تخصیص آب برای توسعه کشاورزی در کردستان رصد می شود/ کردستان یکی از مناطق مهم تامین امنیت غذایی است


به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، حمید اوری در نشست بررسی وضعیت دام و طیور استان کردستان اظهار داشت: کردستان یکی از استان های فعال در حوزه کشاورزی و دامپروری است و توانسته ثبات لازم را در بازار ایجاد کند. پس از هدفمندی یارانه ها

اوری با تاکید بر حمایت سرمایه گذاران داخلی و خارجی در حوزه کشاورزی افزود: در حال حاضر کردستان به عنوان یکی از استان های پیشرو در پرداخت تسهیلات بانکی توانسته است ۲ هزار و ۱۱۹ تولیدکننده را به منظور رونق تولید و حمایت از توسعه کشاورزی در اختیار تولیدکنندگان قرار دهد. استان برای پرداخت ۲۸۲ میلیارد دلار کمک بانکی.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به شعار سال حمایت از ایده های نوآور و نیروهای جوان گفت: در وزارت جهاد کشاورزی با نظرخواهی و مشورت با تشکل ها، تعاونی ها در حوزه کشاورزی و دانش تصمیم گیری می شود. بخش های مبتنی بر

وی تاکید کرد: استان کردستان یکی از مهمترین مناطق کشور در تولید محصولات کشاورزی برای تامین امنیت غذایی کشور است.

اورعی در خصوص اجرای برنامه تحول کشاورزی که توسط وزیر جهاد کشاورزی تهیه و ارائه شده است، تاکید کرد: این برنامه باید نقشه راه ما در تمامی شاخه ها و بخش های این وزارتخانه تا پایین ترین سطوح سازمانی باشد.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی کردستان با اشاره به برنامه ها و فعالیت های آتی حوزه کشاورزی استان گفت: بر اساس بررسی ها و بررسی های انجام شده و همچنین تجربیات به دست آمده، سازمان جهاد کشاورزی اعتقاد راسخ دارد. که محور توسعه استان کردستان بخش کشاورزی است.

پیمان باختر افزود: تامین و اعطای اعتبارات زیرساختی و بهینه سازی بسترهای سرمایه گذاری، تامین و توزیع اعتبارات بانکی لازم با بهره بانکی کم و منطقی از برنامه های توسعه کشاورزی کردستان است.

باختر ادامه داد: تامین و تخصیص آب مورد نیاز از منابع آبی استان با اولویت آب های سطحی و ساخت سازه های نگهداری و انتقال آب از دیگر پتانسیل های بهبود کشاورزی در کردستان است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کردستان درباره وضعیت گوشت قرمز در استان گفت: گوشت به دست آمده از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد دامی استان معادل ۳۲ هزار و ۴۳۵ تن ظرفیت واحدهای صنعتی پرواربندی گوساله است. ۳۸ هزار و ۹۰۷ راس و پرواربندی توزیع بره در هر دوره ۳۷ هزار و ۵۵۴ راس است.

فرزاد آواسیاری با اشاره به ظرفیت کردستان برای تولید گوشت قرمز ادامه داد: با احتساب مازاد تولید علوفه در زمین های زراعی و مراتع و همچنین ضایعات و کود دامی در مزارع می توان تولید گوشت قرمز را از ۲۲ هزار تن به ۴۵ هزار تن در سال افزایش داد. .

مدیرکل سازمان جهاد کشاورزی کردستان در خصوص اصلاح باغات گردو در استان اظهار داشت: اصلاح و نوسازی باغات موجود یکی از راهکارهای بهره وری بهینه و افزایش تولید در واحد سطح است.

محمد بیانی اظهار داشت: حدود ۵۰ درصد باغات موجود در استان درجه ۲ بوده و نیاز به اصلاح و نوسازی دارد و به ازای هر هکتار اصلاح باغات حداقل ۲۰ هکتار به عملکرد محصول افزوده می شود.

بیانی با بیان اقدامات انجام شده در شعبه باغ آجیل گفت: با تحقق پروژه مذکور، عملکرد محصول تولیدی حداقل دو برابر و کیفیت محصول ارتقاء می یابد و در نتیجه یکنواختی محصول، بازارپسندی و ایجاد یکنواختی محصول تولیدی افزایش می یابد. مبنای افزایش صادرات

بیانی افزود: امکان برداشت با شیکر، پوست سبز و پوست اندازی مکانیزه و کاهش هزینه های کارگری در مراحل برداشت و پس از برداشت از دیگر مزایای انشعاب به باغات گردو کردستان است.

در ادامه این جلسه مدیر توسعه بازرگانی و مدیر کل پشتیبانی امور دام کردستان به ارائه عملکرد پرداختند و مشکلات کشاورزی کردستان با مشاور امنیت غذایی وزیر جهاد کشاورزی و مجید حمیدی رئیس سازمان تعاون روستایی استان قم.
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید