این مربی کی روش نیست!/ از نکونام می خواهم به تیم ملی نرودبه گزارش وانانیوز،

جلال چیراگپور را یکی از بزرگترین تئوریسین های فوتبال کشورمان می دانند. مردی که نظرات فنی اش همیشه مبتنی بر داده ها و اطلاعات آماری است. با این کارشناس فوتبال که مدتی به دلیل ابتلا به ویروس کرونا در بستر بیماری بود و اکنون بهبود یافته است، در مورد وضعیت تیم ملی صحبت کردیم که صحبت های او را می خوانید.

* مربی که از ایران رفت کیروش بود اما اونی که اومد کیروش نیست!

جلال چراغ پور درباره بازگشت کی روش به تیم ملی گفت: مربی ای که از ایران رفت خود کی روش بود. منتخبی که مصاحبه کرد گفت کسانی که دوست نداشتند من در تیم ملی باشم، عرصه برایشان باز است. این شما و این نماینده کشورتان هستید. سپس ایران را ترک کرد. او چندین مشتری هم داشت که به برخی از آنها پاسخ مثبت داد. ابتدا به کلمبیا رفت، اما در آنجا کی روش را با ذره بین تماشا کردند. کشوری که مدافع میانی خود را برای گل به خودی می کشد نمی تواند تیم مناسبی برای کی روش باشد. کلمبیایی ها موهای ما را در فوتبال می کشند، بنابراین کی روش نتوانست کارش را در آن کشور انجام دهد.

وی افزود: ما راحت‌تر از کلمبیا فوتبال بازی می‌کردیم و مردم راحت‌تر بودند. او هشت سال در تیم ملی فوتبال کشورمان سلطنت کرد. ما تمام روحیه و لحن او را پذیرفتیم. کی روش پس از کلمبیا راهی مصر شد و در ضربات پنالتی از رسیدن به جام جهانی بازماند. حالا به نظر من این کیروش که برای مربیگری به کشور برگشته آن کیروش نیست. من برای حرفم دلیل دارم

* او با یک حرکت نکونام را از روی نیمکت تیم ملی کنار زد

چراغ پور برای تایید حرف هایش گفت: کی روش حالا می گوید من جواد نکونام را دوست دارم، او اولین و آخرین انتخاب من است. اما جواد نکونام دستیار او در تیم ملی نبود. مربی ای که فقط با نیمکت قطر دخالت می کرد و آنها را تحریک می کرد، کی روش را از تیم ملی و تیم انتخابی در تیم ملی حذف کرد.

کی روش انتخابی است که اجازه نداد مجید صالح از ۲۰ متری نیمکت تیم ملی عبور کند. انتخابی که هادی عقیلی و سید مهدی رحمتی را از تیم ملی کنار گذاشت. او مربی ای بود که وقتی دیگر بازیکنان تیم ملی را نمی دید یا به آنها زنگ می زد خیلی راحت خط را شکست. اما این مربی بازگشته هیچ یک از ویژگی های آن کوئیروس را ندارد.

* کی روش آزمون را قبول کرد!

این کارشناس فوتبال با اشاره به در آغوش گرفتن کی روش از سردار آزمون گفت: مربی ای که اکنون به عنوان کی روش به تیم ملی بازگشته، آن فردی که بود نیست، اکنون یک فرد سیاسی است.

او با در آغوش گرفتن آزمون می خواهد بگوید همه چیز را در مورد تیم ملی می دانسته، حتی می داند که سردار آزمون تنها ملی پوشی بود که از اسکوچیچ تشکر کرد، اما او را می بوسد و می گوید به تو نیاز دارم، این زبان بدن و رفتار اوست. او می خواهد بگوید که از تمام مسائل تیم ملی مطلع بوده و حتی از حمایت آزمون از اسکوچیچ خبر داشته است.

* دو اصطکاک در تیم ملی اسکوچیچ

وی افزود: اولین اصطکاک بین اسکوچیچ و مهدی طارمی رخ داد و اسکوچیچ برای حفظ سمت سرمربیگری، دو دیدار طارمی را فرا نخواند. اصطکاک دوم زمانی بود که اسکوچیچ بیراوند را نیمکت نشین کرد و به امیر عابدزاده که عملکرد خوبی در آن بازی نداشت، میدان داد، بنابراین بحث اینکه کدام دروازه بان بهتر است از همان جا شروع شد. فراموش نکنید که ارکان تیم ملی طارمی، بیرانوند، جهانبخش و آزمون هستند.

چیراگ پور تاکید کرد: کی روش در قسمت دفاعی هشت بازیکن از پیمان منتظری گرفته تا روزبه چسمی، مجید حسینی، پورعلیگنجی، کنعانی زادگان و… را تست کرد. او همه این بازیکنان را در خط دفاعی ما تست کرد. دفاع تیم ملی ما چنین است. این عمق دفاعی ما چه با اسکوچیچ و چه کی روش ثابت است. این افراد بالای سر دفاع فوتبال ما هستند. ما محصولات خوبی نداشتیم. ممکن است نعمتی آمده باشد، اما هنوز به اندازه کنعانیان و شویا خلیل زاده نیست.

گفت: هشت سال است که مدافع جدیدی نداریم. حالا این خط دفاعی پنج سال از قبل بزرگتر شده است. پیمان دیگر منتظر ما نیست. شاید در همین پست از پورعلیگنجی استفاده کند.مجید حسینی همان پیرمردی است که تحت فشار پنالتی می دهد. کنعانی زادگان و خلیل زاده در فورهند عملکرد خوبی دارند اما در توپ های کناری مشکل دارند.

* استفاده ابزاری از کی روش

این کارشناس فوتبال با توجه به شرایط تیم ملی گفت: چرا حالا با این شرایط کی روش را برای تیم ملی انتخاب کردند؟ کاری ندارم کی او را به تیم ملی آورده است، می خواهند از او ابزار استفاده کنند. کی روش به جای اینکه مربی خوبی باشد، سپر خوبی است. سپر برای ضربه زدن به شاردها بعد از جام جهانی، اما اسکوچیچ سپر کوچکی بود و نمی‌توانست همه خرده‌ها را به خوبی مهار کند، اما اسمه کی‌روش بزرگ‌تر است و می‌تواند به خوبی خرده‌ها را جذب کند، در تیم پشتی کمتر خرده‌ها را جذب کند. تیم ملی و اعضای فدراسیون

چراغ پور تاکید کرد: کی روش فهمید که او را ابزاری می بینیم، چون مربی با استعدادی است. به همین دلیل خودش می خواهد اولین مربی ایران را سپر کند و نکونام را سپر خود کند و از نکونام هم ابزاری باشد.

* برادرانه به نکونام توصیه می کنم به تیم ملی نرود

وی خطاب به جواد نکونام گفت: برادرانه و دوستانه به جواد نکونام توصیه می کنم در تیم ملی راه علی دایی، امیر گلنویی و منصور ابراهیم زاده را نرود. به تیم ملی رفتند و سوختند و دیگر تمرین نکردند. نکونام الان هم با این افراد و فردی که در کنارش است شرایط مربیگری را به خطر می اندازد و همان پتانسیل مربیگری را که با تلاش خودش به دست آورده را از بین می برد.

این کارشناس فوتبال گفت: چرا الان می گویند بعد از جام جهانی تیم ملی را به نکونام می دهیم تا او سرمربی و کی روش مدیر فنی شود؟ چون همه می دانند که هدایت تیم بازنده بعد از جام جهانی سخت است. حالا تاج کی روش را آورد تا برای فدراسیون سپر بسازد. کی روش نیز این سناریو را می داند و دوست دارد از نکونام به عنوان سپر خود برای آسیب کمتر استفاده کند. قطعا بعد از جام جهانی مدیریت تیم ملی برای حضور در جام ملت ها کار بسیار سختی است. با این حال کی روش باید یک بار دیگر در جام جهانی حضور داشته باشد تا یک کشور آواره دیگر او را به عنوان مربی انتخاب کند، زیرا می داند که او در جام جهانی با ایران دیده می شود.

* هدف فدراسیون از ساعت ۴ صبح چیست؟

چیراگ پور در کنایه ای به انتخابات اتحادیه فوتبال انگلیس گفت: حالا همه این مسائل را روی میز بگذاریم و ببینیم چه داریم. از یک طرف ترسوهایی هستند که نمی خواهند از شکست تیم ملی آسیب ببینند. به همین دلیل کی روش را سپر فدراسیون فوتبال ۴-بامدادی آوردند. فدراسیونی که رأی به برگزاری انتخابات و تشکیل آن در ساعت ۴ صبح داده شد. آنها به خوبی می دانند سه ماه دیگر چه چیزی در انتظار تیم ملی است. بنابراین می خواهند از کاریزمای کی روش به عنوان سمور و سپر استفاده کنند. کی روش هم می خواهد که موفق ترین مربی ۳ سال اخیر لیگ ما به عنوان دستیار باشد تا خودش را سپر کند.

* نکونام هم سنگ چاوی است

وی با اشاره به مسیر درست نکونام در مربیگری گفت: او پله های مربیگری را یکی یکی طی کرد و شاید بتوان آن را همان ژاوی سرمربی فعلی بارسلونا دانست. نمی خواهم بگویم که نکونام در سطح مربی بارسلونا اسپانیایی است، بلکه در سطح بارسلونا ایرانی است. بنابراین از نکونام خواهش می کنم که به تیم ملی نیاید و عذرخواهی نکنید و بگویید هر کاری که کرده اید، دوباره انجام دهید.

* هاشمیان و مارکار آقاجانیان کجا هستند؟

این کارشناس فوتبال افزود: دو دلیل محکم برای حرف ها و خواسته هایم از نکونام دارم. اول مارکار آقاجانیان و دومی وحید هاشمیان. مارکار هشت سال با کی روش بود، نه اشتباه کرد، نه حرفی زد و کاملا ساکت بود، الان کجاست؟ وحید هاشمیان در آلمان تمرین نکرد، بعد از حضورش در تیم ملی الان کجاست؟

* من شهامت عذرخواهی را دارم

چطور تحلیل شما بر اساس این فرض است که تیم ملی در جام جهانی موفق نخواهد شد، اما اگر یک درصد شانس بدهیم که تیم ملی با کی روش در جام جهانی موفق شود و از گروه خود صعود کند، چه می گویید. : چرا می گویید ۲۵ درصد شانس موفقیت تیم ملی و موفقیت تیم ملی با کی روش و نکونام در WC. در آن صورت جرات عذرخواهی را دارم و با افتخار و خوشحالی به پشت بام خانه ام می روم و می گویم تحلیلم اشتباه بوده و برای موفقیت تیم ملی کف می زنم.

* حریفان ما در جام جهانی یک سبک فوتبال دارند

وی درباره عدم امید به موفقیت تیم ملی در جام جهانی گفت: مقابل انتخاب هایی بازی می کنیم که همگی یک سبک بازی دارند. ولز، انگلستان و آمریکا. تیم ملی انگلیس دیگر آن تیم ملی قدیمی انگلیس نیست که فوتبال را با پاس های بلند در دستور کار قرار دهد. وقتی این تیم هفت بازیکن رنگین پوست دارد، فوتبالش مبتنی بر دویدن و انفجار و کار ترکیبی است. حالا انگلیس هم روی دریبل نکردن تیم ملی ایران و هم روی قدرت بدنی تیم ملی ایران کار می کند و به فکر دو نوع بازی تدارکاتی برای خودش است.

این کارشناس فوتبال با اشاره به حضور ۸ ساله کی روش در تیم ملی گفت: کی روش در جام جهانی ۲۰۱۹ هشت سال در تیم ملی ما حضور داشت و سپس با اسپانیا، پرتغال و مراکش بازی کردیم. او حدود ۲ سال است که در فوتبال تیم ملی کشورمان غایب بوده و اکنون کمتر از ۶۰ روز تا جام جهانی باقی مانده است. راستی کی روش بعد از هشت سال حضور در فوتبال ملی با این مدت کوتاه حضور در تیم ملی چه می خواهد بکند؟ ما معتقدیم با کی روش در جام جهانی حضور آبرومندانه ای خواهیم داشت. کیروشی که پنج سال بزرگتر شد و مهره هایش. حالا وحید امیری به تیم ملی بازگشته است. با این حال کیروش می خواهد احیا کند اما این کیروش همان کیروش نیست که از ایران رفت. اگر جای او بودید برای جام جهانی چه می کردید؟ این کاری است که او بهترین کار را انجام می دهد. او ریاکارانه نکونام را به عنوان دستیار خود انتخاب کرد تا از آن به عنوان سپر استفاده کند. این را گفتم تا برخی فکر نکنند ما قدرت تحلیل نداریم. ما هم همه چیز را می فهمیم.