امیدواری ترکیه برای آغاز صادرات گندم اوکراین – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانرویترز به نقل از رویترز گزارش داد، روسیه روز چهارشنبه گفت که مسیر امنی را برای محموله‌های غلات اوکراین از بنادر دریای سیاه فراهم کرده است، اما مسئولیتی در ایجاد این کریدورها ندارد. در عین حال، ترکیه پیشنهاد داده است که کشتی های غلات اوکراینی می توانند دور از مین ها حرکت کنند.

تحویل غلات به اوکراین از زمان جنگ و محاصره بنادر متوقف شده است و قیمت جهانی غلات، روغن پخت و پز، سوخت و کودهای شیمیایی افزایش یافته است. سازمان ملل در تلاش است تا صادرات و صادرات مواد غذایی و کودهای روسیه را که به گفته مسکو تحت تحریم قرار گرفته اند، از سر بگیرد. برای بدست آوردن بیاورید.

از این نظر، «واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل گفت: ما مسئول ایجاد کریدورهای امن نیستیم. «ما گفتیم که اگر این راهروها ایجاد شود، می‌توانیم یک گذر امن را فراهم کنیم.

مولود چاووشو، وزیر امور خارجه ترکیه نیز روز چهارشنبه گفت که مین زدایی بنادر اوکراین زمان بر است، اما یک کریدور دریایی امن پیشنهادی سازمان ملل می تواند در مناطق عاری از مین ایجاد شود. او گفت که آنکارا همچنان منتظر پاسخ مسکو به این طرح است.

چاووش اوغلو گفت: «با مشخص بودن محل مین ها، خطوط امن ویژه در سه بندر ایجاد خواهد شد. کشتی‌های تجاری می‌توانند به راحتی در بنادر بدون نیاز به مین‌زدایی با هدایت کشتی‌های اوکراینی که در این طرح توضیح داده شده است حرکت کنند.

“استفان مغازه دارسخنگوی سازمان ملل همچنین گفت که سازمان ملل در این زمینه با مقامات ترکیه همکاری نزدیک داشته است. مغازه دار برای پیشبرد این امر مستلزم توافق بین اوکراین و روسیه است.

اوکراین نگران است که مین زدایی به بنادر آن در برابر حملات روسیه از دریای سیاه آسیب برساند قابل قبول تر به آرامی

“دیوید آراهامیاقانونگذار اوکراینی و عضو تیم مذاکره کننده با روسیه روز چهارشنبه در مراسمی در واشنگتن گفت که به این طرح خوشبین نیست.

“زندگی کربیسخنگوی امنیت ملی کاخ سفید می گوید خروج غلات از اوکراین دشوار اما جو است بایدنرئیس جمهور ایالات متحده آمریکا دنبال کردن راه حلی در این زمینه وجود دارد.

کربی او به خبرنگاران گفت: «او هر کاری می‌کند تا آن غلات را به بازار بیاورد. «همه ما از فوریت اینجا آگاه هستیم.

قبلا بایدن او روز سه شنبه گفت که سیلوهای موقت در امتداد مرز با اوکراین ساخته خواهد شد تا به صادرات غلات بیشتر و پاسخ به بحران فزاینده جهانی غذا کمک کند.

کاوشو اولو هفته گذشته نیز از آنکارا دیدن کرد سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در مورد طرح سازمان ملل گفتگو کرد، اما گفت که مذاکرات بیشتری با مسکو و کیف لازم است. لاوروف سپس گفت که اوکراین وظیفه دارد مین‌های اطراف بنادر را پاکسازی کند تا به کشتی‌های تجاری اجازه نزدیک شدن بدهد.

ترکیه که دارای نیروی دریایی قابل توجهی است، روابط خوبی با کیف و مسکو دارد و اعلام کرده است که در صورت حصول توافق، آماده ایفای نقش در مکانیسم نظارتی مستقر در استانبول است.