اگر کیف به توافقات مینسک پایبند بود نیازی به عملیات نظامی نبود – خبرگزاری مهر ایران و جهان نیوزبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الیوم روسیه، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد گفت: رژیم کیف با بمباران غیرنظامیان در دونباس ماهیت جنایتکارانه خود را ثابت کرده است.

بر اساس این گزارش، «واسیلی نبنزیا» افزود: نیروهای کی یف به عمد زیرساخت های غیرنظامی را تخریب می کنند و حتی به شهرهای دونباس که تا مدتی پیش تحت کنترل آنها بود، رحم نمی کنند. شرکای غربی سابق ما به جای محکوم کردن اوکراین، آن را به سلاح‌های جدیدی مجهز می‌کنند که کیف قبلاً قادر به تهیه آن نبود و آنها را در جنایات علیه غیرنظامیان شریک می‌کند.

این دیپلمات روس ادامه داد: جنگی که به مدت هشت سال منجر به کشته شدن غیرنظامیان شده است، اگر کیف به اجرای توافقات مینسک پایبند بود، می توانست به پایان برسد، اما نه مقامات اوکراینی و نه اربابان خارجی آن ها این را نمی خواستند.

نبنزیا گفت: در ابتدای سال جاری بار دیگر آشکارا اعلام کردند که از وضعیت عاری از اتمی خود دست خواهند کشید.

وی افزود: در این شرایط و برای بازگرداندن صلح به دونباس و جلوگیری از تهدیدات آشکار اوکراین علیه روسیه، چاره ای جز انجام عملیات نظامی ویژه در اوکراین نداشتیم که اهداف آن با موفقیت محقق خواهد شد.

همزمان نماینده روسیه در سازمان ملل متحد اعلام کرد که مسکو خواهان حل بحران اوکراین از طریق مذاکره است.