تحول علوم انسانی از طریق تعامل دانشگاه علامه با حوزه


به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، موضوع وحدت دانشگاه و دانشگاه یکی از مضامینی است که در دیدگاه امام خمینی (ره) وجود داشت و مقام معظم رهبری نیز بر این موضوع تأکید دارند. .

امام خمینی (ره) بارها خطاب به دانشگاهیان فرمودند باید ارتباط خود را با دانشگاهیان تقویت کنید و نسبت به دانشگاه برخورد منفی و تدافعی نداشته باشید.

لذا دانشگاهیان و حوزویان پیوسته برای حفظ وحدت حوزه و دانشگاه تلاش می کنند.

علامه طباطبایی رئیس دانشگاه تاکید می کند که می توان از تعامل حوزه و دانشگاه برای رفع دغدغه های مقام معظم رهبری در زمینه تحول علوم انسانی استفاده کرد.

در این زمینه با عبدالله معتمدی، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی گفت‌وگو کردیم.

فارس: شنیده ایم که دانشگاه علامه طباطبایی اخیراً با حوزه های علمیه تعامل برقرار کرده است، لطفاً از مزیت های این گونه تعاملات بین حوزه و دانشگاه صحبت کنید.

اعتماد به نفس: همانطور که می دانید دانشگاه علامه طباطبایی برنامه های زیادی برای تحول در حوزه علوم انسانی دارد و محور برنامه راهبردی خود را در افق ۱۴۰۵ با موضوع تحول در علوم انسانی قرار داده است به گونه ای که سایر فعالیت های آموزشی، پژوهشی و بین المللی دانشگاه حول این محور حمایت می شود تحول در علوم انسانی یکی از دغدغه های مهم مقام معظم رهبری است و ما باید از تمام ظرفیت خود برای رفع این دغدغه استفاده کنیم یکی از موضوعاتی که می تواند در تحول نظام موثر باشد. علوم انسانی استفاده از امکانات دانشگاه ها در حوزه های علمیه است. مهمترین مزیت چنین تعاملی همکاری معرفتی و علمی در حوزه و دانشگاه است که نتایج آن می تواند به تحقق علوم انسانی کمک شایانی کند.

فارس: برنامه های تحول آفرین در حوزه علوم انسانی با تعامل حوزه و دانشگاه چگونه اجرا می شود؟

اعتماد به نفس: یکی از جنبه های تحول در علوم انسانی، اسلامی شدن علوم انسانی است که از ظرافت، دقت و حساسیت خاصی برخوردار است. علوم انسانی اسلامی موضوعی است که نیازمند همت متخصصان علوم انسانی و متخصصان علوم پایه است. تولید علم با رویکرد اسلامی کاری دشوار و تخصصی است و مستلزم تسلط بر مبانی انسان شناسی، هستی شناسی و معرفت شناسی اسلامی است. علاوه بر این، دستیابی به یک روش موثر و قابل قبول که بتواند در سطح جهانی ارائه شود، دشوار است. تلاش همکاران علمی ما در دانشگاه ها و حوزه های علمیه باید به خوبی تبلیغ و در دسترس باشد و زمینه همکاری و ارتقای سطح فعالیت های علمی را ایجاد کند، تبادلات علمی مستمر است.

فرس: چه دوره ها یا برنامه هایی را می توان بین منطقه و دانشگاه برگزار کرد؟

اعتماد به نفس: فعالیت‌های متنوعی از جمله نشست‌های علمی مشترک، برگزاری کارگاه‌ها و کنفرانس‌ها، برنامه‌ریزی امکان انجام فرصت‌های مطالعاتی میدانی برای اساتید دانشگاه و در دانشگاه برای اساتید حوزه و سایر برنامه‌ها که برخی از آنها در تفاهم نامه‌ها گنجانده شده است، پیشنهاد می‌شود. معمولاً ارائه می شود. در حال حاضر ضرورت اجرای این برنامه ها به خوبی توسط اساتید دانشگاه و اساتید حوزه احساس می شود و ما در دانشگاه علامه طباطبایی آمادگی داریم تا زمینه تحقق این برنامه ها و فعالیت ها را فراهم کنیم. ما آمادگی داریم از طرح های تحقیقاتی که فرصتی برای شناخت علوم انسانی اسلامی در زمینه های مختلف تخصصی و یا تولیدات علمی که با رویکرد اسلامی تهیه می شود حمایت کنیم و آمادگی داریم فرصت ماموریت های کوتاه مدت و بلند مدت را برای اساتید دانشگاه فراهم کنیم. و به ویژه برای حمایت از دانشجویان تحصیلات تکمیلی که فعالیت های تحقیقاتی خود را با این رویکرد دنبال می کنند.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید