ایجاد بازار آب در قزوین بدون وام، کوبیدن آب به هاون است


به گزارش خبرگزاری فارس از قزوین، فاطمه محمد بیگی در جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان قزوین احیاء و رفع مشکل کم آبی در دشت استان را از نظر تامین مواد غذایی ضروری می داند. برای حداقل ۳۳ میلیون نفر از جمعیت مرکز شمال غرب کشور اعلام کرد: هفته گذشته در صحن علنی موضوع دشت قزوین را به معاون اول رئیس جمهور (خبرنگار) مطرح کردم و مقرر شد جلسه ای برگزار شود. جلسه با ایشان، مجمع نمایندگان استان و استاندار و موضوع دشت به صورت جداگانه بررسی و پیگیری شود که لازم است مدارک شرکت آبفا و سازمان مدیریت آب منطقه ای و جهاد کشاورزی کشور نوشته شود. استان باید تامین شود و به مجمع نمایندگان ارائه شود.

وی از راه اندازی و ایجاد بازارچه آب در استان قزوین به عنوان طرحی بسیار جامع و مطلوب یاد کرد و افزود: اگرچه این طرح همچنان نکات مبهم زیادی در زمینه اجرا و بهره برداری دارد اما قطعا با چالش هایی مواجه خواهیم بود که باید آغاز شود. و اجرا شده است، اما تیم نظارت بر این بازار آب باید سریعاً تمام چالش های پیش رو را پیش بینی کرده و راه حل ارائه دهد، در غیر این صورت صنعت و کشاورزی قفل خواهد شد.

محمد بیگی اجرای طرح بازار آب را بدون اعتبار «آب به هاون کوبیدن» خواند و افزود: اگر برای اجرای طرح بازار آب، بودجه های اندکی تخصیص داده شود، این طرح با شکست مواجه می شود و دشت قزوین هرگز احیا نمی شود. آسیب جدی به محیط زیست نیز وارد خواهد شد.» معرفی شده است.

وی ادامه داد: همانطور که دولت می تواند ۳۴ هزار میلیارد دلار برای انتقال آب خلیج فارس به کویر بودجه اختصاص دهد و میلیون ها مترمکعب آب از سد طالقان به تهران بدهد، باید اعتبار خوبی هم به استان قزوین اختصاص دهد. باید به دریافت این اعتبار ادامه دهد. از سوی دیگر استان های گیلان و زنجان از آب باتلاقی برای شالیزارها و باغات زیتون استفاده می کنند، اما در قزوین امکان جمع آوری آب از منابع مختلف وجود ندارد.

این نماینده مجلس اذعان داشت: با توجه به اینکه همه مسئولان استان قزوین دغدغه خشکسالی را دارند، می‌خواهد در اقدامات کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت نظر داده، وظایف را تقسیم‌بندی و در سطح کشور نظارت کند.

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در شورای اسلامی شهر ادامه داد: علاوه بر اجرای طرح بازار آب، باید در حوزه سفره های زیرزمینی و آبخیزداری و حفظ منابع آب نیز تلاش کنیم و آموزش های لازم را ارائه کنیم. برای صرفه جویی در مصرف آب در مدارس، دانشگاه ها و کالج ها، الهیات باید به جامعه هدف ارائه شود.

انتهای، آخر پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید