امکان استفاده از ظرفیت اساتید سینما از بلاروس – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، دیمیتری به نقل از روابط عمومی سازمان سینمایی کالتسف سفیر بلاروس در جمهوری اسلامی ایران در راستای گسترش و تعمیق همکاری های سینمایی ایران و بلاروس با محمد خزاعی رئیس این سازمان دیدار و گفتگو کرد.

در این نشست که ۲۶ مهرماه برگزار شد، طرفین ضمن تاکید بر اشتراکات دو کشور، بر گسترش همکاری های سینمایی به ویژه در زمینه تولید مشترک و عرضه و توزیع آثار سینمایی در بازارها تاکید کردند. از طرفین

در این نشست، محمد هزائی ظرفیت های بین بین المللی وی سینما، تجاری سازی و بازاریابی محصولات آن را مهم خواند و با تاکید بر نقش سینما در همدلی مردم و تقویت پیوندهای عاطفی و اجتماعی گفت: در دنیا دیپلماسی عمومی از مجاری فرهنگی به ویژه سینما محقق می شود.

وی با بیان اینکه می توان از کارکرد سینما برای تسهیل، تقویت و توسعه روابط دو ملت ایران و بلاروس استفاده کرد و افزود: سینما علاوه بر توجه به دیپلماسی عمومی و فرهنگی باید در بازارهای منطقه ای و بین المللی حضور داشته باشد. تا بتوانیم اقتصاد بهتری داشته باشیم. بین المللی E.

خزاعی با اشاره به موضع ویژه محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص دیپلماسی فرهنگی و گسترش روابط منطقه ای و تحکیم روابط با کشورهای دوست، آمادگی سازمان سینمایی را برای توسعه روابط و امضا اعلام کرد. یادداشت تفاهم وی از همکاری های مشترک سینمایی خبر داد.

با اشاره به محورهای مورد نظر برای توسعه همکاری های دو کشور، فراهم کردن شرایط برای اکران فیلم های ایرانی در سینماها و سکوهای بلاروس، تولید مشترک با استفاده از ظرفیت ها و شرایط دو کشور به ویژه در حوزه کودک و نوجوان. سینما با برگزاری هفته های فیلم به صورت متقابل، استفاده از امکانات آموزشی و دانشگاهی و همچنین شرکت در جشنواره های سینمایی دو کشور را مبنای این همکاری عنوان کرد و افزود: در ایران حدود ۱۰۰ فیلم داستانی بیش از سالانه ۲۰۰۰ فیلم کوتاه و صدها فیلم مستند تولید می شود و صنعت انیمیشن ایران روند رو به رشدی دارد. آثار و فیلم های انیمیشن ایرانی در سینماها و سکوهای بلاروس قابل استفاده است.

خزاعی با اشاره به رشد فنی و صنعتی سینمای ایران به امکانات آموزشی و دانشگاهی در ایران اشاره کرد و گفت: این امر در قالب امکان پذیر است. یادداشت تفاهم وی از این ظرفیت بزرگ در دانشگاه ها و مراکز آموزشی بلاروس استفاده کرد و متقابلاً از تجربیات اساتید بلاروس در ایران بهره برد.

در این دیدار سفیر بلاروس ضمن استقبال از توسعه همکاری های سینمایی ضمن ابراز علاقه به کشور و فرهنگ ایران و اهمیت سینما در شناخت متقابل دو کشور گفت: خاکستر برای دنبال کردن امضا یادداشت تفاهم سینمایی اشاره کرد.

دیمیتری کالتسف وی با بیان اینکه زمینه های زیادی برای توسعه روابط فرهنگی و سینمایی بین دو کشور وجود دارد، گفت: روند همکاری های فرهنگی و سینمایی دو کشور و دو ملت را به هم نزدیک می کند.

وی تصریح کرد: زمینه های همکاری دو کشور از جمله همکاری مشترک سینمایی، تبادل فیلم برای بازار، استفاده از ظرفیت استودیو «بلاروس فیلم» وجود دارد.

سفیر بلاروس گفت: قبل از این دیدار با وزیر فرهنگ بلاروس و نمایندگان استودیو فیلم بلاروس صحبت کردم و آنها برای همکاری دوجانبه اعلام آمادگی کردند. ما آماده همکاری سینمایی در کنار نمایش متقابل فیلم در دو کشور هستیم.

وی ادامه داد: می دانم سینمای ایران در حوزه صنعت انیمیشن پیشرفت زیادی داشته است، می توانیم از این ظرفیت در سینمای بلاروس استفاده کنیم.

دیمیتری کالتسف وی با اشاره به آغاز روابط دیپلماتیک بین بلاروس و ایران از سی سال پیش گفت: به همین مناسبت در اسفند ماه سال آینده سالگرد دوستی دیپلماتیک دو کشور را جشن خواهیم گرفت و در این راستا برنامه های فرهنگی متعددی را در نظر داریم. . می توانیم یک هفته سینمای ایران در بلاروس و سینمای بلاروس در ایران برگزار کنیم.

در این جلسه، لوسیانو مارچنکو وابسته فرهنگی سفارت بلاروس در ایران، یزدان عشیری، مشاور رئیس جمهور و مدیرکل روابط عمومی سازمان چین، سید صادق موسوی، مدیرکل دفتر جشنواره ها و تعاون بین المللی علیرضا اسماعیلی دستیار و مدیرعامل سازمان سینمایی نیز حضور داشت.