باکو اظهارات نانسی پلوسی را محکوم کرد


به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری فارس، وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان روز یکشنبه سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به ارمنستان را محکوم کرد و اظهارات غیرمستند و غیرمنصفانه این کشور را محکوم کرد. این مقام عالی رتبه آمریکایی ضربه ای جدی به تلاش ها برای صلح است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پلوسی روز یکشنبه در ارمنستان از جمهوری آذربایجان به دلیل درگیری های جدید با ایروان به شدت انتقاد کرد. در پی این اظهارات، وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان در بیانیه ای اعلام کرد: اتهامات غیرمنصفانه و بدون سند پلوسی علیه جمهوری آذربایجان غیرقابل قبول است. پلوسی به عنوان یک سیاستمدار طرفدار ارمنستان شناخته می شود.

وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان سخنان پلوسی را تبلیغاتی برای ارمنستان دانست و تصریح کرد: این ضربه جدی به تلاش ها برای عادی سازی روابط ارمنستان و جمهوری آذربایجان است.

این وزارتخانه از برقراری آتش بس و جلوگیری از تشدید اوضاع در مرز با ارمنستان خبر داد. وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان در این بیانیه افزود: اظهارات پلوسی تلاشی برای جلب نظر آمریکایی‌های ارمنی تبار در آستانه انتخابات میان‌دوره‌ای در آمریکا بود.

در بخشی دیگر از بیانیه آمده است که دسیسه های سیاسی و لابی آمریکا در «قفقاز جنوبی» از طریق ارمنستان غیرقابل قبول است. در این اطلاعیه آمده است: این گونه اقدامات یکجانبه و اظهارات بی اساس با هدف تقویت صلح شکننده در منطقه نیست، بلکه برعکس به تشدید تنش ها کمک می کند.

بر اساس این گزارش، پلوسی که در راس هیاتی به ارمنستان سفر کرده بود، روز یکشنبه از بنای یادبود قربانیان نسل کشی ارامنه توسط دولت عثمانی بازدید کرد.

پس از دو روز درگیری بین نیروهای باکو و ایروان، تلویزیون ارمنستان چهارشنبه گذشته از آتش بس میان دو طرف خبر داد.

پیش از اعلام آتش‌بس میان دو طرف، شورای امنیت سازمان ملل روز چهارشنبه در یک نشست اضطراری که به درخواست فرانسه برای بررسی درگیری‌های شدید بین دو کشور برگزار شد، از هر دو طرف خواست فوراً به درگیری پایان دهند.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان اعلام کرد که ارتش این کشور طی درگیری های ۱۲ تا ۱۴ سپتامبر (۲۱ و ۲۳ شهریور) با ارمنستان ۷۹ نفر را کشته و ۲۸۲ نفر را زخمی کرده است.

نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان نیز جمعه گذشته در جلسه کابینه گفت که در هفته گذشته حداقل ۱۳۵ سرباز ارمنی در درگیری های مرزی با جمهوری آذربایجان کشته شده اند.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید