تامین آب مورد نیاز صنایع اصفهان تا سال ۱۴۰۳ – خبرگزاری مهر ایران و جهان نیوزبه گزارش خبرگزاری مهر، دوازدهمین جلسه انتقال آب خلیج فارس و دریای عمان به فلات مرکزی ایران امشب (سه شنبه) به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار و اعلام شد آب مورد نیاز. برای صنایع و معادن تا پایان سال ۱۴۰۳ به استان اصفهان تحویل می شود.

در این جلسه که با حضور وزیر نیرو و مدیران عامل شرکت های بزرگ صنعتی و معدنی مجری طرح انتقال آب دریا به فلات مرکزی ایران برگزار شد، محمد مکبر فعالیت ها و برنامه های دولت برای انجام این پروژه را مورد تاکید قرار داد. آب دریا را به فلات مرکزی ایران برسانیم تا پایان دولت سیزدهم آب مورد نیاز صنایع و معادن بزرگ از طریق طرح های نمک زدایی و انتقال آب همراه با بهره برداری از ظرفیت فاضلاب تامین می شود.

وی با قدردانی از تمامی شرکت های مجری طرح انتقال آب خلیج فارس و دریای عمان به فلات مرکزی، تصریح کرد: این اقدام مهم دولت سیزدهم یک تصمیم بزرگ ملی است که باید با تمام توان و همکاری صنعت بزرگ نهایی شود. و شرکت های معدنی تا پایان دولت.

معاون اول رئیس جمهور همچنین دستور داد تا ۲ ماه آینده خطوط انتقال آب دریا برای نظارت بر پیشرفت کار کنترل شود.

در این جلسه طی اعلام پیشرفت مطلوب خط آبرسانی سیستان و بلوچستان تاکید شد که با کمک سرمایه گذاری شرکت های صنعتی و معدنی و همچنین روش های نوین تامین مالی آب شرب شهری و بهداشتی در … شهرستان‌های استان سیستان و بلوچستان از جمله چابهار، نیکشهر، ایرانشهر، زاهدان و منطقه سیستان تا پایان دولت از طریق نمک‌زدایی و انتقال از کریدور شرق به شهرستان‌های مذکور تامین می‌شوند.

همچنین با توجه به کریدور شرقی خط لوله دریای عمان، پس از آبرسانی به استان سیستان و بلوچستان و افزایش ظرفیت آب شیرین کن به میزان ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب در سال، اقدامات لازم انجام شد. انتقال آب شیرین به خراسان جنوبی و شهر مشهد را بر عهده گرفت. هدف و نهایی سازی.

در ادامه این جلسه در خصوص خط آب خلیج فارس به اصفهان اعلام شد که عملیات اجرایی این پروژه که از هفته دولت سال جاری آغاز شده بود تا پایان سال ۱۴۰۳ و با اجرا به اتمام رسیده است. ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب مورد نیاز استان اصفهان از طریق خطوط انتقال آب دریا به فلات مرکزی تامین می شود.

در این جلسه وزارت نیرو همچنین گزارشی از برآورد هزینه کل برنامه عملیاتی تاسیسات استحصال و شیرین سازی آب از طرح ملی انتقال آب از دریای عمان به کریدور شرق ارائه کرد. برنامه عملیاتی اجرای سیستم انتقال آب از دریای عمان به کریدور شرق و پیشرفت خط لوله گذاری و اجرای خطوط انتقال آب دریا در استان اصفهان.