با چراغ سبز آمریکا؛ آغاز صادرات نفت ونزوئلا به اروپا – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، ارسال ۶۵۰ هزار بشکه نفت ونزوئلا توسط این شرکت آنی ایتالیا اجاره ای در مسیر حرکت به اروپا است و این اولین صادرات نفت خام از ونزوئلا تحت تحریم های آمریکا به اروپا در دو سال گذشته است.

وزارت امور خارجه آمریکا در ماه مه نامه هایی به دو شرکت نفتی ارسال کرد آنی ایتالیا و Rpsol اسپانیا آنها را فرستاد و به آنها اجازه داد به خرید نفت خام ونزوئلا به عنوان راهی برای پرداخت میلیاردها دلار بدهی پرداخت نشده اوپک ادامه دهند.

علاوه بر این، نفتکش دوم اجاره شده است آنی ایتالیا یک حامل بزرگ نفت خام است که انتظار می رود ۲ میلیون بشکه نفت خام تصفیه شده را بارگیری و به اروپا تحویل دهد.

شرکت های اروپایی، آسیایی و آمریکایی از جمله آنی، ریزپول، شورون و … که دارای سرمایه گذاری مشترک برای نفت و انرژی در ونزوئلا هستند، میلیاردها دلار در حساب های معلق با ونزوئلا دارند که از زمان تعلیق حساب های نفتی توسط دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا، به حالت تعلیق درآمده است. و اکنون دولت آمریکا به این شرکت های اروپایی چراغ سبز نشان داده است تا قراردادهای نفتی خود را با ونزوئلا تمدید کنند.

به نظر می رسد جنگ در اوکراین و افزایش قیمت جهانی نفت آمریکا را بر آن داشته تا سیاست خود را در قبال تحریم نفت ونزوئلا تغییر دهد، هرچند گفته می شود در حال حاضر مجوز صادرات نفت به گونه ای است که دولت ونزوئلا در حال تسویه بدهی به شرکت های خارجی است. او برای صادرات نفت پولی دریافت نخواهد کرد.