت این عنوان نیز باید بلافاصله با تحقیقات کامل و مستقل مورد بررسی قرار گیرد. علاوه بر این، سازمان ملل متحد باید اطمینان حاصل کند که تمام کمک های بشردوستانه بدون تبعیض و بدون مداخله ناروا بین تمام جمعیت های فقیر توزیع می شود.

ته روانچی افزود: جمهوری اسلامی ایران اقدامات قهری یکجانبه را یکی از موانع اصلی تلاش های بین المللی برای ارائه کمک های بشردوستانه و همچنین یکی از منابع اصلی بحران های انسانی در سراسر جهان می داند. ما تحمیل تحریم ها توسط برخی دولت ها را که از آنها به عنوان پشتوانه سیاسی در روابط دوجانبه خود استفاده می کنند، به شدت محکوم می کنیم.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری که در معرض بلایای طبیعی مختلف از جمله زلزله، خشکسالی، گرد و غبار و طوفان های شن است که منابع ما را تحلیل می برد، از تحریم های یکجانبه غیرقانونی به شدت آسیب دیده است.

وی افزود: انتظار می رود در راستای سند چارچوب کاهش بلایای طبیعی، گامی عملی زیر نظر سازمان ملل برای تقویت همکاری های منطقه ای به ویژه با کشورهای همسایه برای کنترل بلایایی مانند گرد و غبار برداشته شود. ما همچنین از همکاری بین آژانس های مربوطه سازمان ملل در مورد مسائل بلایای طبیعی، از جمله تاب آوری، کاهش خطر، توانبخشی و بازسازی استقبال می کنیم.

نماینده پاکستان به نمایندگی از گروه ۷۷ و چین در سخنانی به اثرات منفی اجتماعی و اقتصادی اقدامات قهری یکجانبه (تحریم های یکجانبه) و پیامدهای منفی این تحریم ها بر ظرفیت کشورهای هدف برای پاسخگویی موثر به اقدامات بشردوستانه اشاره کرد. چالش ها، از جمله بیماری همه گیر کووید-۱۹ بر تاکید و تعهد دولت ها برای لغو و خودداری از اعمال آن تحریم ها تاکید کرد.

انتهای پیام/
این را برای یک صفحه جلد پیشنهاد دهید